Virgin Hyperloop One, Elon Musk’ın Rekorunu Kırdı

Elon Musk’ın ortaya attığı ve sahibi olduğu SpaceX şirketi aracılığıyla geliştirmeye çalıştığı, ulaşım hizmetlerinde yeni bir çağ açacak olan Hyperloop projesi testleri gerçekleştirilmeye devam ediyor. Geleceğin ulaşım aracı olmaya hazırlanan Hyperloop vakumlu tüneller aracılığıyla bir ulaşım hizmeti sunacak. Tünellerin içerisindeki havanın tamamen çekilmesiyle ulaşılan sürtünmesiz ortam kapsüllerin yüksek hızlara ulaşmasını çok daha kolay hale getiriyor.

Hyperloop projesi üzerine çalışan tek şirket SpaceX değil, başka şirketler de mevcut. Bu şirketlerden birisi olan Virgin Hyperloop One, yakın zamanda bir hız rekoru kırdı.

Vakumlu tüp içerisinde seyahat aracı, saatte 240 mil (386 km) hıza ulaştı. Bu Hyperloop One’ın bu alnada kırdığı yeni rekor olarak tarihe geçti. Hyperloop One aynı zamanda Elon Musk’ın rekorunu da kırmış oldu

Hyperloop projesinin Türkiye’ye gelme ihtimali de sürekli olarak gündeme geliyor. Türkiye’ye gelmesi halinde İstanbul-Ankara arası mesafenin 40 dakikaya indirilebileceği ön görülüyor. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Türk Uydusu, SpaceX’in Falcon 9 Roketiyle Uzaya Gönderildi

Elon Musk‘ın uzay taşımacılığı üzerine odaklanan şirketi SpaceX, geçtiğimiz salı günü CRS-14 kodlu “ticari yeniden ikmal hizmetleri” görevi kapsamında, daha önce kullanmış olduğu Falcon 9 roketlerinden birini ABD’nin Florida eyaletinde yer alan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan uzaya fırlattı. Bu Falcon 9 roketinin uzaya gönderilmesindeki amaç, Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme taşımaktı.

SpaceX’in uzaya kargo taşıma konusuna odaklandığı bu görev kapsamında, Falcon 9 roketine bağlı bir Dragon kargo kapsülü bulunuyordu ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşınan kargo, bu kapsülün içerisinde yer alıyordu. Bu kargo içerisinde Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kullanılacak olan birtakım yeni teknolojilerin yanı sıra çok çeşitli malzemeler de bulunuyordu.

Falcon 9 roketine bağlı Dragon kapsülünün taşıdığı bu kargo içerisinde bizleri ilgilendiren bir cihaz da yer alıyordu. Bu cihaz, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi tarafından deneysel olarak geliştirilen ve “Ubakusat” ismi verilen küp uyduydu.

Habertürk’ün bununla ilgili olarak yaptığı habere göre, 10x10x34 boyutlarında ve yalnızca 3 kilogram ağırlığında olan bu uydu, ses verisi aktarımı için kullanılacak ve 6 ila 12 ay arası bir süre boyunca yörüngede kalacak. Türk uydusunun görev süresinin net olmaması ise uydunun, güneş ışınlarının neden olduğu radyasyondan etkilenecek olması ve bu etkinin, ne kadar sürede uyduyu işlevsiz hale getireceğinin bilinmemesinden kaynaklanıyor.

Bu arada birçok çalışanın hayallerini süsleyen SpaceX şirketinin çalışanlarına sunduğu harika imkanlarla ilgili paylaştığımız yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kıyafetleri Satın Almadan Önce Kiralama İmkanı Sunan Servis

Hiç gardırobunuzda kaç tane giymediğiniz kıyafet olduğunu saydınız mı? Birçoğumuz, bir hevesle aldığımız bazı kıyafetleri birkaç defa giydikten sonra bir daha yüzlerine bile bakmıyoruz. PSFK’in yaptığı habere göre ise yeni oluşturulan bir platform, bu soruna bir çözüm getirmeyi amaçlıyor.

Online kıyafet aboneliği hizmeti veren Gwynnie Bee isimli şirketin CEO’su olan moda girişimcisi Christine Hunsicker tarafından meydana getirilen CaaStle ismindeki bu platform, aylık sabit bir ücret karşılığında moda markalarının kıyafet koleksiyonlarının bir kısmının kiralanmasına imkan tanıyor.

Bu sistem, tüketicilerin beğendikleri kıyafetleri satın almadan önce bir süre denemelerine ve bu süre zarfında kıyafeti satın alıp almama konusunda daha isabetli bir karar verebilmelerine olanak sağlıyor. Hizmet, birkaç aydır beta testi sürecindeydi ve Ann Taylor ve NY&Co gibi markalar, bu beta sürecine dahillerdi. Şimdi ise şirket, tam anlamıyla faaliyete geçmeye hazır durumda.

Aslında bu servis, birçok sektörde etkisi görülen paylaşım ekonomisinin moda sektöründeki bir yansıması olarak adlandırılabilir. Bir başka deyişle, CaaStle’ın bu hizmet ile giyim sektöründe yaratmayı amaçladığı etki, Uber’in otomotiv ve ulaşım sektöründe ya da Airbnb’nin konaklama sektöründe yarattığı etkiden çok da farklı olmayacak. Bununla birlikte moda markaları ise bu hizmet sayesinde müşterilerine şimdiye kadar sunmadıkları kadar farklı bir deneyim sunma fırsatı yakalayacaklar.

Moda markaları, CaaStle platformuyla birlikte kıyafet kiralamayı işlerinin bir parçası haline getirebilecekler. Bunların yanı sıra platform, markaların, kıyafet kiralama hizmetini hem mevcut müşterilerine sunmalarına hem de bu konsepte ilgi duyan yeni müşterilere ulaşmalarına imkan tanıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link