Virgin Hyperloop One, Elon Musk’ın Rekorunu Kırdı

Elon Musk’ın ortaya attığı ve sahibi olduğu SpaceX şirketi aracılığıyla geliştirmeye çalıştığı, ulaşım hizmetlerinde yeni bir çağ açacak olan Hyperloop projesi testleri gerçekleştirilmeye devam ediyor. Geleceğin ulaşım aracı olmaya hazırlanan Hyperloop vakumlu tüneller aracılığıyla bir ulaşım hizmeti sunacak. Tünellerin içerisindeki havanın tamamen çekilmesiyle ulaşılan sürtünmesiz ortam kapsüllerin yüksek hızlara ulaşmasını çok daha kolay hale getiriyor.

Hyperloop projesi üzerine çalışan tek şirket SpaceX değil, başka şirketler de mevcut. Bu şirketlerden birisi olan Virgin Hyperloop One, yakın zamanda bir hız rekoru kırdı.

Vakumlu tüp içerisinde seyahat aracı, saatte 240 mil (386 km) hıza ulaştı. Bu Hyperloop One’ın bu alnada kırdığı yeni rekor olarak tarihe geçti. Hyperloop One aynı zamanda Elon Musk’ın rekorunu da kırmış oldu

Hyperloop projesinin Türkiye’ye gelme ihtimali de sürekli olarak gündeme geliyor. Türkiye’ye gelmesi halinde İstanbul-Ankara arası mesafenin 40 dakikaya indirilebileceği ön görülüyor. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Ödemelerin “Kişisel Veriler” ile Yapıldığı Shiru Cafe


Japonya’daki bir kafe sadece öğrencilere ve akademisyenlere hizmet veriyor. Ancak kafenin asıl şaşırtan özelliği bu değil. Kafede öğretim üyeleri ödeme işlemlerini normal ücretler karşılığında para ile yaparken, öğrenciler ödeme işlemlerini kişisel bilgileriyle yapıyor. Yani aslında ödemelerini “kişisel veri” karşılığında yapıyorlar. Cafenin sponsorları arasında ise Microsoft, Nissan ve Suzuki gibi büyük isimler yer alıyor. 

Çağımızın altınının veriler olduğundan hep bahsediyorduk. Verilerin paradan daha önemli hale geldiğini somut bir şekilde kanıtlayan bu kafede öğrenciler kahve almak için isim, telefon numarası ve e-posta adresleri gibi kişisel bilgilerini kafe sahibi şirkete sunuyor. Öğrenciler aynı zamanda doğum günleri, profesyonel ilgi alanları gibi verileri de sunarak dijital reklamların doğru kitleye ulaşmaları için ödeme yapan kurumsal sponsorlara kendilerini açıyorlar.

Öğrenciler için bu bilgileri vermek kesinlikle riskli görünmüyor ve bu uygulamayı kimse çevirmiyor. Siz ne düşünüyorsunuz, böyle bir kafe ülkemizde olsaydı kişisel verilerinizi kahve karşılığında verir miydiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

‘’Yapay Zekayı Yenemiyorsak, Ona Katılalım’’

  • Geçtiğimiz haftalarda Joe Rogan ile podcast yayında bir araya gelen Elon Musk aynı yayında esrar ve viski içmesiyle çok konuşulmuştu.
  • Bugün ele alacağımız konu, yazılım programı geliştirmek amacıyla kurduğu Neurolink’in yeni bir ürün üzerinde çalıştıklarını açıkladı.
  • Peki Musk’ın sözünü ettiği yeni teknoloji nedir?
  • İlgili yazıYapay Zeka ile İlgili Dikkat Çekici 15 İstatistik

Geçtiğimiz haftalarda Joe Rogan ile podcast yayında bir araya gelen Elon Musk aynı yayında esrar ve viski içmesiyle çok konuşulmuştu. Fakat bugün ele alacağımız konu, Elon Musk’ın yazılım programı geliştirmek amacıyla kurduğu Neurolink’in yeni bir ürün üzerinde çalıştığı ve şayet bu ürün hayata geçerse oldukça ses getireceği kanısındayız.

Elon Musk bu ürünü ‘’Bu herkesin mümkün olabileceğini düşündüğünden çok daha iyi olacak… En iyi ihtimalle yapay zeka ile etkin bir şekilde birleşeceğiz’’ cümleleriyle anlattı.

Peki Musk’ın sözünü ettiği yeni teknoloji nedir?

Elon Musk’ın sözünü ettiği yeni teknoloji insanları bilgisayarlar ile bir araya getirecek ve yapay zeka ile simbiyotik bir ilişki kurmanın mümkün kılacak.

Katıldığı program da Rogan’ın bu teknolojinin bizi normal insanlardan ne kadar ayıracağı sorusunu sorması üzerine Musk’ın yanıtı epeyce heyecan uyandırmakta‘’ Siz telefonunuz veya bilgisayarınız olmadan ne kadar akıllısınız? Aslında çok akıllısınız… Her türlü soruyu çok hızlı bir şekilde cevaplandırabilirsiniz. Eksiksiz hatırlayabilirsiniz. Telefonunuz fotoğraf ve videoları mükemmel hatırlayabilir. Telefonunuz çoktan sizin bir uzantınız. Sizler çoktan bir siborsunuz. Birçok insan aslında siborg olduklarının farkında değil. Sorun sadece veri akış miktarının çok yavaş olması. Tıpkı çok küçük bir verinin biyolojik ile dijital haliniz arasında akması gibi. Biz bu küçük akıntıyı yüksek geniş bant aralığı ile dev bir nehre çevirmeliyiz.’’

Sonsuza denk yaşayacak bir dijital görüntü!

Musk, Neuralink’in sunacağı yeni teknolojinin ölümden sonra bile yaşayacak olan kendimize ait bir görüntü oluşturmamızın mümkün olabileceğini söyledi.

Musk’a göre bu buluş insanların yapay zeka ile baş edebilme gücünün olduğunu gösterecek. Musk bu konuda şöyle diyor ‘’Yapay zeka ile bir araya gelmek muhtemelen en iyi senaryo. Eğer onu yenemiyorsanız, ona katılın.’’

Burada akıllara şöyle bir soru geliyor;

Elon Musk yapay zekayı bir tehdit olarak gördüğü için yeni bir teknoloji ürün tasarlıyor? Yoksa yapay zeka ve insanın bir araya gelerek yepyeni bir birleşim mi ortaya atıyor?

Önümüzdeki birkaç ay içinde sanırım bu soruların cevaplarını hep birlikte öğrenebileceğiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?