Uyku Problemini Tarihe Gömmeyi Hedefleyen Robot; Somnox

Düzenli ve kaliteli uyku uyuyamamak günümüzde çoğu insanın problemi. Stres, düzensiz iş saatleri, kaygı  bozukluğu gibi pek çok sebep uykuyu etkiliyor. Yeterli veya kaliteli uyku uyuyamamak da stresi ve yorgunluk hissini arttırıyor. Yani bu bir döngü aslında.

Uykuyu düzenleme ile ilgili çeşitli nefes teknikleri önerilir ancak çoğu insan buna vakti olmadığından veya doğru yapamadığından yakınabilir. Doğru nefes ile derinden rahatlama mantığıyla geliştirilen robotik yastığa ise sadece uyumak istediğiniz zamanı ayırarak düzenli bir uyku uyumanız mümkün.

Hollanda’da bulunan Delft Teknoloji Üniversitesi Robotik Enstitüsü’nde geliştirilen Somnox uyku robotu uyurken nefesinizi düzenleyen, size sakinleştirici sesler gönderen, çok daha hızlı uykuya dalmanızı, daha iyi uyumanızı ve daha doğal uyanmanızı sağlayan bir robotik yastık.

Robotun çalışma sistemi aslında çok basit. Uyumadan önce çocukken oyuncaklarınıza yaptığınız gibi robota sarılıyorsunuz böylece robot sizin nefes alışınıza göre nefes alıp vermeye başlıyor. Daha sonra robotun nefes alışverişi yavaşladığında sizin de nefes düzeniniz ona göre ayarlanıyor ve uyku moduna geçiyorsunuz.

Somnox’u sadece nefes alışverişinizi düzenlemesi için değil rahatlatıcı sesler vermesi için de kullanabiliyorsunuz. Robotu telefonunuz aracılığıyla kontrol edebiliyorsunuz. Gün içinde somnox’un gece çıkaracağı sesleri telefonunuz üzerinden ayarlayıp gece kendi istediğiniz seslerle uykuya dalmanız da mümkün.

Somnox yayınladığı tanıtım yazısında “Hedefimiz 2025’e kadar 100.000 insanın gece dinlenebilmesini doğal yollarla sağlamak.” Diyor.

Somnox henüz geliştirilme aşamasında, satışa sunulmadı. Bunun için önce klinik araştırmalarının tamamlanması gerekiyor. Ancak ön sipariş vermek isterseniz  başlangıç fiyatı olarak 449 Euro belirlenmiş. Türkiye’ye gelmesi halinde TL’ye çevrileceğinden fiyatı oldukça yüksek olacak gibi gözüküyor. Sizce iyi bir uyku için buna değer mi?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Sophia Türkiye’ye Geliyor

Dünyada bir ülkenin vatandaşlığına kabul edilen ilk insansı robot Sophia’yı daha önce sizlerle paylaşmıştık. Dünyanın şimdilik en akıllı robotu olan Sophia’yı 19 Nisan’da, 5’incisi düzenleyeceğimiz Marketing Meetup kapsamında ilk kez Türkiye’ye getiriyoruz!

Suudi Arabistan’da vatandaşlığa kabul edilmesinin ardından oldukça ses getiren ve tüm dünyaca tanınan robot Sophia’yı pazarlama ve iş dünyasının en iyileriyle buluşturmak için Marketing Meetup etkinliğine konuk olarak çağırdık. Türkiye’ye ilk kez gelecek olan Sophia, kendisiyle ilgili merak edilen soruları yanıtlayacak ve Türkiye ile tanışacak. Sophia ile tanışmak ve bu eşsiz deneyimi canlı yaşamak isteyen herkesi Marketing Meetup‘a bekliyoruz.

Sophia Hakkında

Hanson Robotitcs’in en son robotu olan Sophia, David Honson ve ekibi tarafından, Hong Kong’ta, geliştirilmiştir. Sadece bir teknolojiden daha önemli olduğunu vurgulayan Sophia, insanlarla yaşamak; insanlığa hizmet etmek, yaşlılara yardım etmek, çocuklara öğretmenlik yapmak istediğini söylüyor. Her türlü insan duygusunu mimiklerle ifade edebilen Sophia, bu ifadelerin arkasındaki duyguları, sahip olduğu yapay zeka ile de öğrenebiliyor.

Kısa süre önce Birleşmiş Milletler İnovasyon Şampiyonu seçilen Sophia şimdiye kadar pek çok kez tv programlarına konuk oldu, ELLE Dergisi tarafından da kapak konusu edilen Sophia’ya geçtiğimiz yıl, Suudi Arabistan vatandaşlık vermiş; Sophia, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Komitesine de üye seçilmişti.

Marketing Meetup Hakkında

Marketing Meetup, teknoloji, pazarlama, IT ve dijital dünyayı bir araya getiren, klişeleşmiş konular yerine  iş zekasına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanan yeni nesil bir buluşma serisidir. Şimdiye kadar 4 kez düzenlenen Marketing Meetup’ın 5’incisi için hazırlıklar başladı. Daha önceki etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgi almak ve erken kayıt fırsatlarından yararlanmak için marketinmeetup.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

TV Kumandanızı Bir Daha Asla Kaybetmeyeceğinizi Hayal Edin!

Yoğun bir günün ardından eve geldiniz, dinlenmek için ayaklarınızı uzattınız. TV açmak istediniz ama bir türlü kumandayı bulamadınız. Görsel olarak zihinde canlandırınca bile oldukça sinir bozucu değil mi?

Tasarımcı Estab Han’ın “For Weekend Works” isimli hayatı kolaylaştıran tasarımlarının içinde yer alan asla kaybolmayan kumanda Doki, bütün hafta sonu tembellerinin gözbebeği olmaya aday.

Her ne kadar evler daha “akıllı” hale geldikçe evde yer alan tüm eşyalarımızı yavaş yavaş akıllı telefonumuzla kontrol etmeye başlayacak olsak bile kendi tasarladığı uzaktan kumandanın yerini tasarımcı Estab Han’a şu 3 nedenle asla akıllı telefon alamayacak;

  • Eğer tuşların yerine alıştığınız için bakmadan kullanıyorsanız ( çünkü bunu akıllı telefonla yapmak çok zor)
  • Akıllı telefona yüklenebilecek bir uzaktan kumanda uygulamasından daha fonksiyonel,
  • Ve aradığın zaman hızlıca bulabileceksin

Kore dilinde “balta” anlamına gelen Doki’nin en önemli özelliği sürekli koltuk arasına kaçtığı ya da bir dolabın altına girdiği için görünmez hale gelen düz kumandalardan farklı olarak arka kısmında küçük bir çıkıntıya sahip olması. Han bu çıkıntının kumandanın yastıklar arasında kaymasını engellediğini düşünüyor.

Sadece bu çıkıntı kumandanızı kolayca bulmanızı sağlamıyor elbette. Bununla beraber Doki’de kumandanın üst kısmında yer alan LED her 30 saniyede bir ışık vererek kullanıcısına istediği zaman kumandasını rahatça bulmasını sağlıyor.

Ne dersiniz, her eve lazım değil mi?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link