Yaratıcı Proje Takımı Kurmanın Altın Kuralları

Onlar değişen müşteri beklentilerine göre ürün ve/veya hizmet geliştiren, yenilikçi stratejiler kurarak çözüm üreten, şirketlerin gizli kahramanları… Onlar İnovatif Proje Takımları…

İnovasyon OECD ile Eurostat’ın birlikte yayınladığı Oslo Kılavuzunda şöyle tanımlanmaktadır: “İnovasyon; yeni veya önemli ölçüde değiştirilmiş ürün/hizmet/sürecin; yeni bir pazarlama yönteminin; ya da iş uygulamalarında, iş yeri organizasyonunda veya dış ilişkilerde yeni bir organizasyonel yöntemin uygulanmasıdır.”

Yani, yeni bir ürün veya hizmeti yeni süreçler ile piyasaya sürmek. Yeni bir şeyler ortaya çıkarmak deyince de aklımıza ister istemez projeler gelir. Projelerin başarılı bir şekilde sonuçlandırılmasının gizli kahramanlarıdır proje ekipleri. Hele bir de yenilikçi yaklaşımlarla bu işi çözüyorlar ise işte o zaman rakipleriniz ile aranızdaki farkı epeyce aşmış olursunuz.

Peki bu her zaman yenilikçi fikirlerin açığa çıktığı başarılı bir ekibi nasıl geliştireceğiz? Elbette ki bunun birkaç yolu var. Fakat bir yol var ki bence en eğlenceli metot bu. Ekibe inovasyon oyunları oynatmak.

quick-finance-financial-advisors-for-innovation-projects

İşte inovasyon oyunları oynamanın 5 yolu:

1. Takım Dışından İlham Verecek Bir Şey Bulun

İnovasyonu her zaman daha önce hiç denenmemiş bir ürün veya hizmet üretmek gibi düşünmeyin. Amerika’yı yeniden keşfetmiyoruz. Başka bir şirketin var olan bir hizmeti veya ürünü veya iş yapış şeklini de geliştirmek gayet tabi bir inovasyon olabilir. Bunu yapmak için de blog okumak, konferanslara katılmak, prestijli iş dünyası dergilerini okumak en etkili metotlar arasında.

2. Bilgileri Takım İçerinde Paylaşın

Bloglardan, konferanslardan, dergilerden edinilen ilham verici bilgiler eğer ekip içinde paylaşılmıyorsa inanın hiçbir değeri yok. Bilgiler ekip içerisinde tartışılacak ki güzel ve daha yenilikçi fikirler çıksın.

İnovatif takımlar harika birer iletişimci ve fikirleri kendi aralarında ileriye taşıyan ekiplerdir. İletişimin yüz yüze olması elbette ki daha iyi sonuç verir fakat eğer imkan yoksa video konferanslar da etkili bir çözüm.

3. Yaratıcılığı Tetikleyen Bir Lider Olun

Her ekibin olduğu gibi inovatif proje takımlarının da yöneticileri ekibin başarısını oluşturan kişilerdir. Ekibin başarılı veya başarısız olmasını sağlayan bu liderlerdir yani bildiğimiz proje yöneticileri. Ekibi inovatif çalışmaya ve üretmeye sevk etmek istiyorsanız ekibi dinleyen, neden, bu olursa ne olur gibi soruları yöneltip ekip üyeleri arasında beyin fırtınasını başlatan bir lider olmanız şart. Baskıcı bir liderseniz inovatif fikirleri unutun, kimse baskı altında ve dinlemeyen bir yönetimde fikir üretemez, fikir üretse bile bu tip liderler o fikri benimsemeyeceklerdir.

4. Fikir Üretme ve Bunların Denenmesi İçin Zaman Verin

Sürekli kontrol ve denetim altındaki bir ekip daha az yeni fikir üretir. Sürekli kontrol yerine ekibe zaman ve esnek çalışma ortamları verin.

5. Proje Ekibinizi Farklı Yeteneklere ve Kişilik Tiplerine Sahip İnsanlardan Oluşturun

İnovatif takımlar farklı kişilik tiplerinden ve farklı yeteneklerden oluşur. Takımlar tek düze bir yapıya sahip olduklarında yeni fikirler üretmede tıkanırlar. Farklı bakış açıları, farklı uzmanlıklar, farklı deneyimler her zaman farklı fikirler ortaya çıkarır.

Bu 5 maddeyi ekibinizde denediğinizde göreceksiniz ki çok farklı bir projeler çıkacak. Yeni yılın her alanda yenilikler getirmesi dileğiyle…

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Unda Kurumsal Çözümler - Kurucu Ortak / Yönetim Danışmanı & Eğitmen

Bir Cevap Yazın

Hesap Gelince Kim Ne Kadar Ödeyecek Derdine Son Veren Basit Sistem

Arkadaşlarla bir mekana gittiğinizde yiyip içerken her şey güzeldir ancak hesap geldiğinde mutlaka işler bir karışır. Hele bir de gidilen yer alkollü bir ortamsa sarhoş olmadığını düşünen birisi mutlaka gelen hesabı önüne alıp telefonunu çıkarıp hesap yapmaya çalışır. Sen şu kadar ödeyeceksin, sen bu kadar derken “Falanca kişi giderken kendininkini ödemişti ama ona da bakıyor musunuz?” diye çıkışanlar olur, sonuç olarak hesap ödemek günün en zahmetli işi olur çıkar.

Fakat Teşvikiye’de bir yer bu duruma güzel bir çözüm bulmuş. Healin isminde bir cafede hesabı ortaklaşa ödemenizi kolaylaştırmak için hesap direk kişi sayısına bölünmüş olarak geliyor. Hesabın kişi sayısına bölünmüş haline bakarak saniyeler içinde ödemenizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Uygulamayı görenler genel olarak beğenseler de duruma esprili bir şekilde yaklaşanlar da var:

Bu uygulama elbette daha da geliştirilebilir. Herkesin yediği içtiği aynı olmadığı için hesap baştan itibaren kişi bazlı tutulabilir. Sonuçta 2018 yılındayız ve menüsünü tablet ile veren yerler var. Yakın bir zamanda nakit kullanımının bile biteceği söylenirken hesap ödemenin de kolaylaşması lazımdı tabi.. Yine de hesap ödemeyi kolaylaştırmak adına güzel bir adım olmuş. Ne dersiniz, siz de sevdiniz mi?

Görselin kaynağı:https://twitter.com/AltugYucel

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tüketici Duygularını Anlayabilen Cihaz Geliştirildi

Pazarlamanın en önemli unsurlarından biri tüketici davranışlarıdır. Tüketici davranışlarını etkileyen en önemli etkenlerin başında ise duygular gelir. Buradan hareketle tüketicilerin duygularını kolay bir şekilde anlayabilmek, tüketici davranışlarının da büyük ölçüde anlaşılmasını sağlar. Ancak insan duygularını tam anlamıyla ölçmek, subjektif olmasından ötürü çok kolay bir iş değil. Buna rağmen, bu alanda yapılan çalışmalar sonuç verdi ve pratik bir cihaz geliştirildi.

PSFK’nın yaptığı habere göre, bir MIT (Massachusetts Institute of Technology) girişimi olan mPath, bir süredir geliştirdikleri emotyping (“duygusal yazım” ya da “duygu yazımı” olarak çevrilebilir) cihazı aracılığıyla insanların tepkilerini ve hayal kırıklığı, can sıkıntısı ve stres gibi duygularını gelişmiş bir şekilde grafik haline getirmek için çalışıyor.

Şirket, duygularını düzgün bir biçimde ifade etmede sorun yaşadıkları için özellikle çocukların duygularını ölçebilmek amacıyla MOXO isimli sensörünü kullanıyor. Bu sensör, insanların bilinçaltını ve duygusal reaksiyonlarını ölçme imkanı tanıyor ve odak grup araştırmalarındakinden daha fazla doğruluk sağlıyor.

Bunların yanı sıra MOXO isimli bu sensör, pazarlamanın ötesinde de bir kullanıma sahip. Bu cihaz sayesinde insan psikolojisi konusunda birtakım çıkarımlar da yapılabiliyor. Internet of Business isimli internet sitesinin paylaştığı habere göre, mPath şirketi yaptığı araştırmalar sonucunda çocuk psikolojisi hakkında önemli bir bulgu etti. mPath’in elde ettiği sonuca göre, tatlıyı bir ödül olarak vermenin aksine, önceden tatlı verildiği takdirde çocuklar okumaya daha fazla katılım gösteriyorlar.

mPath isimli girişimin geliştirdiği bu teknoloji, daha şimdiden birçok önemli şirketin ilgisini çekmiş gibi görünüyor. Şirketin internet sitesindeki iş birliği yapılan şirketler bölümüne göz attığımızda; Google, The LEGO Group, Hasbro ve Best Buy gibi önemli şirketler göze çarpıyor. Bu teknolojinin şirketlere nöropazarlama konusunda çok büyük fayda sağladığına hiç şüphe yok. Bununla birlikte ilerleyen zamanlarda, çok daha fazla sayıda tüketici davranışlarını anlamaya yönelik bu tarz çalışmalar görebileceğimizi şimdiden söyleyebiliriz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link