Yaratıcı Proje Takımı Kurmanın Altın Kuralları

Onlar değişen müşteri beklentilerine göre ürün ve/veya hizmet geliştiren, yenilikçi stratejiler kurarak çözüm üreten, şirketlerin gizli kahramanları… Onlar İnovatif Proje Takımları…

İnovasyon OECD ile Eurostat’ın birlikte yayınladığı Oslo Kılavuzunda şöyle tanımlanmaktadır: “İnovasyon; yeni veya önemli ölçüde değiştirilmiş ürün/hizmet/sürecin; yeni bir pazarlama yönteminin; ya da iş uygulamalarında, iş yeri organizasyonunda veya dış ilişkilerde yeni bir organizasyonel yöntemin uygulanmasıdır.”

Yani, yeni bir ürün veya hizmeti yeni süreçler ile piyasaya sürmek. Yeni bir şeyler ortaya çıkarmak deyince de aklımıza ister istemez projeler gelir. Projelerin başarılı bir şekilde sonuçlandırılmasının gizli kahramanlarıdır proje ekipleri. Hele bir de yenilikçi yaklaşımlarla bu işi çözüyorlar ise işte o zaman rakipleriniz ile aranızdaki farkı epeyce aşmış olursunuz.

Peki bu her zaman yenilikçi fikirlerin açığa çıktığı başarılı bir ekibi nasıl geliştireceğiz? Elbette ki bunun birkaç yolu var. Fakat bir yol var ki bence en eğlenceli metot bu. Ekibe inovasyon oyunları oynatmak.

quick-finance-financial-advisors-for-innovation-projects

İşte inovasyon oyunları oynamanın 5 yolu:

1. Takım Dışından İlham Verecek Bir Şey Bulun

İnovasyonu her zaman daha önce hiç denenmemiş bir ürün veya hizmet üretmek gibi düşünmeyin. Amerika’yı yeniden keşfetmiyoruz. Başka bir şirketin var olan bir hizmeti veya ürünü veya iş yapış şeklini de geliştirmek gayet tabi bir inovasyon olabilir. Bunu yapmak için de blog okumak, konferanslara katılmak, prestijli iş dünyası dergilerini okumak en etkili metotlar arasında.

2. Bilgileri Takım İçerinde Paylaşın

Bloglardan, konferanslardan, dergilerden edinilen ilham verici bilgiler eğer ekip içinde paylaşılmıyorsa inanın hiçbir değeri yok. Bilgiler ekip içerisinde tartışılacak ki güzel ve daha yenilikçi fikirler çıksın.

İnovatif takımlar harika birer iletişimci ve fikirleri kendi aralarında ileriye taşıyan ekiplerdir. İletişimin yüz yüze olması elbette ki daha iyi sonuç verir fakat eğer imkan yoksa video konferanslar da etkili bir çözüm.

3. Yaratıcılığı Tetikleyen Bir Lider Olun

Her ekibin olduğu gibi inovatif proje takımlarının da yöneticileri ekibin başarısını oluşturan kişilerdir. Ekibin başarılı veya başarısız olmasını sağlayan bu liderlerdir yani bildiğimiz proje yöneticileri. Ekibi inovatif çalışmaya ve üretmeye sevk etmek istiyorsanız ekibi dinleyen, neden, bu olursa ne olur gibi soruları yöneltip ekip üyeleri arasında beyin fırtınasını başlatan bir lider olmanız şart. Baskıcı bir liderseniz inovatif fikirleri unutun, kimse baskı altında ve dinlemeyen bir yönetimde fikir üretemez, fikir üretse bile bu tip liderler o fikri benimsemeyeceklerdir.

4. Fikir Üretme ve Bunların Denenmesi İçin Zaman Verin

Sürekli kontrol ve denetim altındaki bir ekip daha az yeni fikir üretir. Sürekli kontrol yerine ekibe zaman ve esnek çalışma ortamları verin.

5. Proje Ekibinizi Farklı Yeteneklere ve Kişilik Tiplerine Sahip İnsanlardan Oluşturun

İnovatif takımlar farklı kişilik tiplerinden ve farklı yeteneklerden oluşur. Takımlar tek düze bir yapıya sahip olduklarında yeni fikirler üretmede tıkanırlar. Farklı bakış açıları, farklı uzmanlıklar, farklı deneyimler her zaman farklı fikirler ortaya çıkarır.

Bu 5 maddeyi ekibinizde denediğinizde göreceksiniz ki çok farklı bir projeler çıkacak. Yeni yılın her alanda yenilikler getirmesi dileğiyle…

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Unda Kurumsal Çözümler – Kurucu Ortak / Yönetim Danışmanı & Eğitmen

Bir Cevap Yazın

Nasa Lastiği Yeniden Keşfetti; Apollo Ay Lastiği

NASA Glenn Research mühendisleri nikel titanyumdan yapılmış süper elastik bir lastik tasarladılar. Lastik gelecekte yapılacak Mars görevleri de göz önünde bulundurularak tasarlandı çünkü daha önceki gezegenler arası yolculukta uzay araçlarının lastiklerinin çabuk deforme olması büyük bir problem olmuştu. Bunun yanında Apollo Ay Lastiği’ni Dünya’da da kullanabileceğiz.

Geçtiğimiz yıllarda NASA Glenn ve Goodyear iş birliğiyle üretilen ‘yaylı lastik‘ten ilham alınarak tasarlanan yeni lastiğe ‘Apollo Ay lastiği’ adı verildi. Lastik, özel alaşımdan tellerin örülmesiyle elde edilmiş ve  herhangi bir normal lastiğe oranla deformasyona karşı daha dayanıklı ve şeklinde herhangi bir bozulma yaşandığında tekrar eski halini alabiliyor.

Glenn Araştırma Merkezi yaptığı açıklamada, “Glenn süper elastik lastik, eğilip büküldüğünde yumuşuyor. Böylece zorlu görevler esnasında araca yüklenen enerji miktarını azaltmış oluyor. Zorlu koşullara uyum sağlayabilen bu tür bir lastik, gelecekteki uzay keşifleri açısından oldukça faydalı olabilir.” dedi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Alexa’nın Destiny 2 Kişisel Asistanı “Ghost Skill” İle Tanıştınız Mı?

Amazon’un akıllı ev aleti Alexa, Destiny 2 ile bağlantı kurarak yeni yeteneklerle donatılmış bir oyun şansı sunuyor. Sesli komutlarla oyunda yardımcı olarak Alexa’yı kullanabileceksiniz.

Destiny 2 oyuncuları “Hayalet Beceri “ ismi verilen özel asistan sayesinde  özel ses komutlarıyla silah değiştirme, arkadaşlarının online olup olmadığını görebilme gibi eylemleri ses komutlarıyla yaptırabilecek. PS4, Xbox One veya PC’de Destiny 2 oyunuyla etkileşime girebilen Hayalet ile daha hızlı hareket edebilecek ve üstün silah yönetimine sahip olacaksınız.

Hayalet’in ve Destiny 2’nun büyük hayranları için Amazon Aralık ayında Alexa’nın fiziksel bir sürümünü yayınlayacak. Bu bir Alexa cihazı değil, sadece bir wi-fi hoparlörü ve bir Alexa cihazının eşleştirilmesini gerektiriyor.

Bungie, Hayalet’in yeteneklerini gösteren birkaç kısa video yayınladı.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link