Yüksek indirimli gıda perakendecilik sektörünün devi BİM Birleşik Mağazalar, 2017 oyun planını açıkladı.

2016’nın son çeyreğinde 193,2 milyon TL kar ile 2016 yılı net dönem karını 670,9 milyon TL’ye taşıyarak 2015 rakamını yüzde 15 aşan BİM, 2017’de 500 BİM, 25 FİLE ve Fas’ta 60, Mısır’da 50 yeni mağaza açılışı planlıyor. Bunlara ek olarak İran pazarı da şirketin yeni hedefleri arasında yerini aldı. İran pazarına yönelik araştırma çalışmalarına başlamak üzere İcra Kurulu’na yetki verildi. Yani önümüzdeki iki yıl içerisinde BİM’i İran’da görmemiz oldukça olası.

İran pazarı, son dönemin en gözde pazarlarından birisi olarak gösteriliyor. Ancak çok içe kapanık olan bu pazarın birçok dezavantajı da mevcut. Örneğin İran’ın Dünya Ticaret Örgütü’ne üye olmaması, ekonomide sıkı korumacı politikaları, mevzuatındaki belirsizlikler, iç politik riskleri, iş yapma zorlukları, global ekonomiden kopuklukları gibi başlıklar bu süreçte BİM’in canını yakabilir. Tabi, bu zorlukların BİM’in kararını nasıl etkileyeceğini önümüzdeki dönemlerde göreceğiz.

2016’da Türkiye çapında 630 yeni mağaza açan BİM’in toplam mağaza sayısı ise 5 bin 602. FİLE mağazalarının sayısı da geçen yıl İstanbul’un komşu illerine doğru yayılmaya başlayarak 9’dan 21’e çıktı. Bu arada BİM, 2017 planları doğrultusunda 4 bine yakın da istihdam sağlayacak. Şirket 2016’da da 3 bin 841 kişilik istihdam artışı gerçekleştirmişti. BİM’in toplam istihdamı ise 34 bine ulaştı.

Gelişmeler oldukça buradan sizi güncelleyeceğiz. Bizi takip etmek için hemen aşağıdaki kutucuğa mail adresinizi bırakmanız yeterli olacaktır.

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın