Bram Cohen, BitTorrent’i ilk çıkardığında, herhangi birinin altyapıya yatırım yapmadan büyük dosyaları dağıtmasına izin vererek bant genişliği problemine bir çözüm getirmişti. Cohen, çözülmesi gereken problemleri görmek için son yıllarda BitTorrent’in çıkışını dikkatle izledi. Tabii, bunu yaparken fikirlerini belirtmeyi ve çeşitli öneriler sunmayı ihmal etmedi. Bu kapsamda son olarak, Stanford Üniversitesi’nde gerçekleştirilen blockchain konferansında, bir rapor sundu. Birçok teknik detayın yer aldığı rapora göre, Cohen, BitTorrent’in “savurgan” olduğunu düşünüyor. Cohen, maden değerini işlemci süresi yerine depolama alanına tutturmanın üstün olacağı bir kriptolu para birimi öneriyor.

BitTorrent’in Mucidi Bram Cohen

Cohen, bu konuyla ilgili olarak “Benim önerim, aslında Bitcoin’e bir şey yapmak değil. Gerçekten yeni bir para birimi olmalı.” diyor ve “Kriptolu para birimi şirketi kuracağım. Planım bu.” diye de ekliyor. BitTorrent’in mucidi, depolama tabanlı bir çözüme odaklanarak Bitcoin’in diğer kusurlarının üzerine gitmeyi umut ediyor. Bununla ilgili olarak Bitcoin’in %51 oranında saldırıya uğramasına vurgu yapan Cohen, “Depolama tabanlı şeylerin diğer faydası, madencilikte daha az merkezileşme olmasıdır. Bu yüzden %51 saldırıya uğrama konusunda daha az endişe var.” diyor.

Depolama tabanlı kriptolu para birimi fikri yeni değil, Burstcoin de benzer bir konsept kullanıyor. Bununla birlikte, Cohen daha iyisini yapabileceğine dair ufak bir şüphe var. Ancak Cohen, bu yeni kriptolu para birimine odaklanmadan önce, BitTorrent Inc.’teki bazı diğer işlerini bitirecek. Daha sonra ise, tamamen üstün bir kriptolu para birimi oluşturmaya odaklanacak.

Bir Cevap Yazın