CFO’nun DNA’sı raporu açıklandı: CFO’lar stratejik önceliklere odaklanamıyor 0

Raporu İncelemek İçin Tıklayın

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY, ilki 2010’da yayınlanan ve dünya genelinde 769 finans lideriyle birebir söyleşi yoluyla gerçekleştirdiği CFO’nun DNA’sı raporunun sonuçlarını açıkladı. Aralık 2015 ile Şubat 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen anketler dikkate alınarak hazırlanan raporda; Türkiye ve dünyada CFO’ların profesyonel gelişimlerini nasıl yönettikleri ve şirketlerinin gelecekteki ihtiyaçlarını finans içinde nasıl bir dönüşüm ile desteklediklerine dair çarpıcı tespitler sunuluyor. Rapora göre; CFO’lar için iş ortamı gün geçtikçe her zamankinden karmaşık ve öngörülmesi daha güç bir hal alıyor. Dijitalleşme, verinin hızla büyümesi, değişken risk ortamı ve giderek daha fazla bilgiye ihtiyaç duyan paydaşların yönetimi, finans yöneticilerinin üstlendikleri rolü ve içinde bulundukları kuralları değiştiriyor. CFO’ların bu etkenlere farklı yaklaşımlar göstermesinden dolayı görev ve sorumlulukları gün geçtikçe farklılaşırken, devam eden bu dönüşüm CFO’ların şirketlerine olan katkılarını daha değerli kılmak için fırsatlar sunmakla birlikte rollerini yeni etmenler çerçevesinde tanımlamayanlar için de tehdit oluşturabiliyor.

2010 yılında yapılan araştırmada CFO’nun ana sorumluluk alanları kaynaklarının sağlam finansal kriterlere oturtulması, CEO ve diğer üst düzey yöneticilere analizler ile anlayış kazandırılması, stratejik hedefler doğrultusundaki girişimlere öncülük edilmesi, CEO tarafından belirlenen stratejilerin ödenek sağlanarak yürütülmesi, kurumun yönünün belirlenerek stratejisinin geliştirilmesi, stratejik hedefler doğrultusunda gidişatın dış paydaşlara resmedilmesi olarak belirlenmişti. Bu ana sorumluluk alanları günümüzün finans liderleri için hala güncel ve geçerli olmakla beraber, en son araştırmalarımız CFO pozisyonu için beklentileri 4 yeni etkenin belirlediğini gösteriyor: Dijital, Veri, Risk ve Paydaş Yönetimi.

EY Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Şirket Ortağı ve Yönetim Danışmanlığı Lideri Gökhan Gümüşlü konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “CFO’lar, her gün çeşitlenerek artan riskler ve belirsizliklerin bir sonucu olarak, hem sürekli yenilenen düzenlemeler ve değişen hissedar beklentilerinin etkisiyle hem de dijitalleşme ve geleceği şekillendiren megatrendlerden dolayı büyük bir baskı görüyor. Diğer paydaşların beklentileri doğrultusunda ‘stratejik iş ortağı’ olarak iş dünyasında kendine yeni bir yer bulma arayışı da hissedilen baskıyı şiddetlendiriyor. Bu tabloda başarıyı yakalamanın temeli, iş dünyasının dönüşümüne uygun bir hızda ve proaktif bir şekilde kendi rolünü şekillendirebilmekte yatıyor.”

Katma değerli aktivitelere gereken önem verilemiyor

EY’nin dünya çapında yaptığı araştırmaya katılan CFO’ların %47’si, ekiplerinin gelecekteki stratejik öncelikleri karşılayacak yetkinliklere sahip olmadığından dolayı kaygı duyduklarını belirtiyor. %56’sı da finans ofisinin kontrol, uyumluluk ve maliyet gibi geleneksel görevleri üzerine zaman harcamaktan dolayı daha katma değerli aktivitelere gereken önemi veremediklerini vurguluyor. Türkiye için de bu değerler çok farklı değil. Türkiye’de araştırmaya katılan CFO’ların %66’sı, öncelikli hedeflere ulaşmak için gereken yetkinliklerin uluslararası deneyimler ve etkileşimlerle geliştirilebileceğini düşünüyor. Türkiye’de hissedilen bir diğer baskı da CFO’ların üzerindeki operasyonel sorumlulukların artması olarak gösteriliyor. Katılımcılar, özellikle de büyük kurumların finans liderleri, geniş çaplı operasyonel sorumlulukların, stratejik önceliklere verilmesi gereken zamanı çalabileceğini düşünüyor. Türkiye’deki CFO’ların %63’ü, artan operasyonel yükten dolayı stratejik önceliklere odaklanamadıklarını belirtiyor. Dünya ortalamasında CFO’ların sadece %51’i böyle bir sorundan bahsediyor.

İş zekâsı ve büyük verinin önemi artacak

Rapora göre; finans liderlerinin dünya genelinde %58’i, Türkiye’de %53’ü dijital, akıllı teknolojiler ve gelişmiş veri analitiği üzerine anlayışlarını geliştirmeleri gerektiğini belirtiyor. Finans liderlerine kurumlarının 5 yıl sonraki ihtiyaçları için hangi finans yetkinliğinin önemli olacağını sorulduğunda, Türkiye’deki CFO’ların %69’undan “iş zekâsı ve büyük verinin, yönetimi bilgilendirmek amacıyla kullanılması” cevabı alındı. Dünya genelinde de grup CFO’ların %57’si geleceğin finans fonksiyonu için verinin önemini vurguluyor. Türkiye’den farklı olarak ise geleceğin ihtiyaçları kapsamında dünya genelinde listenin başında %57’lik bir oranla risk yönetimi yer alıyor. Türkiye’deki liderler için stratejik risk yönetimi, %34 olarak, artması beklenen yönetmelikler ve mevzuat değişikliklerinin yönetiminden sonra 3. sırada yer alıyor. CFO’ların dünya çapında %71’i, Türkiye’de de %94’ü, kurumlarının hedefleri doğrultusunda karar almada etik açıdan daha fazla sorumlu olacaklarını düşünüyor. CFO’ların hedeflerine ulaşabilmek için gelişim göstermeleri gereken öncelikli konulardan biri olarak öne çıkan paydaş yönetimi yetkinliği, finans liderlerinin dünyada %50’si, Türkiye’de de %44’ü tarafından kabul ediliyor.

