Onlar değişen müşteri beklentilerine göre ürün ve/veya hizmet geliştiren, yenilikçi stratejiler kurarak çözüm üreten, şirketlerin gizli kahramanları… Onlar İnovatif Proje Takımları…

İnovasyon OECD ile Eurostat’ın birlikte yayınladığı Oslo Kılavuzunda şöyle tanımlanmaktadır: “İnovasyon; yeni veya önemli ölçüde değiştirilmiş ürün/hizmet/sürecin; yeni bir pazarlama yönteminin; ya da iş uygulamalarında, iş yeri organizasyonunda veya dış ilişkilerde yeni bir organizasyonel yöntemin uygulanmasıdır.”

Yani, yeni bir ürün veya hizmeti yeni süreçler ile piyasaya sürmek. Yeni bir şeyler ortaya çıkarmak deyince de aklımıza ister istemez projeler gelir. Projelerin başarılı bir şekilde sonuçlandırılmasının gizli kahramanlarıdır proje ekipleri. Hele bir de yenilikçi yaklaşımlarla bu işi çözüyorlar ise işte o zaman rakipleriniz ile aranızdaki farkı epeyce aşmış olursunuz.

Peki bu her zaman yenilikçi fikirlerin açığa çıktığı başarılı bir ekibi nasıl geliştireceğiz? Elbette ki bunun birkaç yolu var. Fakat bir yol var ki bence en eğlenceli metot bu. Ekibe inovasyon oyunları oynatmak.

quick-finance-financial-advisors-for-innovation-projects

İşte inovasyon oyunları oynamanın 5 yolu:

1. Takım Dışından İlham Verecek Bir Şey Bulun

İnovasyonu her zaman daha önce hiç denenmemiş bir ürün veya hizmet üretmek gibi düşünmeyin. Amerika’yı yeniden keşfetmiyoruz. Başka bir şirketin var olan bir hizmeti veya ürünü veya iş yapış şeklini de geliştirmek gayet tabi bir inovasyon olabilir. Bunu yapmak için de blog okumak, konferanslara katılmak, prestijli iş dünyası dergilerini okumak en etkili metotlar arasında.

2. Bilgileri Takım İçerinde Paylaşın

Bloglardan, konferanslardan, dergilerden edinilen ilham verici bilgiler eğer ekip içinde paylaşılmıyorsa inanın hiçbir değeri yok. Bilgiler ekip içerisinde tartışılacak ki güzel ve daha yenilikçi fikirler çıksın.

İnovatif takımlar harika birer iletişimci ve fikirleri kendi aralarında ileriye taşıyan ekiplerdir. İletişimin yüz yüze olması elbette ki daha iyi sonuç verir fakat eğer imkan yoksa video konferanslar da etkili bir çözüm.

3. Yaratıcılığı Tetikleyen Bir Lider Olun

Her ekibin olduğu gibi inovatif proje takımlarının da yöneticileri ekibin başarısını oluşturan kişilerdir. Ekibin başarılı veya başarısız olmasını sağlayan bu liderlerdir yani bildiğimiz proje yöneticileri. Ekibi inovatif çalışmaya ve üretmeye sevk etmek istiyorsanız ekibi dinleyen, neden, bu olursa ne olur gibi soruları yöneltip ekip üyeleri arasında beyin fırtınasını başlatan bir lider olmanız şart. Baskıcı bir liderseniz inovatif fikirleri unutun, kimse baskı altında ve dinlemeyen bir yönetimde fikir üretemez, fikir üretse bile bu tip liderler o fikri benimsemeyeceklerdir.

4. Fikir Üretme ve Bunların Denenmesi İçin Zaman Verin

Sürekli kontrol ve denetim altındaki bir ekip daha az yeni fikir üretir. Sürekli kontrol yerine ekibe zaman ve esnek çalışma ortamları verin.

5. Proje Ekibinizi Farklı Yeteneklere ve Kişilik Tiplerine Sahip İnsanlardan Oluşturun

İnovatif takımlar farklı kişilik tiplerinden ve farklı yeteneklerden oluşur. Takımlar tek düze bir yapıya sahip olduklarında yeni fikirler üretmede tıkanırlar. Farklı bakış açıları, farklı uzmanlıklar, farklı deneyimler her zaman farklı fikirler ortaya çıkarır.

Bu 5 maddeyi ekibinizde denediğinizde göreceksiniz ki çok farklı bir projeler çıkacak. Yeni yılın her alanda yenilikler getirmesi dileğiyle…

 

Bir Cevap Yazın