“Yarının Girişim Yolları” Yenilenebilir Enerji Üretimi Sağlayacak!

Bugüne kadar asfaltlarda türlü deneyler yapıldığına sahit olmuşuzdur ülkece. Bizde en yaygınlarından birisi sıcaklıktan yararlanarak ‘asfalta yumurta kırmak’ olsa gerek. Şöyle ki Amerika Birleşik Devletleri’nin Missouri eyaleti asfaltların geleceği hakkında bu eylemlerin çok ötesinde bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor: Route 66 yolunda yenilenebilir enerji üretmek!

Yakın bir zamanda, Route 66’da insanlar yenilenebilir enerjinin üretildiği yolda yürüyebilecekler. “Yarının Girişim Yolları” olarak adlandırılan bu proje aslında Missouri’deki olan Ulaştırma Dairesi’nin partnerliği ile Idaho şehrinde denenecek olan Solar Roadways’in yaptığı bir girişim fikri. Yolda uygulanacak olan plan ise aslında oldukça basit, yoldan elektrik enerjisi üretilmesi için yola güneş panelleri döşenecek, fakat şuan için yolun ne kadarlık bir bölümünün kaplanacağı hakkında fazlaca bir bilgi bulunmuyor.

Girişimin Lideri Tom Blair ise girişimlerinin başarıya ulaşacağını umduklarını ve kar yağmadan öte bir başarı elde edeceklerine inandıklarını söyledi. Blair aynı zamanda bu eyaletin bu planın hayata geçirilmesi için küçük miktarları bir araya getirip bir sermaye yarattıklarını belirtti.

1466699122_solar-roadways-2

2009 yılında Solar Roadways’in arkasındaki takım Federal Karayolu İdaresinden bir protatip yapabilmek adına 100 bin dolar aldı. Şirket aynı zamanda ABD Ulaştırma Departmanı’ndan da araştırmaları için 750 bin dolar daha almıştı. Tüm bu rakamlardan daha da fazla yatırım almayı başaran Solar Roadways, Indiegogo’da yaptığı “crowdfunding” ( küçük sermayelerin bir araya gelerek sermaye yaratması) kampanyası ile de tam tamına 2 milyon dolar elde etmişti. Tabi ki bu rakam kitleden alınan bir sermayeye oranla diğerlerine göre çok ciddi bir miktar. Solar Roadways’in kullanacağı paneller sertleştirilmiş emniyetli camdan yapılma ve aynı zamanda güneş enerjisini toplamak gibi çok çeşitli özellikler barındırıyor.

Hayata geçirilmesi planlanan paneller LED ışıklandırma sistemi ile yol kenarları ve işaret tabelalarınnı görülmesini de sağlayacak. Panellerin modüler olmasından dolayı, panellerin zarar görmüş kısımlarının yenilenmesi düşünüldüğünden daha ucuz ve aynı zamanda geleneksel asfalt yapısının döşenmesinden daha az zahmetli olacak. Güneş panelleri ile yolların kaplanması bazı kişilerce eleştiriliyor olsa da, dünyanın farklı yerlerinde benzer projelerde iyimser sonuçlar elde edildiği de inkar edilemeyecek bir gerçek olarak önümüze çıkıyor.

Bununla beraber enerji tüketimi konusunda oldukça dikkatli ve tasarruflu olmamız gereken şu günlerde doğaya zarar vermeyen yenilebilir enerji üretme fikri ve bu fikre bir kitlenin 2 milyon dolar gibi ciddi bir sermaye yatırması da bilinçlenmenin arttığını görmemiz konusunda umut verici görünüyor. Ne dersiniz, benzer bir sistem ülkemizde de çok iyi işler değil mi?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Dünyanın Sakızdan Üretilen İlk Spor Ayakkabısı: Gumshoe

Son dönemde geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmiş birçok ürünle karşılaşıyoruz. Denizlerdeki plastik atıklardan üretilen spor ayakkabılar ve balık ağı ve şamdandan yapılan moda ürünleri, bunlardan sadece bazıları. Sosyal sorumluluk ile inovasyonun bir araya geldiği bu ürünlere bir yenisi daha eklendi.

Iamsterdam isimli şehir pazarlama organizasyonu, tasarımcı Explicit Wear ve sürdürülebilirlik şirketi Gumdrop, geri dönüştürülmüş sakızdan yapılmış bir ayakkabı tasarlamak için iş birliği yaptı ve sonuç olarak ortaya Gumshoe (Sakız Ayakkabı) adı verilen bu ayakkabı ortaya çıktı. The Verge’ün paylaştığı habere göre, Gumshoe isimli bu ayakkabının tabanı, Gumdrop tarafından üretilen geri dönüştürülebilir bileşimlerden meydana geliyor ve bu bileşimlerin %20’si sakızdan oluşuyor.

