Tesla’nın Elektrikli Tırı Semi’nin Alışık Olduğumuz Tırlardan Farkı Ne?

Geçtiğimiz günlerde elektrikli otomobil üreten Tesla şirketinin sahibi Elon Musk, elektrikli tır Tesla Semi’nin 100 kilometreye çıkış hızını gösteren bir videosu yayınlamıştı. Bin kilometre menzilli elektrikli tır Tesla Semi, 100 kilometre hıza 5 saniyede erişebiliyor. Semi’nin büyük versiyonu 36 ton yük taşıma kapasitesine sahip ve 36 ton yük taşıdığında bile 100 kilometreye çıkış hızı 20 saniye. 

Semi’nin tek bir kez şarj ile gidebileceği yol kapasitesi ise tam 800 kilometre ve diesel herhangi bir tırla kıyaslandığında neredeyse hiç maliyeti yok.

Şu anda kullanılan diesel tırların yokuş çıkabilme hızı 65 kilometre ancak Tesla yokuşu 110 kilometreye varan bir hızda çıkabiliyor. Elon Musk Semi’yi tanıtırken bu özelliği “Eğer bir dağın ötesine yük taşıyorsanız bu sizin yarı yarıya kar etmenizi sağlayacak” şeklinde açıkladı.

Keskin virajlar genelde tır şoförlerinin korkulu rüyası olduğuna değinen Elon Musk Tesla’nın her tekerleğinde mevcut olan motorların kendi hızlarını ayarlayabilmesiyle virajlarda savrulmayı önlediği bilgisini de verdi.

Alışık olduğumuz tırlardan farklı olarak Tesla tırlarını telefon ile kontrol edebiliyorsunuz. Telefonunuza indireceğiniz bir uygulama ile sahip olduğunuz tüm Tesla tırlarının bakım zamanlarını kontrol edebiliyor ve tüm bilgilerine ulaşabiliyor olacaksınız.

Tesla Semi’nin iç tasarımında da normal tırlara nazaran tasarımında da radikal değişiklikler söz konusu. Yan yana iki koltuğu bulunan klasik kamyonlarla tezat oluşturarak şoför koltuğu tırın tam ortasına monte edildi. Akünün üzerindeki alanın boşluğu içinde yürünebilecek kadar maksimum düzeyde tutulmaya çalışıldı.  Aerodinamik görünümü kabinin altına yerleştirilen akü grubuyla sağlandı ve şoför koltuğu uluslararası tırlara göre daha önde.

Diesel tırlarla Tesla tırlarının maliyeti kıyaslandığında ise Tesla’yı tercih etmeniz durumunda %20‘lik bir kar söz konusu. ABD’de Tesla Semi’nin tek şarjla 500 kilometre yol kat edebilen versiyonu 150 bin dolardan, 800 kilometre yol kat edebilen versiyonu ise 180 bin dolardan satışa sunulacak.

Aslında Tesla için her anlamda zorlu bir süreç. Tüm yatırımcılarının ve hayranlarının gözleri üzerinde ve herkes oldukça yüksek beklentiler içinde ancak Tesla da bu beklentileri karşılamak için elinden geleni yapıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

1 Comment

  1. Haberde bir hata var 1,9 saniyeye spor arabası çıkıyor Tesla Semi 5 Saniyede çıkıyor 0-100kmyi yüksüz halde

Bir Cevap Yazın

Tesla’nın Türkiye’deki İlk Mağazası Zorlu Center’da Açılacak

  • Tesla Türkiye’deki ilk mağazasını Zorlu Center’da açacak.
  • Tesla’nın kurucu ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, açılışında bizzat bulunacağını söylediği mağaza için Türkiye’de toplam 7 farklı pozisyon için iş ilanı yayınladı
  • İlgili yazı; Tesla Türkiye’den İş Başvurusu Almaya Başladı

Yakın bir zamanda Elon Musk’a Twitter hesabı üzerinden kendisine yöneltilen “Ne zaman Türkiye’ye geleceksiniz?” sorusuna yine Twitter üzerinden “Bu yıl içinde Tesla’yı Türkiye’de piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Ülkenizi seviyorum ve piyasaya sunmada bizzat orada olacağım.” şeklinde verdiği yanıtı sizlerle paylaşmıştık.

Tesla’nın Türkiye’ye geleceği uzun zamandır konuşulan bir konuydu. Türkiye’de açacağı ilk mağazanın yeri de belli oldu.

Tesla’nın kurucu ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Elon Musk, açılışında bizzat bulunacağını söylediği mağaza için Türkiye’de toplam 7 farklı pozisyon için iş ilanı yayınladı. Bu ilanlar sayesinde Tesla’nın Türkiye mağazasının yeri de netlik kazandı. İş ilanına göre, Tesla Türkiye’nin ofis lokasyonu Gayretepe’de bulunan Zorlu Center olacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tesla İşten Çıkarmalara Başlıyor

Elektrikli araba üreticisi Tesla, çalışanlarının yaklaşık yüzde 9’unu işten çıkaracaklarını açıkladı. ABD’li girişimci Elon Musk, “Tesla’da zor ama gerekli bir yeniden yapılandırma yolda” sözleriyle haberi duyurdu.

2018’in ilk çeyreğinde 710 milyon dolar zarar eden Tesla, Model 3’ün bir türlü seri üretime geçememesi nedeniyle nakit sıkıntısı yaşıyor. Şirket, 3. çeyrekten sonra kâr getirebilmeye çabalıyor.

Model 3‘ün üretimi

İşten çıkarmalar sadece maaşlı çalışanları etkileyecek ve üretim bölümlerine uzanmayacak. Bu da Tesla’nın önceliğinin her şeye rağmen Model 3’ün üretimi olduğunu gösteriyor.

Elon Musk, küçültme kararını şirket çalışanlarına da e-maille duyurdu.

Musk Twitter’dan yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verdi:

“Son 15 yılda, neredeyse başladığımız günden beri Tesla’nın hiç yıllık kâr getirmediği düşünülürse derdimiz elbette kâr değil. Bizi harekete geçiren dünyanın sürdürülebilir ve temiz enerjiye geçişini hızlandırma misyonumuz ancak nihayetinde sürdürülebilir bir şekilde kârda olduğumuzu göstermediğimiz sürece, asla bu hedefe ulaşamayız.” 

Kararın aynı işi birden fazla kişinin yaptığı pozisyonları azaltmayı hedeflediğini söyleyen Musk, şirketin üretim faaliyetlerinin etkilenmeyeceği güvencesini de verdi.

Musk’ın açıklamasına göre işten çıkarılanların çoğuna Tesla’nın satış tarafında pozisyonlar teklif edilecek.

Milyarder girişimci Elon Musk, geçen ay Tesla’nın yeniden yapılandırmaya gideceğini açıklamıştı. Şirket yönetiminde hiyerarşinin yataylaştırılması da, planlardan biriydi.

Yorumcular gelişmelerin pek de sürpriz olmadığı görüşünde. Hem Musk hem de Tesla yönetimi, şirketin bu kadar yıl sonra kâra geçmesi gerektiği konusunda baskı altında.

Geniş kitlelere satılması hedeflenen Model 3 elektrikli aracının seri imalatı bir türlü başlayamadı ve şirket üretim maliyetlerini düşürmenin yollarını arıyor.

Tesla hissedarları son olarak Elon Musk ve kardeşi Kimbal Musk’ı görevden almayı oyladı ancak iki kardeş galip geldi.

Kaynak: Hürriyet

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link