Kurulduğu günden bu yana yolculuk paylaşım konseptini yeniden şekillendiren, dünyanın en değerli startuplarından kabul edilen Uber, Volvo işbirliği ile sürücüsüz araçlarını Pittsburgh’ta tanıtacak ve Uber kullanıcılarının ücretsiz yararlanmasını sağlayacak.

Misyonları arasında sürücüsüz otomobili kendi bünyesinde üretmek olan Uber’in Pittsburg çıkarması tesadüf değil. Zira Carnegie Mellon University robot bilimi departmanı ve Advanced Technologies Center(ATC)  Pittsburgh’ta yer alıyor. Aynı zamanda sürücüsüz kamyon üreten startup Otto’yu da Uber bünyesine katan CEO Travis Kallanick bu konuya hız vermeyi planlıyor.

Uber ve Volvo’un 300 milyon dolar bütçeli işbirliği programı 2021’e kadar sürücüsüz araçları üretmeye dayanıyor. Bloomberg’te yer alan habere göre Uber tanıtım ve ücretsiz yolculukların yapılması için birkaç hafta içinde Pittsburgh’a Volvo XC90 sürücüsüz otomobillerini götürecek.

Araçlar her ne kadar sürücüsüz olarak kamera, lazer, GPS vericileri ve radarlara bağlı olarak hareket etseler de yasalara uymak adına sürücü koltuğunda bir sürücü, yan koltuğunda da yolculuk süresince olup bitenleri kaydeden bir görevli bulunacak.

Uber-Self-Driving-Cars-By-Volvo-3

Volvo CEO’su Håkan Samuelsson, Uber ile sürücüsüz araç işbirliği hakkında “Bu ortaklık Volvo’ya otomotiv endüstrisinin teknolojik devriminin kalbinde yer alma fırsatı sağlıyor” derken Uber CEO’su Kallanick’te görüşlerini “Uber’in sürücüsüz araç teknolojisini Volvo’nun sanat eseri araçları ve güvenlik teknolojisi ile biraraya getirerek geleceğe doğru daha hızlı yol alıyoruz” şeklinde ifade etti.

Aslında Toyota ile de benzer bir anlaşması bulunan Uber bu anlaşmayı sürücüsüz araç teknolojisini geliştirmekten yana değil de daha çok sürücüsüz araçlarla Uber kullanıcılarına yolculuk hizmeti sağlamakla ilgili olduğu şeklinde açıkladı.

Son olarak, geçtiğimiz gün yaptığı basın açıklamasında Ford 5 yıl içinde sürücüsüz araçlarının yolda olmasını planladıklarını belirtti.

Tesla, Google, Uber, Volvo, Ford derken sürücüsüz otomobil teknolojisinde rekabet katlanmaya devam edecek gibi görünüyor.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın