ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Saint Francis Lisesi, bundan 5 sene önce Snapchat’e 15 bin dolarlık yatırım yapmış. Geçtiğimiz günlerde ise Snapchat’in sahibi olan Snap Inc. şirketinin hisselerinin halka açılmasıyla birlikte, okul sahip olduğu hisseler sayesinde milyon dolarlar kazandı. Saint Francis Lisesi’nin müdürü Simon Chiu, 5 sene önce okulun kurucularından olan risk sermayesi yatırımcısı Barry Eggers’ın Snapchat uygulamasının popüler hale geldiğini farkettiğini ve bunun üzerine kendilerini Snapchat’e yatırım yapmaları konusunda ikna ettiğini belirtti.

Barry Eggers, ilk olarak eşinin ve kızının bu uygulamayı kullandığını görmüş ve uygulamanın ne olduğunu öğrendikten sonra, bunun daha da popüler hale geleceğini öngörerek Snapchat’e yatırım yapmaya karar vermiş. Daha sonra Lightspeed Venture Partners isimli risk sermayesi şirketi aracılığıyla Snapchat’in kurucu ortaklarından biri olan Evan Spiegel’e ulaşan Eggers, kendi payının ve Saint Francis Lisesi’nin 15 bin dolarlık payının da içinde yer aldığı toplamda 500 bin dolarlık bir fon sağlamış.

Snap Inc. şirketinin halka açılmasıyla birlikte 2,1 milyon Snapchat hissesinin sahibi olan Saint Francis Lisesi, bu hisselerin üçte ikisini 17 dolardan satarak toplamda 24 milyon doların sahibi oldu. Şirketin hisse değerlerinin artması durumunda, okulun elinde kalan hisselerle 18,5 milyon dolarlık bir kazanç daha elde edebileceği belirtiliyor.

Bu arada, Snapchat’in halka arz edildiği ilk günde piyasa değeriyle geride bıraktığı 9 önemli şirkete yer verdiğimiz haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın