CEO’ların yüzde 72’sine göre önümüzdeki üç yıl, geçmiş 50 yıldan daha kritik olacak

KPMG, dünyanın en büyük 10 ekonomisindeki dev şirketlerden yaklaşık 1300 CEO ile görüşüp tüm toplumsal dinamikleri yeniden şekillendiren değişimin şiddetini ve yönünü araştırdı. KPMG’nin 2016 Küresel CEO Araştırması’na ABD, İngiltere, Avustralya, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya ve İspanya’dan dünya lideri şirketlerin yöneticileri katıldı.

KPMG Türkiye Başkanı Murat Alsan, CEO araştırması sonuçlarını yorumladı. Alsan, “Önümüzdeki 3 yıl iş dünyasının şekillenmesinde kritik önem taşıyor. Değişim, acımasız bir hızla gerçekleşiyor. Büyük değişimin parçası olan kazanacak, direnen yarıştan kopacak. Şirket liderleri, yakın gelecekte küresel ekonomik zorluklar öngörüyor ancak buna rağmen fırtınaların atlatılacağına inanıyor ve potansiyellerine güveniyor. Değişim sürecini yöneten CEO’ların üç önemli hamlesi var; stratejileri yeniden okumak, ezber bozan teknolojileri uygulamak, yeni yetenekler kazanmak… Modern CEO’ların ‘değişim ajanı’ olması gerektiği de savunuluyor” dedi.

KPMG’nin Küresel CEO Araştırması’ndaki dikkat çeken başlıklar ve tespitler şöyle:

 • CEO’ların yüzde 41’i şirketlerinin önümüzdeki üç yıl içinde ciddi bir dönüşüm geçireceğini tahmin ediyor. Geçen yıl bu görüşü paylaşan CEO’ların oranının yüzde 29 olması, değişimin hızını ve etkisini gösteriyor. Ayrıca CEO’ların yüzde 72’sine göre önümüzdeki üç yıl, geçmiş 50 yıldan daha kritik olacak.
 • İş dünyasının liderleri, gelecek üç yıl için dünya ve ülkelerinin ekonomisi ile şirketleri hakkında iyimser… Bu güven, araştırmaya katılan CEO’ların lider olarak değişime ayak uydurma esnekliğini gösteriyor.

Büyük dönüşüm şirketleri bekliyor

 • CEO’lar benzeri görülmemiş değişim dönemine, gerçekçi beklentilerle ve sağlıklı güven ortamıyla hazırlandıklarını, dönüşümü sağlayacaklarını ifade ediyor. Yüzde 89’u şirketlerinin büyüyeceğinden emin. Bu yöneticilerin yatırım planlarının temeli teknolojiye dayalı. Yüzde 26’sı veri analizi yeteneğini, yüzde 25’i bilişsel programlama/yapay zeka altyapısını, yüzde 23’ü siber güvenlik çözümlerini artıracağını söylüyor.
 • Yüzde 10 veya daha fazla gelir artışı bekleyen CEO’ların yarıdan fazlası, önümüzdeki üç yılda şirketlerinin büyük bir dönüşümden geçeceğini düşünüyor.
 • Şirket liderlerinin yüzde 48’i, yıllık gelirlerinin gelecek üç yılda yüzde 2-5 arasında artacağını düşünüyor.
 • CEO’ların yüzde 96’sı üç yıl içinde çalışan sayısının artmasını bekliyor. Şirketleri için yüksek büyüme tahmininde bulunan CEO’ların yüzde 10’u, çalışan sayısının yüzde 25’in üzerinde artacağını söylüyor.

Yeni bir iş modeli: İşbirliği

 • Büyüme için öne çıkan enstrümanlardan birisi; işbirliği. Çünkü değişimin hızı, kapsamı ve derinliği eşsiz yetenekleri, en yeni teknolojileri ve vizyoner bakışı zorunlu kılıyor. Bu özelliklerin tümünü bir arada bulmak işbirlikleriyle mümkün. CEO’ların yüzde 58’i üç yıl içinde işbirliğine dayalı büyüme ile paydaş değerini yükseltmeyi hedefliyor.

Değişim, organ nakli gibi

 • CEO’lar sürekli değişime hazır olmak zorunda. Sağa sola savrulmak yerine değişimin dizginlerini ele alıp şirketlerini dönüştürme anlayışıyla çalışıyorlar. Değişim, organ nakline benziyor. Koşullar uygun yönetilmezse değişim reddedilebiliyor. Bu nedenle değişim kabiliyeti, iş sonuçlarını doğrudan etkiliyor.
 • Büyük değişim; teknolojinin öncülüğünde, birbirine bağlı hale gelen tüketiciler ve sektörel yakınlaşma ile gerçekleşecek. Bu faktörler, iş modellerini baştan sona etkileyecek. Bugün imkansız olan yarın sıradan hale gelecek.
 • Sektörleri, şirketleri, teknolojileri ve müşterileri birbirinden ayıran çizgiler yok oluyor. “Kiralama” veya “işbirliği” modelleri, “inşa etme” ve “satın alma”nın önüne geçecek. CEO’ların yüzde 65’i pazara yeni giriş yapanların, işletme modellerini sekteye uğratmasından endişe ediyor.

Bilişsel programlama ve yapay zekaya yatırım

 • Dördüncü sanayi devrimi; Nesnelerin İnterneti, makine öğrenimi, bilişsel programlama ve yapay zeka çağının habercisi. Kas gücü otomatik hale gelmişti, şimdi beyin gücü otomatikleşiyor. Teknoloji, duygusal zeka yerleştirilen sistemler getirdi. Dile getirilen endişeler, CEO’ların dördüncü sanayi devriminin yapı taşı olan bilişsel programlama ve yapay zeka entegrasyonuna odaklandığını gösteriyor. CEO’lar mevcut deneyim ve becerilerinin dijital dünyada başarıya ulaşmak için yeterli olmayacağını kabulleniyor. Başarı için tüm iş ortakları ve paydaşlarının oluşturduğu ekosistemden yararlanmak gerektiğine inanıyor.
 • Şirket liderleri, değişimin hızlı olacağını ve teknolojinin bunu daha da artıracağı inancında. Artık her işletme rekabet gücünü artırmak için yazılım ve dijital araçlardan yararlanmak zorunda. Geleneksel sektörler de dijital teknolojinin büyümek bir yana, hayatta kalmak için şart olduğunu anladı. CEO’ların yüzde 77’si şirketlerinin yeni teknolojilere ayak uyduramayacağından korkuyor.

CEO’nun stratejik önceliği: İnovasyon

 • Yeni bir dünyada faaliyet gösterdiklerini kabullenen CEO’lar yüzlerini inovasyona döndü. Üç yıl boyunca inovasyonu desteklemek CEO’lar için birinci stratejik öncelik. Teknoloji, inovasyonu hem tetikleyen hem de kolaylaştıran bir unsur olarak görülüyor. Yöneticilerin çoğunluğu teknolojik fırsatları değerlendiriyor ve yeni süreçlere yatırım yapıyor.
 • Teknolojik inovasyonun ekonomideki gücü ve hızı işletmeler için dönüm noktası niteliğinde. Yöneticilerin yüzde 21’i inovasyonu teşvik etmek, yüzde 77’si işletme stratejilerine dahil etmek gerektiğini söylüyor. Son üç yılda geliri yüzde 10 veya üzerinde artan şirketlerin yüzde 27’sinin başlıca stratejisi de inovasyonu teşvik etmek.

Esnek ve çevik CEO kazanıyor

 • Sürdürülebilir başarı, yeni bir düşünme ve operasyon yönetimi gerektiriyor. Şirketlerin taktik tahtaları bu nedenle yeniden yazılıyor ve işletme esnekliğini görülmemiş seviyelere çıkaran yöntemler geliştiriliyor.
 • Yüksek bir hızda gerçekleşen değişimi uygulamak için çeviklik gerekiyor. Şirketlerin sadece yüzde 40’ı gelişmelere hızlı yanıt verebiliyor. CEO’ların yüzde 43’ü hız kazanmak için kurum içi süreçlerin düzenlenmesi gerektiğini düşünüyor.

Siber tehdit yükseliyor

 • CEO’ların risk sıralamasında “siber güvenlik” hızla tırmanıyor. Yöneticilerin yüzde 30’una göre önümüzdeki üç yılda en büyük risk bu olacak. Yüzde 72’si bir siber tehdide tam anlamıyla hazırlıklı olmadığını düşünüyor.
 • CEO’ların yüzde 88’i müşterilerinin sadakatinden emin değil. Yüzde 82’si ürün veya hizmetlerinin uygun olup olmadığını sorguluyor. Yüzde 45’i müşterilere ulaşmak için kullanılan dijital araçları geliştirebileceklerini düşünüyor.

Güneydoğu Asya ve Doğu Afrika’da gündem farklı

Bu yılki araştırmaya 10 büyük ekonomi dışında seçilmiş 18 ülke daha katıldı. ASEAN bölgesi (Singapur, Malezya, Tayland, Endonezya, Filipinler, Vietnam), Doğu Afrika (Kenya, Uganda, Tanzanya, Ruanda, Etiyopya), Tayvan, Brezilya, Kanada, İrlanda, Meksika, Güney Afrika ve İsviçre’den CEO’lar aynı soruları yanıtladı. 18 ülkeden gelen yanıtlar, 10 büyük ekonomideki CEO’ların bakışıyla farklılıklar gösteriyor. Mesela, İsviçre ve Tayvan’daki CEO’ların yüzde 92’si önümüzdeki üç yılın kritik olduğuna inanırken, ASEAN bölgesindeki yöneticilerin yüzde 83’ü, Doğu Afrika’da ise CEO’ların yüzde 50’si bu görüşte. Şirketlerin dönüşüm iştahı da ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Meksikalı CEO’ların daha fazlayken, Tayvanlı CEO’ların dönüşüm arzusu daha az.

İlk bölümde soruları yanıtlayan CEO’lar belirli ülkelerde veya sektörlerde büyüme sağlayacak yatırımlara odaklanıyor. Brezilya ve Kanadalı CEO’lar işletme, kapasite ya da varlık satın alarak büyümeyi düşünüyor. İsviçreli ve Tayvanlı CEO’lar ise müşteri merkezli olmanın önemini dikkate alarak en büyük yatırımlarını müşteri beklentilerinin ve ihtiyaçlarının analiz edilmesine yöneltmeyi planlıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Steve Jobs’un Apple’dan Kovulmasının Sebebi Neydi?

Teknoloji devi Apple ile ilgili bugüne kadarki en önemli hikayelerden biri, şirketin kurucu ortaklarından biri olan Steve Jobs‘un 1980’li yılların ortalarında şirketten kovulmasına dair hikayedir. Bu hikaye yıllar boyunca değişik şekillerde aktarıldı. Bunların çoğu ise Steve Jobs’un, dönemin Apple CEO’su olan John Sculley ya da yönetim kurulu tarafından kovulduğuna işaret ediyordu.

Hikayeye göre, her şey Steve Jobs’un pazarlama bütçesini Apple II’den Macintosh Office’e kaydırma planının yönetim kurulu tarafından reddedilmesiyle başladı. Daha sonra ise Jobs, Macintosh ekibinin liderliği görevinden mahrum bırakıldı ve şirketten ayrılmaya zorlandı. Başka bir deyişle, Jobs kendi isteğiyle şirketten ayrılmış gibi gözükse de, bunun kovulmaktan bir farkı yoktu.

Üzerinden 30 yılı aşkın bir zaman geçen olay, bu zamana kadar genel olarak bu şekilde aktarıldı. Ancak o dönemdeki Apple CEO’su John Sculley, daha önce pek çok defa bu olayın perde arkasında yaşananları anlattı. Gelin, şimdi onun söylediklerine kulak verelim.

Macintosh Office Fiyaskosu

John Sculley bu olay ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, kendisi ve Steve Jobs arasındaki anlaşmazlığın odak noktasının Macintosh Office olduğunu ifade etti. Sculley’nin belirttiğine göre, 1985 yılında piyasaya sürülen Macintosh Office başarısız bir ürün olmuş ve Macintosh’un başarısızlığından sonra, Steve Jobs duygusal olarak bir çöküntü yaşamıştı. Üstelik Jobs bunun, Sculley’nin hatası olduğunu düşünüyormuş. Zira Sculley, Jobs’u Macintosh’un fiyatını yüksek tutmaya zorlamış.

Steve Jobs ve Dönemin Apple CEO’su John Sculley

Bu olayların ardından Jobs, Sculley’ye Macintosh Office’ın fiyatını düşürmek ve pazarlama bütçesinin büyük bir kısmını Apple II’den Macintosh’a taşımak istediğini, böylece satışları artırabileceklerini ifade etmiş. Sculley ise ona, bunların hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini, çünkü Macintosh’un satmamasının nedeninin fiyatla ya da reklamla alakası olmadığını söylemiş. Çünkü Sculley’nin anlattıklarına göre, Macintosh Office yeterince güçlü bir bilgisayar değildi ve satmamasının nedeni buydu.

Steve Jobs ise dönemin CEO’su John Sculley ile aynı fikirde değilmiş. Bunun üzerine Sculley, bu konuyu yönetim kuruluna taşımış. 7-8 gün süren toplantıların ardından Sculley haklı bulunmuş ve yönetim kurulu, Steve Jobs’tan Macintosh departmanını yönetmeyi bırakmasını istemiş. Yani Steve Jobs şirketten tamamen kovulmamış, yönetim kurulunda hala söz hakkına sahipmiş. Ancak Steve Jobs gibi bir adamı işlerin bu kadar dışarısında bırakmanın, kovmaktan çok da farklı olmadığı konusunda sanırım hepimiz hemfikiriz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Vans, Kız Çocuklarına Kaykay Kaymayı Öğretiyor

Bildiğiniz gibi, yarın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Ve markaların bugüne özel kampanyaları da bir bir gün yüzüne çıkmaya başladı. Dünya Kadınlar Günü‘ne özel olarak yapılan dikkat çekici kampanyalardan biri ise ayakkabı markası Vans‘tan geldi.

Mashable’ın yaptığı habere göre, ayakkabı üreticisi Vans, Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak başlattığı sosyal sorumluluk projesi kapsamında kadınların güçlendirilmesini teşvik etmek için Hindistan’daki kız çocuklarına kaykay ile kaymayı öğretiyor. Vans bu sosyal sorumluluk projesini hayata geçirmek için Hindistan’da bir kaykay yolculuğuna başlayan 9 farklı ülkeden 13 kadın kaykaycının yer aldığı “Girls Skate India” isimli grup ve profesyonel kadın kaykaycılar Atita Verghese ve Lizzie Armanto ile iş birliği yaptı.

Kadın kaykaycılığını insanlara tanıtma amacı da güden bu projenin asıl amacı ise ülkedeki kadınlara yönelik baskıya ve kadınların aleyhine işleyen cinsiyet ayrımına dikkat çekmekti. Vans bu sosyal sorumluluk projesi konusunda uzun vadeli planlar yapıyor gibi görünüyor. Zira Mashable’ın belirttiğine göre, ayakkabı markası 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nden itibaren dünya çapında toplamda 100 kaykay kliniğine ev sahipliği yapacak. Marka bu sayede kaykay yapmayı denemeleri için daha fazla kıza ilham vermeyi umut ediyor.

Vans’ın bu sosyal sorumluluk projesi ile ilgili olarak resmi YouTube hesabın paylaştığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link


Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link