Bildiğiniz gibi Eylül 2015’te Volkswagen’in adı bir emisyon skandalına karışmıştı. Otomobil üreticisinin egzoz gazı değerlerini manipüle eden bir program kullandığı tespit edilmişti ve şirket, bu nedenle büyük para cezalarına çarptırılmıştı.

Şimdi ise Volkswagen Group’a ait bir başka otomobil markası olan Audi’nin de egzoz gazı değerlerini manipüle eden benzer bir program kullandığı Alman Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt tarafından açıklandı. Alexander Dobrindt, programın aracın test durumunda olduğunu anladığında devreye girdiğini ve egzoz gazı temizleme sistemlerini çalıştırdığını, araç trafikteyken ise bu sistemin çalışmadığını ifade etti.

Bakan, bu programın 2009 ile 2013 yılları arasında üretilen Audi A8 ve A7’lerin V6 ve V8 dizel motorlu modellerinde bulunduğunu ve bu araçların yarısının Almanya dışına satıldığını bildirdi. Bu durumun Çarşamba günü anlaşıldığını açıklayan Bakan Dobrindt, dün ise Volkswagen CEO’su Matthias Müller ile görüştü.

Volkswagen Group’a ait bir başka otomobil markasında böyle bir skandalın yaşanmasıyla şirketi yine zor günlerin beklediğini söyleyebiliriz. Zira şirket, 2015 yılında bazı araçlarında bu illegal programın kullanıldığının tespit edilmesi nedeniyle, milyar dolar seviyelerinde cezalar ödemişti. Reuters’ın haberine göre şirket, geçtiğimiz ocak ayında emisyon skandalı nedeniyle, sadece ABD’de 4,3 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etti.

Bir Cevap Yazın