Başarılı bir yönetim, sadece müşteriyi memnun etmek anlamına gelmez, çalışanını da memnun etmek ve motivasyonunu diri tutmaktır. Yüksek motivasyon, daha verimli bir iş ortamı sağlayacaktır. Motivasyonu diri tutmanın önemli bir ayağı olsa, çalışanı teşfiklere boğmak da değildir. İşte size bundan daha basit ve moral motivasyon sağlayıcı 4 yol…

1. Başarıları Kutlamak

kutlamaKüçük ya da büyük olmasının önemi olmamasına karşın başarıyı kutlamak genelde yanlış değerlendirilir. Şirket pazar payı, ciro ya da bunun benzeri olanaklar sağlamadığı sürece, başarı kelimesini çok fazla kullanılmaz. Oysaki küçük başarıların da kutlanması gerekir. Bu sayede başarıların görüldüğünü bilmek, çalışanın moral motivasyonunu üst seviyede tutabilecektir.

2. Sosyal Aktiviteleri Desteklemek

sosyal_aktivitelerİş hayatı sadece işte geçmez, çalışanların iş çevresinden oluşacak bir ilişki ağı da mevcuttur. Bu ilişki ağının ne kadar gelişmiş olduğuyla alakalı olarak motivasyon da gelişir. Bu ağı genişletecek, bunun yanı sıra da rahatlatıcı sosyal aktivitelerle çalışanın motivasyonunu artırmak, canlı tutmak mümkündür.

3. Güzel Bir Çalışma Ortamı Sağlamak

çalışmaGüzel ve düzgün bir ofis, çalışma ortamı da motivasyonu etkileyen faktörlerdir. Kimse boğuk, kirli bir ofis içerisinde çalışmak istemez. Bu tarz durumda kalan çalışanların motivasyonları da düşüktür ve başarıya uzaklıkları da gün geçtikçe artar. Ofisi, çalışma ortamını düzgün, yaşanabilir kılmak, başarıyı tetikleyen motivasyonu da beraberinde getirecektir.

4. Değişmek – Değiştirmek

değişim

Değişim de altın kelimelerden biri olacaktır. Rutinler insanları başarıdan uzaklaştırır. Çünkü rutine alışmış bir bünye, yeniliklere olan bakış açısını kaybetmeye başlar. Çalışanlarınıza bazı haftalar uygun boşluğu yaratmak, günlük 15-20 dakikalık takım toplantılarında değişiklikler hakkında konuşmak ve tabi ki değişikliklere açık olmak, motivasyonu artırırken başarıyı da tetikleyecektir.

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın