Dünyanın En Değerli Markaları Sıralaması, 10 Yılda Nasıl Değişti?

Özellikle milenyuma girmemizin ardından teknolojideki gelişim son derece hızlandı. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte arama motorunun yoğun şekilde kullanılması, Google‘ın her geçen gün değerini katlamasını sağlarken Apple ise özellikle ilk iPhone’u piyasaya sürmesinden sonra yükselişe geçti. Teknolojideki bu hızlı gelişim, tabii ki diğer teknoloji odaklı çözümler üreten şirketlere de yaradı. Bu durum da son 10 yıl içerisinde, “dünyanın en değerli markaları” sıralamasında büyük bir değişim yaşanmasına neden neden oldu.

Visual Capitalist’in, BrandZ‘nin “En Değerli Global Markalar 2017” raporuna dayandırarak yaptığı habere göre yaklaşık olarak bundan 10 yıl öncesinde, dünyanın en değerli markaları listesinin tepesinde Coca-Cola ve Marlboro gibi markalar yer alıyordu. Tabii zirvede Microsoft gibi birkaç teknoloji firması da yer alıyordu. Aradan geçen yaklaşık 10 yıllık süre sonunda ise listenin ilk 5 sırasını tamamen teknoloji odaklı firmalar esir aldı.

2017’nin dünyanın en değerli markaları sıralamasının ilk beşinde sırasıyla Google, Apple, Microsoft, Amazon ve Facebook yer alıyordu. İlk 10’da yer alan ve teknoloji odaklı olmayan tek marka ise McDonald’s idi. 2006 yılındaki listede üçüncü sırada yer alan Coca-Cola ve beşinci sırada yer alan Marlboro, 2017 yılındaki listede ise sırasıyla 13. ve 12. sıralarda kendilerine yer buldular.

Teknoloji Şirketleri, Nasıl Bu Kadar Hızlı Bir Şekilde Büyüdü?

Teknoloji şirketlerinin son 10 yıldaki bu hızlı büyümesi ve dolayısıyla marka değerlerinin birden artmasında, genel olarak bu şirketlerin kolay bir şekilde dünyanın neredeyse her yerine hizmet verebilmesi etkili oldu. Zira teknoloji firmaları, fiziksel ürünlerden çok yazılım ürünleri ya da servis satıyor ve bunların internet üzerinden kolay bir şekilde sunulabilmesi lojistik vb. maliyetleri ortadan kaldırdığı için şirkete çok yüksek oranda kar sağlıyor.

Toplamda 100 şirketin yer aldığı dünyanın en değerli markaları listesinde öne çıkan birkaç önemli bilgiyi de sizlerle paylaşalım. Ülke bazında baktığımızda listede toplamda 12 tane Çinli şirket yer aldı. Bununla birlikte listede yer alan şirketlerin 23 tanesi, finansal hizmetler alanında faaliyet gösteriyor. Son olarak listede yer alan teknoloji firmalarının sayısının 23 olduğunu da belirtelim.

Bu arada BrandZ’nin hazırladığı “En Değerli Global Markalar 2017” isimli detaylı rapora buraya tıklayarak ulaşabilir ve 2017 yılında listeye girmeye hak kazanan markalar hakkında birçok detaya ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Panasonic’ten İş Hayatınızı Kolaylaştıracak Yeni Ürün “Kronosys”

Panasonic, çalışanlar için yeni bir ürün piyasaya getiriyor. Google Glass’dan ilham alan Panasonic, bu ürünü artırılmış gerçekliği kullanarak çalışanlara işleri konusunda yardımcı olmayı hedefliyor.

Ürünün adı Kronosys. Japon elektronik şirketi olan Panasonic, giyilebilir ekran olma özelliğiyle bu gözlüğü çalışanlara sunuyor. SXSW‘de yapılan bu ürününün, Google Glass tasarımını taklit ettiğini düşünenler olabilir. Ancak bu ürün için Google Glass’ın daha gelişmiş hali diyebiliriz. Gözlük, günlük kullanımın dışında, çalışanlara yardımcı olma özelliğiyle de bir adım öne çıkıyor. Onları eğitiyor, yönlendiriyor ve takip ediyor. Bu durum da iş hayatındaki başarıyı yakalamanızı sağlıyor. Şimdi bir gözlük nasıl bu kadar özelliği bir arada taşıyabilir diye düşünüyor olabilirsiniz.

Ürünü daha iyi tanıyabilmeniz için aşağıdaki videoya göz atmanızı öneririz.

Videoda da görüldüğü gibi, stajyer şefler gözlükleri takıp talimatları dinleyebiliyor. Yöneticiler de çalışanların performansını izleyebiliyor. Ve onların gelişim süreçlerini yakından takip edebiliyorlar. Böylece hem siz kendinizi geliştiriyorsunuz hem yönetici iş takibini kolay bir şekilde yapabiliyor. Bu arada, ürünün ilham kaynağı olan Google Glass’a ne oldu dersiniz? Google Glass bir önceki ürününün basımını durdurdu.Yeni ve daha gelişmiş bir model piyasaya getirdi.

Panasonic Kronosys hakkında siz ne düşünüyorsunuz? 

Kaynak:psfk

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Black Mirror’daki Robot Arılar Gerçek Oluyor

Daha önce sizlere Black Mirror‘da gördüğümüz ve gerçek hayata taşınan birçok teknolojiden bahsetmiştik. Geçtiğimiz sene distopik bilim kurgu dizisinde konu alınan sosyal skor uygulamasının Çin’de gerçeğe dönüşeceğinden ve mikroçip implantlarının İsveçli bir seyat şirketi tarafından kullanılmaya başlandığından söz etmiştik. Yılın başında, ABD’nin Las Vegas şehrinde gerçekleştirilen tüketici elektroniği fuarı CES 2018‘de ise Black Mirror’ın son sezonunda yer alan otonom pizza teslimat aracının bir benzeri Pizza Hut tarafından tanıtılmıştı.

Gün geçmiyor ki, Black Mirror dizisinde sergilenen bir teknolojinin gerçek hayattaki yansımasını görmeyelim. Şimdi de Black Mirror’ın son sezonunda yer verilen ve bitkilerdeki tozlaşmayı sağlayan otonom robot arıların gerçeğe dönüşmesine yönelik çalışmalar yapıldığı ortaya çıktı. Business Insider’ın yaptığı habere göre, ABD’nin en büyük perakende şirketlerinden biri olan Walmart, teknik olarak tozlaşma drone’ları şeklinde adlandırılan otonom robot arıların patentini aldı.

Bu otonom robot arılar gerçeğe dönüştükleri takdirde, sahip oldukları sensörleri ve kameları kullanarak mahsullerin lokasyonlarını belirleyecek ve bir bitkiden diğerine polen taşıyacaklar. CB Insights’ın belirttiğine göre; Walmart, robot arı patentiyle birlikte, tarım drone’ları ile alakalı beş başka patent daha aldı. Bu patentlerden biri, bitkilere zarar veren böcekleri tespit etmeye yönelikken bir başkası ise mahsullerin sağlık durumunu takip etmeye yönelik.

Walmart’ın bu patentlerle ne yapmayı planladığı şimdilik belirsiz olsa da; şirket, tarım sektörüne yatırım yapmayı ve gıda tedarik zinciri üzerinde daha fazla kontrol elde etmeyi planlıyor olabilir. Şirketin son zamanlarda market alıverişi teslimatı işini ilertmeye odaklandığını göz önünde bulunduracak olursak, bu çıkarım gayet mantıklı hale geliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link