CFO’lar daha fazla operasyonel liderlik görevleri üstlenecek

Araştırmamıza katılan CFO’ların %64’ü gelecekte finans dışında daha fazla operasyonel liderlik görevini üstleneceğini düşünüyor. Türkiye’deki finans liderlerinin %72’si de bu görüşü destekliyor. CEO’ların ve yönetim kurulunun, CFO’ları operasyon alanına taşımak istemelerinde birkaç neden yatıyor: CFO’ların, mevcut kaynakların en fazla değer üretecek yerlerde kullanılmasını sağlayabilmesi, maliyet ve operasyonel verimlilik hedefleri yönetiminde geniş deneyime ve süregelen bürokratik uygulamaları sorgulayabilecek kapasiteye sahip olması. Birçok CFO da operasyonları kapsayan bu rolü, şirket yönetiminde yenilikleri getiren alanlara daha çok dâhil olup finansı iş birimlerine yaklaştırarak kendi ekibinin güvenilirliğini artırmak, kendi yönetim ve liderlik becerileri ile finans ekibinin yeteneklerini farklı alanlar üzerinden geliştirebilmek amacıyla kabul ediyor.

Raporu İncelemek İçin Tıklayın

 

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Toys ”R” Us İflas Koruma Başvurusu Yaptı 0

Amerikan oyuncak sektörünün önemli isimlerinden Toys R Us’ın borçlarını yeniden gözden geçirdiğini ve yaklaşık 400 milyon dolarlık borcunun ortaya çıktığını, bu nedenle de firmanın iflasın eşiğine geldiğini sizlere geçtiğimiz günlerde aktarmıştık.

Toys R Us bir dönem Türkiye’de de faaliyet göstermişti. 1996 yılında Türkiye pazarına giren ve 30’un üzerinde mağazaya ulaşan marka 2008 yılında ise kepenklerini kapatmıştı. Oyuncak devi Toys R Us ile ilgili bir süredir devam eden söylentiler gerçek oldu ve şirket ABD’de resmen iflas koruma başvurusu yaptı.

Toplam 4.9 milyar dolar borcu bulunan şirketin bu borçlarının 400 milyon dolarının 2018’de, 1.7 milyar dolarının da 2019 yılında ödenmesi gerekiyor. Şirketin CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Dave Brandon, başvuruyla ilgili yaptığı açıklamada, bunun Toys R Us’da yeni bir dönemin başlangıcına işaret ettiğini ve atılacak doğru adımların markanın nesiller boyu yaşamasını garanti altına alacağını kaydetti.

İflas korumasına giren şirket dünya genelindeki 1600 mağazasında faaliyetine devam edecek. ABD yasalarına göre iflas korumasına giren şirket, pazardan çıkmak değil pazarda kalmak amacı taşıyor. Bunun için mahkeme şirketin borçlarının bir kısmını erteleme ve şirketi finansal açıdan rahatlatma yönünde karar alabiliyor.

Ucuz Uçak Biletleriyle Ünlü Ryanair İflasın Eşiğinde Olabilir 0

Uygun fiyatlı uçak biletleriyle Avrupa’nın en çok tercih edilen havayolu şirketi Ryanair, altı haftada 2 binden fazla uçuşunu durduracak.

İrlandalı ucuz havayolu şirketi, seferlerin dakikliğini artırmak için gelecek altı haftada bin 680 ila 2 bin 100 kadar uçuşunu iptal edeceğini açıkladı.

Şirket,meteorolojik koşullar, pilotların izin planlarındaki değişiklikler, hava trafik kontrolü şirketinin rötarları ve grevleri nedeniyle yaşanan aksaklıklar nedeniyle günlük uçuş programının yüzde 2’sinden azına denk gelen 40 ila 50 seferini durduracağını belirtti.

Mağdur olan birçok yolcu tepkilerini sosyal medya üzerinden belirtirken, Ryanair İletişim Direktörlüğü, “İptallerden etkilenen müşterilerimizden özür dileriz. Kendilerine alternatif uçuşların sağlanması ve tam para iadesinin yapılması için elimizden geleni yapacağız” açıklamasını yayınladı.

Açıklamada ayrıca, “Yaz döneminde hava trafiği yoğunluğumuz rekor seviyeye ulaştı. Temmuz ve ağustosta bu rakam en üst seviyeye çıktı. Ancak eylül ve ekimde pilotlarımız ve kabin görevlilerimizin yıllık izinlerini düzenlememiz gerekiyor” ifadeleri yer aldı.

Ryanair, özellikle Fransa Hava Kontrolü’nde gerçekleşen grevin, son iki haftada, zamanında sefer performansını yüzde 80 düşürdüğünü duyurdu.

Ayrıca, her ne kadar seferlerin dakikliğini arttırmak için uçuşların iptal edileceği açıklansa da, şirketin finansal açıdan aşırı ucuz fiyat politikası uygulaması nedeniyle zarara uğradığı ve bu nedenle küçülme yolunda ilerlediği aldığımız haberler arasında.

Söz konusu uygulama, kış tarifesinin başlayacağı kasım ayına kadar devam edecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link