Uyku Problemini Tarihe Gömmeyi Hedefleyen Robot; Somnox

Düzenli ve kaliteli uyku uyuyamamak günümüzde çoğu insanın problemi. Stres, düzensiz iş saatleri, kaygı  bozukluğu gibi pek çok sebep uykuyu etkiliyor. Yeterli veya kaliteli uyku uyuyamamak da stresi ve yorgunluk hissini arttırıyor. Yani bu bir döngü aslında.

Uykuyu düzenleme ile ilgili çeşitli nefes teknikleri önerilir ancak çoğu insan buna vakti olmadığından veya doğru yapamadığından yakınabilir. Doğru nefes ile derinden rahatlama mantığıyla geliştirilen robotik yastığa ise sadece uyumak istediğiniz zamanı ayırarak düzenli bir uyku uyumanız mümkün.

Hollanda’da bulunan Delft Teknoloji Üniversitesi Robotik Enstitüsü’nde geliştirilen Somnox uyku robotu uyurken nefesinizi düzenleyen, size sakinleştirici sesler gönderen, çok daha hızlı uykuya dalmanızı, daha iyi uyumanızı ve daha doğal uyanmanızı sağlayan bir robotik yastık.

Robotun çalışma sistemi aslında çok basit. Uyumadan önce çocukken oyuncaklarınıza yaptığınız gibi robota sarılıyorsunuz böylece robot sizin nefes alışınıza göre nefes alıp vermeye başlıyor. Daha sonra robotun nefes alışverişi yavaşladığında sizin de nefes düzeniniz ona göre ayarlanıyor ve uyku moduna geçiyorsunuz.

Somnox’u sadece nefes alışverişinizi düzenlemesi için değil rahatlatıcı sesler vermesi için de kullanabiliyorsunuz. Robotu telefonunuz aracılığıyla kontrol edebiliyorsunuz. Gün içinde somnox’un gece çıkaracağı sesleri telefonunuz üzerinden ayarlayıp gece kendi istediğiniz seslerle uykuya dalmanız da mümkün.

Somnox yayınladığı tanıtım yazısında “Hedefimiz 2025’e kadar 100.000 insanın gece dinlenebilmesini doğal yollarla sağlamak.” Diyor.

Somnox henüz geliştirilme aşamasında, satışa sunulmadı. Bunun için önce klinik araştırmalarının tamamlanması gerekiyor. Ancak ön sipariş vermek isterseniz  başlangıç fiyatı olarak 449 Euro belirlenmiş. Türkiye’ye gelmesi halinde TL’ye çevrileceğinden fiyatı oldukça yüksek olacak gibi gözüküyor. Sizce iyi bir uyku için buna değer mi?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Basitlikten İlhamla WeTransfer’in Ortaya Çıkma Hikayesi

“Odaklanma ve basitlik benim mantralarımdan biridir. Basit olan, karmaşık olandan çok daha zor olabilir. Basitleştirmeyi başarabilmek için düşüncelerinizi arındırabilmeniz onun için de çok çalışmanız gerekir. Ancak kesinlikle buna değer, çünkü sonunda bunu bir kez başardığınızda önünüzde hiçbir engel kalmayacaktır.”

Steve Jobs

***

Steve Jobs’ın Apple’ının, Cupertino’daki küçük ofisinden çıkıp dünyanın en çok kar eden şirketi olmasında tasarıma, teknolojiye ve kişiselleştirmeye verdikleri önemin rolü büyüktü elbet ama kuruldukları günden bugüne hiç taviz vermedikleri bir konu onları dünya çapında üne kavuşturdu; basitlik. İşte bu yüzden yukarıdaki söz ile başlamak istedim.

Nalden

Şimdi gelelim asıl konumuza. Size biraz Nalden’den bahsetmek istiyorum. Kendisi Wetransfer’in kurucusu. Asıl ismi Ronald Hans ancak o kendini Nalden; yani dijital yerli olarak tanımlıyor. 2008 yılında Nalden’in babası kendisine bir bot alıyor ve fotoğraflarını oğlu ile paylaşmak istiyor. Ancak ortada bir sorun var. Fotoğrafların boyutu yaklaşık 6 megabyte ve o yıllarda bu boyutlar oldukça büyük.

Babası bir web sitesi yardımı ile göndermeye çalışıyor. Ancak bu hizmeti sağlayan websitelerinin arayüzleri o kadar kullanışsız ve reklam tabalı ki, bir türlü o sitelerden de gönderim sağlanamıyor. Nalden da bu alanda birçok websitesi olmasına rağmen hiçbirinin son kullanıcıyı düşünmediğini ve uğraştırdığını fark ediyor. Çünkü girdiği websitelerin tamamında popuplar, sağa sola yerleştirilmiş bannerlar ve kullanıcıların kafalarını karıştıran mesajlar bulunuyor.

Wetransfer’in Arayüzü

Bunun üzerine Nalden, hiçbir reklamın olmadığı, sadece dosya göndermeye yarayan minik bir alanın olduğu bir site tasarlıyor. Öyle ki, bu siteyi ilk görenler masaüstü arkaplanı sanıyorlar. Nalden, siteye gelen kullanıcının birkaç saniye içerisinde, süper kolay bir şekilde dosya gönderip alabilmesine olanak tanıyor. Öyle ki, sitede ne bir banner alanı ne de bir içerik alanı var. Sitedeki tek alan; dosya gönderim alanı.

Basit bir içgörü ile doğan Wetransfer, kurulduğu andan itibaren çok yüksek bir ivme ile büyüyor.  2017 itibari ile 40 milyon aktif kullanıcıya, 100 milyondan fazla dosya alışverişine sahip. Şu anda dünyanın en çok ziyaret edilen ilk 1000 sitesinden biri. Bir dosya gönderim platformu için inanılmaz bir rakamlar, öyle değil mi?

Uzun lafın kısası basitlik ve sadelik bugünün dünyasındaki kalabalıkta ön plana çıkabilmek için kullanılabilecek yegane araç. Çünkü insanların büyük bir kısmının kapasitesi, komplike bir şekilde verilen mesajı anlamakta yetersiz kalıyor. O yüzden tüm projelerin 6 yaşındaki bir çocuğun anlayabileceği şekilde tasarlanması gerekiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Duvar Ören Çalışkan Robot


Japonya’nın başkenti Tokyo’da faaliyet gösteren ve 3 bine yakın çalışanı bulunan Advanced Industrial Science and Technology (AIST) geliştirdiği yeni insansı robotu tanıttı. HRP-5P adı verilen insansı robotun en büyük özelliği kuru duvar diye tabir edilen duvarları tek başına tüm taşıma ve montaj işlemlerini yaparak örebilmesi.

HRP-5P ölçüleri dikkate alıyor, objeleri anlayabiliyor ve yerlerinden hareket ettirerek farklı görevleri yerine getirebiliyor. Yayınlanan videoda ufak bir duvar parçasını ellerine alarak duvara mantolama işlemlerini yapan insansı robot, bu alanda insan işçilere olan ihtiyacı bitirebilir gibi gözüküyor.

Geliştiriciler, robotun endüstri-akademi işbirliğinin bir ürünü olabileceğini ve uçak, gemi gibi büyük yapılarda insansı robot işçilerin çalışabileceğini belirtiyor. İnşaat sektöründe yaşanacak manuel iş eksiklerinin bu robotlarla yapılabilmesi hedefleniyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link