“Yarının Girişim Yolları” Yenilenebilir Enerji Üretimi Sağlayacak! 0

Bugüne kadar asfaltlarda türlü deneyler yapıldığına sahit olmuşuzdur ülkece. Bizde en yaygınlarından birisi sıcaklıktan yararlanarak ‘asfalta yumurta kırmak’ olsa gerek. Şöyle ki Amerika Birleşik Devletleri’nin Missouri eyaleti asfaltların geleceği hakkında bu eylemlerin çok ötesinde bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor: Route 66 yolunda yenilenebilir enerji üretmek!

Yakın bir zamanda, Route 66’da insanlar yenilenebilir enerjinin üretildiği yolda yürüyebilecekler. “Yarının Girişim Yolları” olarak adlandırılan bu proje aslında Missouri’deki olan Ulaştırma Dairesi’nin partnerliği ile Idaho şehrinde denenecek olan Solar Roadways’in yaptığı bir girişim fikri. Yolda uygulanacak olan plan ise aslında oldukça basit, yoldan elektrik enerjisi üretilmesi için yola güneş panelleri döşenecek, fakat şuan için yolun ne kadarlık bir bölümünün kaplanacağı hakkında fazlaca bir bilgi bulunmuyor.

Girişimin Lideri Tom Blair ise girişimlerinin başarıya ulaşacağını umduklarını ve kar yağmadan öte bir başarı elde edeceklerine inandıklarını söyledi. Blair aynı zamanda bu eyaletin bu planın hayata geçirilmesi için küçük miktarları bir araya getirip bir sermaye yarattıklarını belirtti.

1466699122_solar-roadways-2

2009 yılında Solar Roadways’in arkasındaki takım Federal Karayolu İdaresinden bir protatip yapabilmek adına 100 bin dolar aldı. Şirket aynı zamanda ABD Ulaştırma Departmanı’ndan da araştırmaları için 750 bin dolar daha almıştı. Tüm bu rakamlardan daha da fazla yatırım almayı başaran Solar Roadways, Indiegogo’da yaptığı “crowdfunding” ( küçük sermayelerin bir araya gelerek sermaye yaratması) kampanyası ile de tam tamına 2 milyon dolar elde etmişti. Tabi ki bu rakam kitleden alınan bir sermayeye oranla diğerlerine göre çok ciddi bir miktar. Solar Roadways’in kullanacağı paneller sertleştirilmiş emniyetli camdan yapılma ve aynı zamanda güneş enerjisini toplamak gibi çok çeşitli özellikler barındırıyor.

Hayata geçirilmesi planlanan paneller LED ışıklandırma sistemi ile yol kenarları ve işaret tabelalarınnı görülmesini de sağlayacak. Panellerin modüler olmasından dolayı, panellerin zarar görmüş kısımlarının yenilenmesi düşünüldüğünden daha ucuz ve aynı zamanda geleneksel asfalt yapısının döşenmesinden daha az zahmetli olacak. Güneş panelleri ile yolların kaplanması bazı kişilerce eleştiriliyor olsa da, dünyanın farklı yerlerinde benzer projelerde iyimser sonuçlar elde edildiği de inkar edilemeyecek bir gerçek olarak önümüze çıkıyor.

Bununla beraber enerji tüketimi konusunda oldukça dikkatli ve tasarruflu olmamız gereken şu günlerde doğaya zarar vermeyen yenilebilir enerji üretme fikri ve bu fikre bir kitlenin 2 milyon dolar gibi ciddi bir sermaye yatırması da bilinçlenmenin arttığını görmemiz konusunda umut verici görünüyor. Ne dersiniz, benzer bir sistem ülkemizde de çok iyi işler değil mi?

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

KitKat Kutularının Üzerine İstediğiniz Fotoğrafı Basan Otomat 0

İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle‘nin en önemli markalarından biri hiç şüphesiz KitKat. Nestle Japonya da sıklıkla bu markaya yönelik olarak dikkat çekici kampanyalar yapıyor. Şirketin KitKat markasına yönelik olarak yaptığı son kampanya ise özelleştirilmiş kutulara sahip KitKat veren otomatik satış makinesi oldu.

Japonlar, KitKat’ı aşırı derecede seviyorlar. Hatta KitKat’lar özel butik dükkanlarda el yapımı olarak hazırlanıyor. Bununla birlikte hediyelik eşya dükkanlarında da yaygın bir şekilde bulunuyor ve turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen hediyeler arasında yer alıyor. Bunun bilen Nestle Japonya da yerel halk ve turistler için hediye alışverişini daha kolay hale getirmek amacıyla Kyoto şehrinde yer alan JR Kyoto İstasyonu’na özel bir KitKat satış makinesi yerleştirdi. Bu otomatik satış makinesi, insanların akıllı telefonlarında yer alan herhangi bir fotoğrafı sadece 5 dakika içerisinde bir KitKat kutusuna basabiliyor.

KitKat satış makinesinin verdiği kutuların arkasında yer alan özel kısma, KitKat’ı hediye etmek istediğiniz kişinin adresini yazabiliyor, daha sonra ise bir posta pulu yapıştırıp adresine teslim edilmek üzere postaneye bırakabiliyorsunuz. Kutular güzel bir tasarıma sahip olduğu için bir hatıra olarak saklanılması da mümkün. Ayrıca kutular, evin herhangi bir yerinde sergilenebilmesi için düşmemesini sağlayan bir dayanak ile birlikte geliyor. Bununla birlikte makineden verilen KitKat’ların, Japonya’da çokça tercih edilen “Uji Matcha” isimli yeşil çay aromalı olduğunu da belirtelim.

Böyle bir hediye almanın maliyeti ise 400 Japon yeni, yani yaklaşık olarak 3,5 dolar. Bu KitKat satış makinesi, önümüzdeki yıl nisan ayının ortasına kadar hizmet verecek.

Pepsi’den İçecek Siparişi Vermeye Yarayan Chatbot 0

Yoğun ilginin olduğu herhangi bir etkinliğe katıldıysanız özellikle içecek ikram edilen yerlerin önünde uzun kuyruklar olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Bu durum, zaman zaman kişiyi içecek almaktan vazgeçirebiliyor ya da içecek almak için kuyrukta geçen süre ciddi anlam can sıkıcı olabiliyor.

Dünyaca ünlü içecek markası Pepsi ise bu sorunun üstesinden gelmek için son dönemde sıkça kullanılmaya başlanan chatbot teknolojisinden faydalandı. Alivenow isimli dijital pazarlama ajansı, Pepsi adına Dubai’de gerçekleştirilen Fashion Forward konferansına özel olarak Pepsi Bot-tler isminde bir chatbot geliştirdi. Etkinlikteki katılımcılar, etkinlik alanında yer alan Pepsi afişlerinin üzerindeki Pepsi Messenger kodu aracılığıyla ya da Facebook Messenger uygulamasında arayarak bu chatbot’a ulaşabiliyorlardı. Daha sonra ise katılımcılar, chatbot ile bir sohbet başlatarak içeceklerini sipariş edebiliyorlardı. İçecekler hazır olduğundaysa içeceklerini gidip almaları için chatbot katılımcıları bilgilendiriyordu.

Her ne kadar bu chatbot Fashion Forward etkinliğine özel olsa da, ilerleyen zamanlarda bu gibi etkinliklerde bu tarz chatbot’ların kullanıldığını görebiliriz. Hatta self servis konseptini barındıran restoran ve kafelerde de böyle bir chatbot oldukça kullanışlı olabilir. Popüler kahve dükkanınıza yoğun olduğu bir vakitte gittiğinizde, o uzun kuyrukta beklemek yerine akıllı telefonunuzdan siparişinizi verseniz ve siparişiniz hazır olduğunda da telefonunuza gönderilen bir bildirimle haberdar edilseniz, sizce de daha güzel bir deneyim olmaz mıydı?

Bu arada Alivenow, Pepsi için geliştirdiği Pepsi Bot-tler ismindeki Facebook Messenger chatbot’u ile ilgili olarak bir de video hazırladı. Bu özel chatbot’un işleyiş mantığının gösterildiği videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link