Biliyorsunuz, mart ayının sonunda Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından, birlik üyesi seyahat acentalarına karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan davada, online rezervasyon portalı Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verilmişti. Daha sonrasında Booking.com ise Türkiye’de devam eden hukuki süreç ile ilgili bir açıklama yapmıştı. Hatta Booking.com’dan sonra, TÜRSAB’ın, Trivago ve TripAdvisor’un da faaliyetlerinin durdurulması için dava açması gündeme gelmişti.

Tüm bu yaşananların ardından, bugün Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerinin durdurulmasıyla ilgili olarak önemli bir gelişme yaşandı. Anadolu Ajansı’nın haberine göre Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Temurci, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Booking.com ile ilgili olarak yürüttüğü görüşmeler sonrasında şirketin faaliyetlerine tekrar devam etmesinin beklendiğini açıkladı.

Ahmet Temurci, Booking.com’un Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, yargının Booking.com’dan istediği bazı yükümlülükler bulunduğunu ifade etti ve Sanıyorum istişareler sonrasında teknik, mali konularla ve vergisel belirli düzenlemeler yapılacak. Booking.com, bunları yerine getirdikten sonra faaliyetlerine devam edecektir. dedi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ise Booking.com’un, müşteriye ulaşmak için kullanılan önemli platformlardan biri olduğunu belirtirken Türkiye’deki 13.000’den fazla işletmenin bu platformda yer aldığını ve bu yüzden böyle bir platformu kaybetmek bir yana, aksine bu platformla iş birliği yapmak gerektiğini ifade etti.

Bununla birlikte Osman Ayık, tüm dünyada online satışın her geçen gün daha fazla önem kazandığına vurgu yaparak “Online satışlar, dünyadaki toplam turizm hareketinde üçte bire yaklaşan bir paya sahip. Dolayısıyla Booking.com’la ilgili bazı sıkıntılar varsa vergisel boyutta veya başka bir şekilde, bunları mutlaka çözmek lazım.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

1 YORUM

  1. bookingin geri geleceğine dair bir haber değil. Net bir şey de yok, zaten bu konular ilk gündeme gelip booking tr hizmeti kapattığı zaman da bu diyaloglar gerçekleşmişti. Balon haber olmuş biraz da

Bir Cevap Yazın