Gumdrop’ta idari müdür ve tasarımcı olarak görev yapan Anna Bullus, projeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Sakızın sentetik kauçuktan yapıldığını keşfettik. Ve bu özellikleri yıkarak yeni bir tür kauçuk üretebildik.” dedi. Belirtilene göre, her yıl yaklaşık olarak 1.500 ton sakız Amsterdam sokaklarına atılıyor ve bunları temizlemek milyonlarca dolara mal oluyor. Bu proje kapsamında, her dört çift ayakkabının üretimi için ise yaklaşık olarak 1 kg sakız kullanılıyor. Üstelik ayakkabıların üretiminde kullanılan bu geri dönüştürülmüş sakızlar, Amsterdam sokaklarından kazınıyor.

İfade edilene göre Gumshoe, dünyanın sakızdan yapılan ilk spor ayakkabısı. Tabanı haricinde, ayakkabının geri kalanı deriden yapılıyor. Müşteriler ihtiyaç duyduklarında, belli bir ücret karşılığında ayakkabı tabanını değiştirebiliyorlar. Bu durumda eski ayakkabı tabanı ise tekrar geri dönüşüme kazandırılıyor. Haziran ayında satışa sunulması planlanan ayakkabının satış fiyatı ise 190 euro olacak. Ayrıca ayakkabının balonlu sakız pembesi, siyah ve kırmızı olmak üzere üç farklı renk seçeneği bulunacak.

Projede görev alan Jonathan Van Loon proje ile ilgili olarak The Verge’e e-posta üzerinden yaptığı açıklamada, ayakkabının tabanında kullanılan bileşimlerin normal kauçuk kadar güçlü olduğunu, hatta sakız gibi koktuğunu ifade etti. Proje ortakları, bu projeyi diğer büyük şehirlere de yaymak ve bu şekilde insanların sakız atıklarından kurtulabilmeleri için daha kolay ve sürdürülebilir bir yol sunmak istiyorlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Adidas Okyanus Atıklarını Sürdürülebilir Bir Yoga Koleksiyonuna Dönüştürdü

İçinde yaşadığımız dünyaya karşı sorumlu olmak gibi bir yükümlülüğümüz var. Hem kısıtlı kaynakları gelecek nesiller için geri dönüşü olmayacak bir biçimde tüketmemeli, hem de verdiğimiz hasarları minimize etmek ya da düzeltmek için de elimizden geleni yapmalıyız.

Tam da bu nedenlerle sürdürülebilir moda artık birçok markanın gündeminde. Bu bağlamda geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan ürünlerin yer aldığı birçok koleksiyonu da görmeye  de yavaş yavaş alışıyoruz. Tabi bu anlamda ilklerden olan, 2015 yılında adidas x Parley For The Oceans işbirliği ile okyanus atıkları ve balıkçı ağlarının geri dönüşümü ile yapılan ayakkabı koleksiyonunu da unutmamak lazım. Çünkü bu girişimin tek seferlik olmadığını biliyoruz. Adidas sürdürülebilir moda işbirliğine bu kez de yeni yoga koleksiyonunda yer veriyor.

“Sorunu çözüme, atığı ipliğe” dönüştürme misyonu ile hareket eden marka, yoga yaşam biçimi markası Wanderlust ve bir kez daha Parley for the Oceans ile işbirliği yapan Adidas, 42 parçalık bir yoga koleksiyonunu görücüye çıkardı. adidas x Wanderlust koleksiyonunda rahatlık ve stil bir arada düşünülmüş. Koleksiyonu oluşturan parçaların hepsi Parley Ocean Plastic™  okyanuslarda yer alan plastik atıkların geri dönüştürülmesiyle yaratılmış.

Bu konuda sorumlu davranan bir marka olarak Adidas, ürünlerinde saf plastik kullanımını sonlandırarak, plastik atıkların okyanusa ulaşmadan toplanması için çaba sarf ediyor. Ayrıca var olan plastiğin kaderini de onları yüksek performanslı ürünlere dönüştürerek değiştiriyor.

Okyanus ruhuna ve sakinleştiriciliğine uygun bir renk paleti seçilen koleksiyondaki parçalar, mavi, krem, gri, mercan ve lacivertlerden oluşuyor.

Fiyatları 10 dolar ve 90 dolar arası değişen koleksiyon seçili Adidas mağazaları ve online kanallarda bulunabiliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link