Dünyaca ünlü pizza restaurant zinciri Domino’s Pizza, robot ile teslimat, tek tuş ile sipariş, dj Setup’ına dönüşebilen pizza kutularının ardından inovatif adımlarına yenilerini eklemeye devam ediyor.

Domino’s geçtiğimiz yaz aylarında drone ile pizza teslimatı testlerini başlatmıştı. Flirtey adlı drone firmasıyla işbirliğine giden Domino’s Pizza, dağıtım için ilk olarak Yeni Zelanda’yı seçti.

Yeni Zelanda’nın seçilme nedeni ise regulasyonlar. Çünkü ABD gibi pek çok ülkede havacılık yasaları henüz böyle bir şeyi mümkün kılmıyor. Havacılık otoritelerinden gerekli izinleri almanın gerekli olduğu drone ile teslimat konusunda kolaylık gösteren Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkeler, bu tarz zincirler için sağlıklı bir test ortamı sunuyor.

Domino’s Pizza grubunun CEO’sı Don Meiji, drone ile pizza teslimatının daha güvenli ve daha hızlı teslimat imkanı sunduğunu ve dağıtım ağı bölgesini genişlettiğini söylese de Amazon daha bu sistemi test edip yasalardan dolayı bir türlü faaliyete geçirememişti . Ancak bazı devletlerin perakende şirketlerinin üzerinde oluşturduğu baskıdan ötürü drone ile teslimat konusu üzerine düzenleme çalışmaları sürdürdüğü biliniyor.

Daha önce de “30 dakikada kapında” kampanyası ile teslimat konusuna ne kadar önem verdiğini gösteren Domino’s’un bu uygulaması test aşamasından sonra uygulamaya geçer mi bilinmez fakat şirket yaptığı bu girişimler ile özellikle sosyal medyada adından oldukça söz ettiriyor.

Bir Cevap Yazın