Air France’tan Gençlere Yönelik Butik Hava Yolu Şirketi: Joon 0

Lufthansa, Türk Hava Yolları, Emirates ile birlikte hava yolu ulaşımı sektörünün önemli markalarından olan Air France’ın yeni hava yolu şirketi Joon, dün itibarıyla tanıtıldı. Joon, Air France’ın 18 ila 35 yaş arasındaki potansiyel müşteri kitlesini hedefliyor.

Fakat şirket, genç nesli hedeflediği için bizdeki Pegasus, Anadolujet vb. hava yolu şirketlerine benzer şekilde daha ucuz olacağını düşünüyorsanız durumun öyle olmadığını da söylemeliyiz. Çünkü Air France yaptığı açıklamada Joon’un düşük fiyatlı hava yolu ulaşımı yerine, tasarımı ve dijital teknolojileri önemseyen, butik anlayışta ve yaşam tarzı odaklı hizmet sunacağını belirtti.

Air France’ın Marka ve İletişimden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Dominique Wood yan şirketi, “kendilerine itici güç olacak, genç ve sürekli etkileşimde kalan yeni bir marka” olarak yorumluyor. Wood ayrıca, Joon’un genç müşteriler için tasarlandığına dikkat çekiyor ve bir uçuştan çok küresel nitelikte bir seyahat deneyimi vadettiğini söylüyor.

Air France CEO’su Franck Terner ise her yeni hava yolu şirketi gibi Joon’un da ortaya çıkışının, kendileri için her anlamda tarihi bir an olduğunu dile getirdikten sonra, bu yeni markanın grubun kârlılığını daha iyi bir noktaya getireceğini, maliyetleri düşüreceğini ve Air France için sürdürülebilir nitelikte bir iş modeli sağlayacağını sözlerine ekledi. Terner’a göre Joon’un doğumu, geçen yılın kasım ayında başlayan ve maliyetleri kısıp şirketi rekabet gücünü artıracak stratejilere yönlendirmeyi ve müşteri memnuniyetini yükseltmeyi amaçlayan “Trust Together” projesinin çıktılarından ve önemli adımlarından biri.

Tanıtımıyla birlikte Joon’un doğrudan satışları ve hizmetleri, şirketin CEO’su ve Air France’ın bir önceki KLM Grup Kıdemli Başkan Yardımcısı olan Jean-Michel Mathieu’nun gözetiminde yürütüleceği de duyuruldu. Konuya zamanlama yönünden baktığımızda karşımıza ilginç bir tablo çıkıyor. Air France’ın yüksek hızlı trenler, düşük fiyattan yolcu taşıyan hava yolu şirketleri, emek piyasasındaki zorlayıcı şartlar ile Orta Doğu ve Asya merkezli şirketlerle rekabette pozisyonunu korumak gibi pek çok sorunla karşı karşıya kaldığı bir dönemde, Joon kozunu oynamasının etkilerini zamanla göreceğiz.

Joon seferlerinde kullanılacak Airbus A320, A340 ve A350 uçaklarının marka logosuyla giydirilmiş örnek görselleri

Kuşkusuz ki Air France, sadece Avrupa’da değil, dünya çapında hizmet veren ve hava yolu taşımacılığı sektöründeki küresel rekabette tam 84 yıldır var olmayı başarmış, yaptığı satın almalar, filo yenilemeleri ve diğer çalışmalarıyla kendine özgü bir konuma erişmiş büyük bir şirket. Bu nedenle Joon’un yukarıda bahsettiğimiz riskli piyasa koşullarına rağmen, şirkete hava yolu taşımacılığı sektöründe yeni bir soluk getireceğini ve rekabet gücünü artırabileceğini söyleyebiliriz. Joon’un sunacağı hizmetler, sefer yapacağı yerler ve fiyatlandırma politikasıyla ilgili ayrıntılar ise önümüzdeki eylül ayında açıklanacak.

Madalyonun diğer yüzüne gelirsek, en azından 30-35, hatta 25-35 yaş arasındaki müşterileri de dışarıda bırakırsak geri kalan genç müşterilerin kariyerlerinin henüz başlarında olduğunu ve buna bağlı olarak sınırlı bütçelerle yola çıktıklarını düşündüğümüzde, şartlar gereği fiyat önceliği olan bu kesimin, tasarıma ve dijital teknolojilere odaklı ve dolayısıyla daha pahalı butik bir hava yolu hizmetine gerçekten ihtiyacı olup olmadığı noktasında şüpheliyim. Peki ya siz, Joon’un doğru kitleyle doğru şartlar altında buluşup başarılı olacağına inanıyor musunuz?

2009 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden, 2015'te ise Anadolu Üniversitesi Marka İletişimi Bölümü'nden mezun olan yazar, 2013 yılından beri pazarlama ve reklamcılık üzerine çalışıyor. Geleneksel ve dijital reklam ajanslarındaki çizgi altı ve üstü çalışmalarda metin yazarlığı yapan, ulusal ve küresel ölçekte birçok markayla birlikte çalışan yazar, bir yandan da Anadolu Üniversitesi'ndeki Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimine de devam ediyor. En büyük tutkusunun edebiyat olduğu biliniyor, şehirdeki festivalleri yakından takip ediyor. Bir gün Patagonya'ya gitmenin hayalini kuruyor.

Bir Cevap Yazın

Murat Ülker İngiliz Futbol Devi Newcastle United’ı Satın Almayı Düşünmüyor 0

İngiltere Premier Lig’in köklü kulüplerinden olan Newcastle United yönetimi kulübün daha iyi bir geleceğe sahip olabilmesi adına kulübün satılığa çıkarıldığını duyurmuştu. Son yıllarda bu tarz kulüp satış haberlerini sıklıkla duysak da bu haberin bizi şaşırtan ve heyecanlandıran kısmı çok tanıdık bir ismin kulübü satın almaya aday olması oldu.

Gelen bilgilere göre Murat Ülker köklü kulübü satın almak adına emin adımlar atmış durumda. Bu gelişmeyi önemli yapan bir unsur da daha önce Türkiye’den yabancı bir kulübe böyle bir yatırım yapılmamış olmaması.

Murat Ülker’in kulüp için 220 milyon Sterlin’i gözden çıkardığı da gelen bilgiler arasında. Ülke basınında ise Ülker ailesi için sarf edilen övgü niteliğindeki sözlerin de Murat Ülker’in kulübü satın almaya yakın olduğuna dair mesajlar veriyor. Haberlerde sıklıkla Ülker ailesinin İngiltere’de önemli mal varlıkları ve yatırımları olduğuna değiniliyor.

İngiliz basını Murat Ülker’in Newcastle United kulübünü satın alacağını iddia etti. Holding kaynaklarından alınan bilgilere göre patron Murat Ülker’in kulübü satın alma gibi bir düşüncesi yok.

YILDIZ HOLDİNG: HABERLER ASILSIZ

Akşam saatlerinde Yıldız Holding’den yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı: Türk sporunun ve Türk takımlarının her zaman destekçisi olan Yıldız Holding’in Newcastle United Futbol Kulübü’nü satın almayı düşündüğü ve bunun için teklif verdiği yönündeki haberler asılsızdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Facebook’ta Özgeçmişiniz İle İş Bulma Özelliği Geliyor 0

Facebook 2 milyar kullanıcısına öyle özellikler sunuyor ki artık yeni gelen güncellemelerle beraber diğer uygulamaları pek kullanmayacağız gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook üzerinden yemek siparişi verebilme özelliğini duymuştuk. Şimdi ise Facebook’ta, LinkedIn gibi özgeçmiş oluşturabileceksiniz ve iş başvurusunda bulunabileceksiniz.

Bilindiği üzere Facebook’ta birçok iş arama/bulma bazlı sayfalar bulunuyor. İşte Facebook’un bu özelliği mesleki ve eğitimsel geçmişinizi daha ayrıntılı bir şekilde sunmanıza ve oradan iş başvurusunda bulunmanıza olanak tanıyor. Ayrıca aldığınız eğitimleri, sertifikaları, kursları ve yetenekleri profilinizde kaydedip görüntüleyebileceksiniz.

ABD’deki bazı kullanıcılar yalnızca deneme sürümünü kullanabildiler. Türkiye’de ise şu an bu bilgileri profilimizde görmek mümkün olmayacak. Ancak LinkedIn’nın kullanım sıklığından dolayı Facebook’un bu uygulamasının büyük kitlelere ulaşma ihtimali yüksek gibi görünüyor. Eğer beklenen ilgi görülürse bu uygulamanın yakında Türkiye’de de kullanılmaya başladığını görebiliriz.

Bir Facebook sözcüsü ilk olarak The Next Web’e yaptığı açıklamada bu özelliği duyurmuştu. “Facebook’ta her zaman yeni ürün ve hizmetler üretip test ediyoruz, şu anda insanların ve işletmelerin Facebook’ta iş bulmalarına yardımcı olacak özgeçmiş özelliğini test ediyoruz.”

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link