Dünyada binlerce şubesi bulunan Burger King’in sahibi Restaurant Brands International, tavuk zinciri Popeyes’i 1.8 milyar dolara satın alıyor.

Kanada merkezli Restaurant Brands International ve ABD merkezli Popeyes Louisiana Kitchen’ın yaptığı  ortak açıklamaya göre iki şirket anlaşmaya vardı. Satın alma işleminin nisan ayında başlayacağı ve 1.8 milyar dolara gerçekleşeceği açıklandı. Popeyes’in hisseleri, satın alma haberlerinin ardından yüzde 20’ye yakın değer kazanarak 78,77 dolara yükseldi. RBI’ın hisseleri ise yaklaşık yüzde 7 yükselerek 57,66 dolara çıktı.

Dünya genelinde 2 bin 600’den fazla mağazası bulunan Popeyes’in birleşme sonrası bağımsız olarak ABD’den yönetilmeye devam edileceği açıklandı. Kanadalı Restaurant Brands International, 20 binin üzerinde mağazasıyla dünyanın en büyük üçüncü “fast food” zinciri özelliğini taşıyor. Burger King ile Tim Hortons 2014’te RBI adı altında 11 milyar dolarlık bir satın alma sonucu birleşmişti.

Hem Burger King hem de Popeyes, Türkiye’de TAB Gıda bünyesi altında hizmet vermekte. Burger King’in Türkiye genelinde 600’den, Popeyes’in ise 170’den fazla şubesi bulunuyor.

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın