ABD’li yazılım devi Microsoft’un kurucusu Bill Gates inşaatçılığa başlıyor. 75.4 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin ismi olan Gates, Barcelona merkezli İspanyol inşaat şirketi Fomento de Construcciones & Contratas’ın (FCC) yüzde 5.7 hissesi için 113.5 milyon euro ödedi.

Böylece Bill Gates, 5 yıl önce emlak balonunun patlamasından kötü etkilenen Fomento de Construcciones & Contratas’ın 2. büyük yatırımcısı olmuş oldu.Gates’in yatırımının ardından FCC’nin hisseleri Madrid borsasında yüzde 13 primlenerek 18 ayın zirvesine tırmandı.

FCC

Gates’in yatırımı krizden çıkma işaretleri veren İspanyol ekonomisine de moral aşıladı. FCC’nin en büyük hissedarı İspanya’nın en zengin isimleri arasında yer alan Esther Koplovvitz. Gates ise şirketin 2. büyük ortağı konumunda. Şirketin İspanya’daki ekonomik kriz ve gayrimenkul fiyatlarında yaşanan büyük çöküş nedeniyle borç yükü altında olduğu belirtiliyor. Analistler FCC’nin 2 yıl içinde ödemesi gereken 5 milyar euro’luk borç için bankalarla görüşmesi gerektiğini düşünüyor.

İnşaatın yanı sıra su ve atık su hizmeti de veren FCC bir süredir gözünü yurtdışındaki projelere çevirmişti. FCC, temmuzda Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde 6 milyar euro’luk 3 metro hattı projesini aldı. FCC Los Angeles’taki Geral Desmond köprüsünün tekrar inşası ve Panama’da bir metro yapımıyla da adını duyurdu.

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın