Tesco,Top Shop ve C&A  gibi yabancı perakende markalarından sonra bir kötü haber de Alman kozmetik zinciri Douglas’dan geldi. Avrupa’da bir çok ülkede pazar lideri konumunda olan Douglas Türkiye pazarına pazar payını artırmadığı gerekçesi ile veda etme kararı aldı.

Avrupa’da 2.6 milyar Euro cirosu ile Pazar lideri olan marka Türkiye’ye 2006 yılında gelmişti. Şimdi ayrılma kararını ise pazar payını yeteri kadar artıramamış olması oluşturuyor.

Habertürk’te yer alan habere göre, 9 Avrupa ülkesinde oldukça başarılı bir grafik izleyen marka bu yükselişi Türkiye’de de sürdürmek için Pazar lideri Tekin Acar ile görüşmeler gerçekleştirmiş ancak satın alamamıştı. Tüm bunlarla beraber rekabet, maliyetlerin yükselmesi gibi nedenlere ek olarak tüketimde düşüşün yaşanması Douglas’ın kararı perçinledi.

Douglas Hollanda, Litvanya, Latvia, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye’den Sorumlu Bölge Müdürü Willem Duthler Habertürk’e;

“Douglas’ın stratejik vizyonu parfümeri ve güzellik pazarında Avrupa’nın lider çok kanallı perakende zinciri olmak. Mevcut olduğumuz tüm pazarlarda, pazarın 1 veya 2 numarası iken, Türkiye’de çok küçük bir pazar payına sahibiz. Değerlendirmeler sonucunda, çok daha büyük bir yatırım yapmadan Türkiye’de hızlı bir değişim beklemiyoruz. Bu sebeple Türkiye pazarından çıkma kararı aldık ve farklı çıkış planlarını değerlendiriyoruz.” şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

Türkiye’den çıkma kararını aksi yönde değiştirecek etkenler hakkında hızlı bir değişim beklemediklerinin altını çizen Duthler’e göre marka bu yılın sonuna kadar 8 kentte 11 mağaza ve 79 çalışanı kapsayan Türkiye’deki tüm operasyonunu sonlandırmayı hedefliyor.

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın