Dünyanin En Büyük 10 Teknoloji Şirketinde Ortalama Çalışma Süreleri

Kurulduğu 2009 yılından bu yana geçen sürede taze bir girişimden uluslararası bir ulaşım devine dönüşen Uber’in adı bir süredir ayrımcılık, cinsel taciz ve problemli şirket kültürü tartışmalarıyla anılıyordu.

İlk olarak 2014’te Hindistan’da sürücülerinden birinin kadın yolcuya tecavüz ettiği olayı örtbas etmekle suçlanan Asya müdürü Eric Alexander’ı işten çıkarıldı. Şirkete 215 cinsel taciz suçlaması yöneltildi.
Eski Uber CEO’su Travis Kalanick

Ama firmadaki en büyük patlama noktası eski yazılım mühendisi Susan Fowler’in 19 Şubat’ta yazdığı blog yazısından sonra oldu. Fowler, eski müdürünün kendisine seks teklif ettiğini ve Uber’in insan kaynakları departmanının ona üst düzey yönetici olduğu için onu cezalandıramayacağını söylediğini yazdı. Fowler, kadınların Uber’de karşılaştığı pek çok sorunu ve ayrımcılığı da yazdı.

Tüm bu gelişmeler Uber’in kurucusu Travis Kalanick’in CEO’luk görevinden istifa etmesini sağladı. Ancak haberimiz Uber ile alakalı değil elbette. Travis Kalanick’in 6.5 yıl görevinde kaldıktan sonra istifa etmesi, en popüler 10 teknoloji şirketindeki ortalama çalışma sürelerinin sorgulanmasına neden oldu.

En Çok Bağlılık Facebook’ta

10 teknoloji şirketi arasında en sadık çalışan kitlesi 2.02 yıl ile Facebook‘ta. Facebook’u, 1.90 ile Google ve 1.89 ile Oracle takip ediyor. Bu rakamları incelediğimizde Dünya’nın en büyük şirketlerinin bile çalışan bağımlılığı konusunda büyük sorunlar yaşadığını görüyoruz.
Bu arada 6.5 yılın ardından istifa eden Uber CEO’su Travis Kalanick’in, ortalama bir Uber çalışanından tam 5 kat daha fazla şirkette kaldığını da belirtelim. Zira ortalama bir Uber çalışanı, sadece 1.23 yıl şirkette kalıyor. 
10 şirketin listesine aşağıdan gözatabilirsiniz.
  • Facebook: 2.02 yıl
  • Google: 1.90 yıl
  • Oracle: 1.89 yıl
  • Apple: 1.85 yıl
  • Amazon: 1.84 yıl
  • Twitter: 1.83 yıl
  • Microsoft: 1.81 yıl
  • Airbnb: 1.64 yıl
  • Snap Inc.: 1.62 yıl
  • Uber: 1.23 yıl

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Mark Zuckerberg, ABD Senatosu’nda Günah Çıkardı

Son haftalarda bütün dünya gündemini en çok meşgul eden konuların başında Facebook geliyor. 50 milyona (son açıklamalarda 87 milyon olduğu söyleniyor) Facebook kullanıcısının verilerinin izinsiz bir şekilde kullanıldığı Cambrigde Analytica skandalının ortaya çıkmasıyla başlayan ve bazı markaların Facebook üzerindeki bütün faaliyetlerini durdurmasıyla devam eden gelişmeler sırasında, sosyal medya devi sadece iki gün içerisinde yaklaşık olarak 50 milyar dolar değer kaybetmişti. Olayların yavaş yavaş durulmasını beklerken geçtiğimiz günlerde Facebook cephesinden Neredeyse bütün kullanıcıların herkese açık profil verileri ele geçirilmiş olabilir. şeklinde bir açıklama geldi.

Olayların son olarak geldiği noktada ise Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, dün ABD Senatosu’nda Cambrigde Analytica skandalı, kullanıcıların kişisel verilerinin depolanması ve satılması ve Rusya konuları da dahil olmak üzere tartışma yaratan birçok konu ilgili olarak ifade verdi. Zuckerberg, ABD senatörlerinin sorduğu birçok soruya cevap verdi ve birçok merak edilen konuyu açıklığa kavuşturdu.

Tüm dünyanın dikkatle takip ettiği toplantı boyunca Facebook CEO’suna birçok önemli soru yöneltilirken bu sorulardan biri de Dick Durbin isimli senatörden geldi. Senator, Zuckerberg’e geçtiğimiz gece kaldığı otelin adını paylaşma konusunda rahat olup olmayacağını sordu. Zuckerberg’in yanıtı ise dikkat çekiciydi:

“Hayır. Muhtemelen burada bunu açıkça söylemeyi tercih etmezdim. Herkesin bilgilerinin nasıl kullanıldığı konusunda bilgi sahibi olması gerektiğini düşünüyorum.”

Facebook CEO’su, 2015 yılında Cambridge Analytica’nın kullanıcı verilerini izinsiz olarak kullandıklarını öğrendiklerini neden onları platformdan men etmedikleri konusunda da şunları söyledi:

“Onlar platformda değillerdi. Bir uygulama geliştiricisi ya da reklam veren değillerdi. Daha sonra geri döndüğümde ve ekibimle görüştüğümde, Cambridge Analytica’nın, 2015’in ilerleyen döneminde bir reklam veren olarak gerçekten faaliyete başladığını bildirdiler. Cambridge Analytica’dan tekrar haber aldığımızda, verileri kullanmadıklarını ve sildiklerini söylediler. Biz de bunu kapanmış bir dava olarak değerlendirdik. Geriye dönüp baktığımızda, bu açıkça bir hataydı. Onların sözüne inanmamalıydık. Bu hatayı tekrar yapmayacağımızdan emin olmak için ilkelerimizi güncelledik.”

Daha önce de bu konuyla ilgili olarak üzgün olduğunu dile getiren Mark Zuckerberg, ABD Senatosu’ndaki açıklamalarının bir bölümünde de bunu yinelemeyi ihmal etmedi ve şunları söyledi:

“Sorumluluğumuzu yeterince geniş bir açıdan ele almadık ve bu, büyük bir hataydı. Benim hatamdı ve üzgünüm. Facebook’u ben başlattım, ben idare ettim ve burada olanlardan ben sorumluyum.”

Her geçen gün Facebook’un bir başka noktada işleri berbat ettiği ortaya çıkarken Mark Zuckerberg’in bu özrü insanlar için ne ifade edecek bilmiyoruz, ama genel olarak Facebook CEO’sunun ABD Senatosu’nun karşısında yaptığı açıklamaların tatmin edici olduğu ifade ediliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İş Yerinde Yapılmaması Gereken 10 Hata

1- İş hayatında yeterli tecrübeye sahip olduğunuzu düşünmek

Geçmiş iş tecrübeleriniz  ve şuanda çalıştığınız iş yerinde edindiğiniz bilgilerle yeterli tecrübeye sahip olduğunuzu asla düşünmemelisiniz. Her zaman kurum içinde veya dışında yapılan eğitimlere ve seminerlere katılmalısınız. Böylece yeni bilgiler edinecek ve kendinizi geliştirebileceksiniz.

 ” İş hayatında yeniliğe açık olmak ve gerekli eğitimlere katılmak kariyer adına önemli bir adımdır” Cheryl E. Palmer

2- İşe geç kalmak

Başarılı bir iş hayatı için alarmınızı ertelememeye çalışın. İşe geç gitmeniz patronunuzun gözünde sizin sorumluluk sahibi biri olmadığınızı düşündürür. Emin olun kariyerinizde dakik olmak sizi başarıya götürecek önemli bir adım olacaktır.

3- Takım ruhuna önem vermemek

Hayallerinize ve hedeflerinize ulaşmak için tek başınıza çalışmayın. Ekip halinde olmak daha planlı ve kolay bir iş hayatına sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

4-Toplantılara hazırlıksız katılmak

Toplantıya katılacak kişileri önceden öğrenin ve çalışmalarınızı bunu göz önünde bulundurarak yapın. Toplantının içeriğine ve amacına uygun çalışmalar hazırlayın. Son olarak konuya hakim olduğunuzu herkese gösterin.

5- Sektörünüzdeki gelişmeleri yakından takip etmemek

Başarılı bir iş hayatı için sektördeki gelişmeleri yakından takip etmeli ve gerektiğinde bu gelişmelere de yön vermelisiniz. Daima aktif olmak sizin bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

6- Yazılan e-postayı göndermeden önce bir kez daha kontrol etmemek

Yazdığınız e-postayı gönderirken bir kez daha kontrol etmeyi unutmayın. Alıcının e-posta adresi, ismi ve göndereceğiniz içerik yanlış olabilir. Bu yüzden son defa kontrol etmekte fayda var.

7- Hata ve başarısızlıklardan ders çıkarmamak

“Hiç hata yapmamış bir insan, yeni bir şey denememiş demektir.” Einstein!

İş hayatında herkes hata yapabilir. Önemli olan hatalardan ders çıkarmayı öğrenmektir. Hata yapmaktan korkmamalısınız. Bunun yerine  hatalarınızın farkına vararak aynı engellere takılmamayı öğrenmelisiniz.

8- Verilen sözleri tutmamak 

İş yerinde en önemli davranışlardan biride, güvenilirliğinizi korumaktır. Eğer bir iş konusunda söz veriyorsanız kesinlikle yerine getirmeniz gerekir. Yoksa sözüne güvenilmez biri olarak görülürsünüz.

9- Çözüm üretmek yerine çıkan sorunlardan şikayetçi olmak

İş yerinizde herhangi bir problemle karşılaştığınızda bundan şikayetçi olmayın. Bu sizin ve etrafınızdaki insanların daha fazla stres yaşamalarına neden olacaktır. Bunun yerine çözüm üretmeye ve etrafınızdakileri sakinleştirmeye çalışın. Bu problemi daha kolay bir şekilde halletmenizi sağlayacaktır.

10- İşten ayrılırken köprüleri yıkmak

Ne olursa olsun iş yerinizden ayrılırken çalıştığınız kişilerle aranızın iyi olmasına dikkat edin. Kötü bir şekilde ayrılmak sizlere hiç bir fayda sağlamayacaktır. Aksine iyi bir şekilde ayrılırsanız gereken durumlarda yardım isteyebilir veya iyi bir referansa sahip olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link