2017 yılının başından bu zamana kadar birçok araştırma firması dünyanın en değerli markalarını sıraladığı araştırma raporlarını yayınladı. Ancak yılın ilk çeyreği geride kalmasına rağmen, bu raporlara yenileri eklenmeye devam ediyor. Şimdi de dünyanın en değerli markalarının yer aldığı başka bir rapor, marka değerleme alanında uzmanlığı bulunan Brand Finance firmasından geldi.

Brand Finance’ın her yıl yayınladığı Global 500 raporunda dünyanın en değerli 500 markasına yer veriliyor. 500 şirketin yer aldığı bu listenin ilk 10 sırasında bu yıl şu şirketler yer alıyor:

  1. Google
  2. Apple
  3. Amazon
  4. AT&T
  5. Microsoft
  6. Samsung
  7. Verizon
  8. Walmart
  9. Facebook
  10. ICBC

Geçtiğimiz yıl, Global 500 listesinin ilk sırasında Apple, ikinci sırasında ise Google vardı. Bu yıl ise bu iki şirketin yer değiştirdiğini görüyoruz. Rapora göre, Google’ın marka değeri geçtiğimiz yıla göre %24 oranında artarak 109,470 milyar dolar olurken Apple’ın marka değeri ise geçtiğimiz yıla göre %27 azalarak 107,141 milyar dolar oldu. Bu yıl ilk 10’a giren şirketlerden biri olan Facebook ise geçtiğimiz yıla göre büyük bir yükselişe imza attı. Geçtiğimiz yıl listenin on yedinci sırasında olan şirket, bu yıl listeye dokuzuncu sıradan girdi.

Bunların yanı sıra listenin ilk 5 sırasında yer alan şirketlerin tamamının ABD şirketi olması dikkat çekiyor. İlk 10’da ise toplamda 8 ABD şirketi bulunuyor. İlk 10’da bulunan ve ABD merkezli olmayan iki şirket ise Samsung (Güney Kore) ve ICBC (Çin).

Global 500 2017 raporuna ve raporda yer alan 500 şirketin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın