1999’da kurulan e-ticaret şirketi Alibaba Group, 2016’da Wal-Mart’ı geçerek şu anda dünyanın en büyük perakendecisi oldu.

2016 mali yılın sonunda şirket, gayrisafi piyasa değerini 3 trilyon yuan (yaklaşık 476 milyar dolar) olarak açıkladı. Alıcı ve satıcıların buluştuğu “marketplace” uygulamasının yanında, direkt satış olanakları Alibaba’yı bu noktaya taşıyan özellikleri. Şimdi şirket bu özelliklerinin yanına online ödeme sistemleri, bulut teknolojileri ve mesajlaşma uygulamalarını da ekledi.

Şirketin büyüme hikayesine gelecek olursak Alibaba, 1999’da Jack Ma tarafından Hangzhou’daki evinde kuruldu. Japon SoftBank’ın Başkanı Masayoshi Son ve Goldman Sachs başlangıçta işletmeler için çevrimiçi bir buluşma yeri olarak tasarlanan Alibaba’nın ilk yatırımcılardan bazılarıydı.

2002’de Ma, iş modelinin odağını eBay ve Çinli ortağı olan EachNet gibi sitelerle rekabet etmek için değiştirmeyi önerdi ve Taobao.com’u kurdu. 2014’te Çin’de 250 milyon alıcı, Alibaba’nın e-ticaret kanalları üzerinden verdi. Bu da ülkedeki toplam paket teslimatının yüzde 60’ını demekti. Aynı yıl, Alibaba, New York borsasında işlem görmeye başladı ve firmanın değeri 20 milyar dolar yükselerek 231 milyar dolara ulaştı.

Paylaş
Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın