Son Reklamıyla İflasına Tuz Biber Eken Marka: Wenice Kids

Talihsiz markalar serimizin başrolünde bugün bir zamanların “tekstil devi” olarak anılan Wenice Kids var.

Türkiye’nin yurtdışına açılan ilk çocuk giyim markası olmakla ün salan Wenice Kids’in temeli 1993’te İstanbul Laleli’de kurulan Kuşam Tekstil’e dayanıyor. Kuşam Tekstil’in bir markası olarak çocuk giyim alanında bir zamanların devi olan bu marka, şirkete adımını yönetici olarak atan Oktay Özdemir’in şirketten %12’lik pay alması sonrası markanın güçlenmesine ön ayak olması ile başladı.

Özellikle 2008-2010 arası oldukça hızlı büyüyen marka Türkiye ile beraber yurt dışında da birçok mağaza açarak toplamda 512 mağazaya ulaşmıştı. Özellikle İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 68 ülkedeki 480 mağazası ve 1250 satış noktasıyla çocuk giyiminde önemli bir marka haline dönüşen Wenice Kids, başarıdan başarıya koşuyordu. Hatta İngiliz çocuk giyim markası Adams Kids’in de satın alınması gündemdeydi.

2010 yılında ise çocuk giyimde Dünyada “en fazla mağazaya sahip marka” haline gelme hedefleri vardı.

Uygun fiyat stratejisiyle geniş bir koleksiyonda çalışan marka, öylesine büyüyordu ki, ürünleri Çin pazarında taklit edilmeye bile başlamıştı. İletişimi de çocuk kıyafetlerinin genelde pahalı olmasının aksine Wenice Kids’te satılan ürünlerin ucuz ve kaliteli olduğu üzerinden kurarak, ailelere de çocuk kıyafetlerine fazla para vermenin anlamsız olduğunu anlatan markanın döneminde yaptığı bir reklam ise büyük bir tepki ile karşılaşmıştı.

“Çocuk İstismarına Son” sloganı ile yayınladıkları videoda karanlık bir atmosferde “ el kadar elbiseye 55 lira, bacak kadar pantolona 45 lira isteyen markalarına karşı Wenice Kids var” diyen reklam her ne kadar markanın ürünlerin uygun fiyatlı olduğunu anlatmak için çekilmiş gibi dursa da ters tepmişti.

Reklam, insanlar tarafından “ tüyler ürpertici” olarak nitelendirildi. Öyle ki reklamın yayından kaldırılmasını isteyen birçok kişi, “ Çocuk İstismarı” kavramının içinin boşaltıldığını ve böyle önemli bir konuda çocuk istismarı kavramının sadece kendi reklamlarını yapmak ve çocuk kıyafetlerini aşırı kar ile satan markalara karşı bir tepki olarak kullanılmaması gerektiğini ifade ettiler. Yoğun tepkilere karşı Wenice Kids aşağıdaki açıklamayı yaptı ve reklamı yayından kaldırmadı. Yaptığı yanlış hamlenin ve kullandığı kavramın ticarileştirilemeyecek kadar önemli bir soruna değindiğinden habersizdi.

Hızlı büyümenin ve alınan yanlış kararların getirdiği bazı olumsuz durumlar şirketin mali sıkıntıya girmesine neden olmuştu. Ancak hızlı yükselişi ve piyasada yarattığı bilinirlik sayesinde özel sermaye fonu Eurasia Capital Partners liderliğinde üç fon ortak oldu. Artık Wenice Kids’in %49’luk kısmı Hollandalı WncKids Holding’e geçmişti. Şirket artık kendi başarısını Laleli’den Amsterdam’a olarak ifade ediyordu. Ancak yabancı ortağın getirdiği sıcak para şirketi sadece bir yıl idare edebilecekti.

İflas erteleme isteyen şirketin iyileştirme planı mahkeme tarafından inandırıcı bulunmadı. Şirketin deposundan 70 kamyon mal kaçırıldığı, sahte satış faturaları ile bilançoların şişirildiği ve stokta görünen ürünlerin aslında gerçekte var olmadığı Wenice Kids dünyası en zor dönemlerini yaşıyordu.  512 mağazasından iflas ettiği tarih 2012’ye kadar 30 mağazaya düşen Wenice Kids mağazalarının “Sobe” ve “Joker” isimlerine dönüştürülmeye çalışıldı.

Ve nihayetinde 2012 Türkiye’nin belki de döneminde en başarılı sayılabilecek çocuk markası Wenice Kids’in iflasına karar verildiği yıl oldu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

98 Yıllık Resmi Gazete Kapandı

  • Resmî Gazete, artık kâğıda basılmayacak. Sözcü Gazetesi’nin haberine göre, 98 yıldır basılan Resmi Gazete, ‘kağıda’ veda etti.
  • Kağıt fiyatlarının el yaktığı bu dönemde devlet 1920 yılından bu yana çıkan Resmi Gazete’yi kapatma kararı aldı. Resmi gazete bundan böyle sadece dijital ortamda çıkacak.

  • İlgili yazı: Yazılı Basın Dijitale Yenildi, Habertürk Gazetesi Kapanıyor

7 Ekim 1920’de kurulan ve ilk sayısını da 7 Şubat 1921 yılında çıkaran Resmi Gazete, yüzyıllık serüvenin ardından kağıt bölümünü kapattı. 14 Eylül 2018 Cuma günü 130 personele ‘son iş günü’ tebliği yapıldı. Bazıları işçi statüsünde olan personel, bu hafta yeni kurumlarına dağıtıldı.

Hurdaya Gitmesin

Resmi Gazete’nin basıldığı Başbakanlık Basımevi’nde çok önemli matbaa üniteleri yer alıyor. Bir çalışan, SÖZCÜ’ye “Dünyada sadece üç ülkede (Türkiye-Fransa ve Suudi Arabistan) bulunan tek renk baskı yapan web ofset makinemiz var. Saatte 60 bin baskı kapasitesi olan. Bir üniversiteye alması için teklif iletildi, ilgilenmediler. Hurdaya gitmesine üzülüyorum…” dedi.

Son Dönemlerde Azaldı

Son dönemde kağıt baskısı düşen Resmi Gazete’de Türkiye Büyük Millet Meclisi, Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından çıkartılan kararname, yönetmelik, yasa ve genelge gibi kararlar yayınlanıyordu. Gazete, 8 bin civarında basılıyordu. Bu sayı son aylarda 2 binlere kadar düştü.

Sanal Ulaşım Zorluğu

Resmi Gazete artık sadece dijital olarak hazırlanacak. Bu durum bazı sorunların yaşanabileceği endişesine neden oldu. Siber saldırı veya arşive ulaşmada sıkıntı yaşanıp yaşanmayacağı merak ediliyor.

Kaynak: sözcü.com

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Time Dergisi 190 Milyon Dolar’a Satıldı

  • Yaklaşık 8 ay önce Meredith Corporation’a satılan dergi, bir kez daha el değiştiriyor. TIME’ın yeni sahibi bulut bilişim teknolojisinin önemli temsilcilerinden biri olan Salesforce.com’un CEO’su milyarder iş insanı Marc Benioff ve eşi olacak. 
  • Forbes’a göre 6.9 milyar dolar kişisel servetleri bulunan çiftin, dergiyi 190 milyon dolar karşılığında satın alacağı açıklandı.
  • İlgili yazı: Denizbank, Emirates NBD’ye Satıldı

Yapılan açıklamaya göre, çift derginin gazetecilik kararlarına ve karar alma süreçlerine herhangi bir müdahalede bulunmayacak ve mevcut TIME yönetim kadrosu tarafından bu süreçlerin işleyeceği duyuruldu.

“Kültürel Tarihimizin Önemli Bir Hazinesi”

Milyarder iş insanı sosyal medya hesabı Twitter‘dan dergiyi satın almasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada TIME’ın tartışmasız her zaman hepimizi etkileyen gücü, bizi birbirimize bağlayan konuları ele alması ve insanların hikayelerini özgün bir şekilde anlatmasındaydı. Kültür ve tarihimizin bir hazinesi. Bu kuruma derin bir saygımız var ve bu ikonik markanın yöneticileri olmaktan onur duyuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Meredith Corp. mart ayında TIME, Fortune ve Sports Illustrated dahil sahibi olduğu 4 dergi için alıcı aradığını duyurmuştu.

Forbes’a göre 6.7 milyar dolarlık bir serveti olan Marc Benioff, TIME’ı alarak basılı medya kuruluşlarını satın alan diğer ABD’li milyarderler arasına katıldı.

Dünyanın en zengin insanı olan Amazon şirketinin sahibi Jeff Bezos2013 yılında ülkenin önde gelen gazetelerinden Wahington Post’u satın almıştı. Aynı yıl Boston Red Sox adlı beyzbol takımının milyarder sahibi John Henry, The Boston Globe gazetesini, biyoteknoloji alanında servet yapan milyarder Patrick Soon-Shiong da The Los Angeles Times gazetesini satın almıştı.

Son olarak Apple’ın kurucu ortaklarından Steve Jobs’un eşi Laurene Powell geçen yıl The Atlantic dergisinin çoğunluk hissesini satın almıştı.

Kaynak: ntv.com


 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?