Rekabet Kurumu tarafından Akçansa’ya rekabetin ihlali hakkında soruşturma açtı. İş Yatırım ceza tutarının 30-60 milyon TL arasında olabileceğini açıkladı.

akçansa 2Rekabet Kurumu tarafından Akçansa’ya rekabetin ihlali hakkında soruşturma açtı. İş Yatırım ceza tutarının 30-60 milyon TL arasında olabileceğini açıkladı.

Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından KAP’a yapılan açıklamada, İzmir Bölgesindeki Hazırbeton faaliyetleri nedeniyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4.maddesini ihlal edilip edilmediğinin tespiti için şirket hakkında soruşturma açıldığına karar verildiğini bildirdi.

İş Yatırım tarafından yayınlanan konu ile ilgili bilgi notunda gelişme şu şekilde değerlendirildi:

Akçansa KAP’a yaptığı açıklamada Rekabet Kurumu’nun Akçansa’nın İzmir Bölgesindeki Hazırbeton faaliyetleri nedeniyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4.maddesini ihlal edilip edilmediğinin tespiti için soruşturma açtığı belirtildi. Rekabet Kurumu’nun 2016 yılının ilk aylarında Ege ve Akdeniz bölgelerinde bazı çimento üreticilerine hazır beton faaliyetleri nedeniyle şirketlerin cirolarının %2-%4’ne tekabül eden cezalar kesmişti. Bu oranlar dikkate alındığında soruşturmanın Akçansa’nın aleyhine sonuçlandığı durumda şirketin 2016T cirosu üzerinden kesilebilecek cezayı 30-60 milyon TL olarak tahmin ediyor ve Akçansa’nın 2016T net kar rakamını %10-%20 aşağıya çekebileceğini öngörüyoruz.

Kaynak: Borsatek

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın