Yaratıcı Proje Takımı Kurmanın Altın Kuralları 0

Onlar değişen müşteri beklentilerine göre ürün ve/veya hizmet geliştiren, yenilikçi stratejiler kurarak çözüm üreten, şirketlerin gizli kahramanları… Onlar İnovatif Proje Takımları…

İnovasyon OECD ile Eurostat’ın birlikte yayınladığı Oslo Kılavuzunda şöyle tanımlanmaktadır: “İnovasyon; yeni veya önemli ölçüde değiştirilmiş ürün/hizmet/sürecin; yeni bir pazarlama yönteminin; ya da iş uygulamalarında, iş yeri organizasyonunda veya dış ilişkilerde yeni bir organizasyonel yöntemin uygulanmasıdır.”

Yani, yeni bir ürün veya hizmeti yeni süreçler ile piyasaya sürmek. Yeni bir şeyler ortaya çıkarmak deyince de aklımıza ister istemez projeler gelir. Projelerin başarılı bir şekilde sonuçlandırılmasının gizli kahramanlarıdır proje ekipleri. Hele bir de yenilikçi yaklaşımlarla bu işi çözüyorlar ise işte o zaman rakipleriniz ile aranızdaki farkı epeyce aşmış olursunuz.

Peki bu her zaman yenilikçi fikirlerin açığa çıktığı başarılı bir ekibi nasıl geliştireceğiz? Elbette ki bunun birkaç yolu var. Fakat bir yol var ki bence en eğlenceli metot bu. Ekibe inovasyon oyunları oynatmak.

quick-finance-financial-advisors-for-innovation-projects

İşte inovasyon oyunları oynamanın 5 yolu:

1. Takım Dışından İlham Verecek Bir Şey Bulun

İnovasyonu her zaman daha önce hiç denenmemiş bir ürün veya hizmet üretmek gibi düşünmeyin. Amerika’yı yeniden keşfetmiyoruz. Başka bir şirketin var olan bir hizmeti veya ürünü veya iş yapış şeklini de geliştirmek gayet tabi bir inovasyon olabilir. Bunu yapmak için de blog okumak, konferanslara katılmak, prestijli iş dünyası dergilerini okumak en etkili metotlar arasında.

2. Bilgileri Takım İçerinde Paylaşın

Bloglardan, konferanslardan, dergilerden edinilen ilham verici bilgiler eğer ekip içinde paylaşılmıyorsa inanın hiçbir değeri yok. Bilgiler ekip içerisinde tartışılacak ki güzel ve daha yenilikçi fikirler çıksın.

İnovatif takımlar harika birer iletişimci ve fikirleri kendi aralarında ileriye taşıyan ekiplerdir. İletişimin yüz yüze olması elbette ki daha iyi sonuç verir fakat eğer imkan yoksa video konferanslar da etkili bir çözüm.

3. Yaratıcılığı Tetikleyen Bir Lider Olun

Her ekibin olduğu gibi inovatif proje takımlarının da yöneticileri ekibin başarısını oluşturan kişilerdir. Ekibin başarılı veya başarısız olmasını sağlayan bu liderlerdir yani bildiğimiz proje yöneticileri. Ekibi inovatif çalışmaya ve üretmeye sevk etmek istiyorsanız ekibi dinleyen, neden, bu olursa ne olur gibi soruları yöneltip ekip üyeleri arasında beyin fırtınasını başlatan bir lider olmanız şart. Baskıcı bir liderseniz inovatif fikirleri unutun, kimse baskı altında ve dinlemeyen bir yönetimde fikir üretemez, fikir üretse bile bu tip liderler o fikri benimsemeyeceklerdir.

4. Fikir Üretme ve Bunların Denenmesi İçin Zaman Verin

Sürekli kontrol ve denetim altındaki bir ekip daha az yeni fikir üretir. Sürekli kontrol yerine ekibe zaman ve esnek çalışma ortamları verin.

5. Proje Ekibinizi Farklı Yeteneklere ve Kişilik Tiplerine Sahip İnsanlardan Oluşturun

İnovatif takımlar farklı kişilik tiplerinden ve farklı yeteneklerden oluşur. Takımlar tek düze bir yapıya sahip olduklarında yeni fikirler üretmede tıkanırlar. Farklı bakış açıları, farklı uzmanlıklar, farklı deneyimler her zaman farklı fikirler ortaya çıkarır.

Bu 5 maddeyi ekibinizde denediğinizde göreceksiniz ki çok farklı bir projeler çıkacak. Yeni yılın her alanda yenilikler getirmesi dileğiyle…

 

Unda Kurumsal Çözümler - Kurucu Ortak / Yönetim Danışmanı & Eğitmen

Bir Cevap Yazın

Müşteri Memnuyetine Önem Veren 13 Mağaza ve Uygulamaları 1

Rekabetin hiç bitmediği iş dünyasında, markalar genellikle yaptıkları indirim ve kampanyalarla müşteri çekmeye çalışırlar. Bazı markalar ise sadece bunlarla yetinmez ve müşterilerine daha iyi bir deneyim sunmak adına basit ama etkili yöntemler uygularlar. Bu yazımızda ise bunun alışveriş alanındaki, Bright Side’ın derlemiş olduğu bazı örneklerini sizlerle paylaşacağız.

Konuşan Alışveriş Sepetleri

Kore’de bir mağaza, satış danışmanları yerine müşterilerine “konuşan alışveriş sepetleri” sunuyor. Müşteriler, yardıma ihtiyaç duyduklarında bu konuşan alışveriş sepetlerinden yardım alıyorlar.

Satılmayan Tarımsal Ürünlere Özel İndirimli Fiyatlar

Bu market, çok satılmayan ve uzun süre rafta kalan meyve ve sebzelerin satılması için bunları indirimli fiyatlardan satışa sunuyor. Böylece hem bu meyve ve sebzeler çöpe gitmemiş oluyor hem de müşteriler tasarruf ediyor.

Sağlam Olmayan Market Arabaları İçin Etiketler

Bu market, müşterilerine üzerinde “Lütfen beni tamir et.” yazan etiketler sunuyor. Böylece müşteriler, bu etiketleri tekerleklerinde sorun olan market arabalarına yapıştırarak çalışanların sorunlu market arabalarından haberdar olmasını sağlayabiliyorlar.

Çocuklar İçin Bedava Meyve

Yeni Zelanda’daki bu market, aileleri alışveri yaparken yiyebilmeleri için çocuklara ücretsiz olarak meyve sunuyor.

Eğitime Önem Veren Elektronik Mağazası

Almanya’daki Media Markt’lardan birinde, çocuklar video oyunu oynamak için okuldan kaçmasın diye öğlen 2’ye kadar oyun konsolları test ettirilmiyor.

Telefonunuzu Şarj Edebildiğiniz Market Arabaları

Bugünlerde insanlığın en büyük(!) sorunlarından biri, akıllı telefonların şarj problemi. Bu market ise bütün market arabalarına telefonları şarj etmeyi sağlayan aparatlar ekleyerek kendi açısından sorunu çözmüş.

Akıllı Market Arabaları

Bu market, müşterilerinin aradıkları ürünü bulmak için neredeyse bütün bir marketi dolaşmasının önüne geçmek için market arabalarını, müşteriye aradığı ürünün tam olarak hangi reyonda ve rafta olduğunu söyleyebilecek teknolojiyle donatmış.

Dondurulmuş Ürünlere Özel Poşet

Bu markette soğuk ve dondurulmuş ürünler mavi poşette satılıyor. Böylece müşteriler, eve gittiklerinde ürünleri ayırırken bunları vakit kaybetmeden dolaba ya da derin dondurucuya koyabiliyorlar.

Büyüteçli Market Arabaları

Genellikle ürünlerin paketlerinin üzerinde yer alan önemli bilgiler çok küçük puntolarla yazılır ve bu nedenle okuması zordur. Almanya’daki bir eczane de bundan dolayı market arabalarına büyüteç yerleştirmiş.

Market Arabasında Bardak Tutucular

Bu market, alışveriş yaparken bir şeyler içmek isteyen müşterilerine, market arabalarına takılabilen bardak tutucu aparatlar veriyor.

Evcil Havyanlara Özel Market Arabaları

İtalya’daki bu market, alışveriş yaparken evcil hayvanını yanından ayırmak istemeyen müşterilerine özel olarak evcil hayvan için özel bir bölmeye sahip olan market arabaları bulunduruyor.

Kış Simülatörü

Genelde kışlık bir kıyafet aldığımızda, kafamızda sıcak tutup tutmayacağına dair şüpheler olur. Bu mağaza ise aldığınız kışlık kıyafetleri düşük sıcaklıklarda test edebileceğiniz özel bir kabin oluşturarak bu sorunu çözmüş.

Ödeme Kuyruğunda Beklerken Vals Öğrenmek

Mağazalarda ödeme kuyruğunda beklemenin sıklıkla rastlanılan bir durum olduğunu ve bunun, alışverişin en sıkıcı yanı olduğunu söyleyebiliriz. Bu market ise müşterilerinin bu vakti daha yararlı bir şekilde geçirmeleri için, onlara basit bir düzeyde vals öğrenme imkanı sunuyor.

Garanti Bankası’ndan ‘Yetersiz Bakiye’ Derdine Son Verecek Yenilik 0

Yaşanmış Bir Hikaye

Bugün son saniyede saat başı geçen otobüsümü büyük bir heyecanla yakalamayı başardım. Usain Bolt’u kıskandıracak yüz metre koşuculuğuma şahit olan tüm yolculara keskin bir bakış atarak Kentkartımı okutmak üzere yavaşça makineye doğru uzatacak ve hayatımda yaşayacağım en karizmatik anların tadını doyasıya çıkaracağım bir otobüs yolculuğuna başlayacaktım. Bir otobüs yolcusu için bu karizmanın ne demek olduğunu size anlatmam gerçekten çok güç.Şair olmadığım için bu anların şiirini size ne yazık ki yazamam…

Ama bu karizmatik duruşum fazla uzun sürmedi, ne olduysa tam o anda oldu… Kenkartımı makineye uzattım ve hayatta en korktuğum ses bir anda kulaklarımda çınlamaya başladı. ‘’Yetersiz Bakiye’’

Yaşadığım heyecan bir anda ortadan kayboldu, keskin bakışlarım yerini boynu büküklüğe bıraktı. Dizilerdeki o yakışıklı ve karizmatik jönü oynayacaktım halbuki yolculuğum boyunca, gençtim, hayallerim vardı. O otobüs benim beyaz perdem, gençlik heyecanlarım olacaktı, yıkılan hayallerim değil.. Ama o ses birkaç saniye içinde o otobüsten yavaşça inip Kentkartımı dolduracak bir bayii aramam gerektiğini söylüyordu bana, tüm o karizmamı bir kenara bırakıp. 5 dakika önceki havalı adamdan eser yoktu artık hayatımda. Kentkartımı dolduracak bir yerler aradım, hayallerim boş sokakların içinde yavaşça gözden kayboldu, terk edildim.. Kentkartıma yükleme yaptıktan sonra gözlerden uzak bir köşede otobüsümü beklemeye başladım, işe geç kalmanın hüznü ve kaybolan hayallerimle birlikte…

Müşterilerinin bu tarz hikâyeleri yaşamasını istemeyen Garanti Bankası müşterilerinin hayatını kolaylaştıracak yenilikleri hayata geçirmeye devam ediyor.

İlk olarak Çanakkale’de hayata geçen uygulamayla Garanti müşterileri Kentkartlarına Garanti İnternet, Garanti Cep ve GarantiOne uygulamaları üzerinden istedikleri anda yükleme yapabilecek.

Uygulama bu yılın sonuna doğru ise Kentkart kullanılan diğer bazı bölgelerde de hayata geçecek ve Garanti müşterileri bundan sonra tüm yolculuklarını oldukça rahat şekilde gerçekleştirebilecek.

Gelecek dönemde online olarak Kentkart yüklemesi yapılabilecek bölgeler ise şu şekilde; Antalya, Alanya, Kocaeli, Mersin, Hatay, Muğla, Sivas, Yozgat, Edirne, Bandırma, İnegöl, Niğde, Burdur ve Zonguldak Ereğli.

 Garanti’nin müşterilerine sunduğu bu yeniliği detaylı olarak incelemek için buradaki adresi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link