Eylül 2015’te Alman otomotiv üreticisi Volkswagen’in adı emisyon skandalına karışmış, şirketin egzoz gazı değerlerini manipule eden bir program kullandığı tespit edilmiş ve dev otomotiv üreticisi, çok büyük para cezalarına çarptırılmıştı. Geçtiğimiz aylarda ise önce Mercedes Benz, sonra ise Volkswagen bünyesinde bulunan bir başka otomobil markası olan Audi’nin benzer bir emisyon hilesi yaptığı ortaya çıkmıştı.

Şimdi de tüm Alman otomotiv üreticileriyle ilgili olarak bunlardan çok daha büyük bir iddia ortaya atıldı. Geçtiğimiz hafta Alman Der Spiegel dergisi, büyük Alman otomotiv üreticilerinin, 90’lı yıllarda dizel araçların emisyon değerlerinde hile yapmak amacıyla kendi aralarında gizli bir kartel oluşturduklarını iddia ettiği bir rapor yayımladı. Derginin belirttiğine göre aralarında Volkswagen, Audi, BMW, Porsche ve Daimler’in (Mercedes-Benz’in sahibi) bulunduğu otomotiv üreticileri; teknoloji, maliyetler, tedarikçiler ve hatta dizel araçların egzoz gazı arıtmasını tartışmak için çalışma grupları oluşturdular. Belirtilene göre bu toplantılar, Volkswagen ve Daimler’den gönderilen mektuplarla Alman yetkililere ifşa edildi.

Der Spiegel’in belirttiğine göre bu gizli toplantılara toplamda 200’den fazla çalışan katılıyordu ve 60’a yakın çalışma grubu oluşturulmuştu. Bu çalışma grupları, genel olarak dizel araçlardaki zorlu emisyon kriterine nasıl uyabilecekleri konusunda çalışıyorlardı. Otomotiv üreticilerinin, bu çalışma grupları aracılığıyla araçlardaki egzoz gazı emisyonunu önlemeye yarayan AdBlue isimli sıvı solüsyonun fiyatını belirlemek için tezgah kurmuş olabilecekleri belirtiliyor. Bununla birlikte Porsche ve Audi markalarının sahibi olan Volkswagen, BMW ve Daimler’in AdBlue tanklarını kullanmayı kabul ettikleri belirtiliyor.

The Verge’ün haberine göre bir Volkswagen yetkilisi, şirketin spekülasyon ve varsayımlar konusunda yorum yapmayacağını belirtirken BMW iddiaları reddetti, Daimler ise konuyla ilgili yorum yapmayı tercih etti.

Geçtiğimiz cumartesi günü Avrupa Birliği’nin tekelciliği engellemeye yönelik düzenleyici kurumları, bu kartel iddialarını araştırdıklarını söylediler. Eğer iddialar doğruysa bu skandala adı karışan şirketlerin milyarlarca dolar ceza almaları kaçınılmaz olacaktır.

Bir Cevap Yazın