Tesla’nın Elektrikli Tırı Semi’nin Alışık Olduğumuz Tırlardan Farkı Ne?

Geçtiğimiz günlerde elektrikli otomobil üreten Tesla şirketinin sahibi Elon Musk, elektrikli tır Tesla Semi’nin 100 kilometreye çıkış hızını gösteren bir videosu yayınlamıştı. Bin kilometre menzilli elektrikli tır Tesla Semi, 100 kilometre hıza 5 saniyede erişebiliyor. Semi’nin büyük versiyonu 36 ton yük taşıma kapasitesine sahip ve 36 ton yük taşıdığında bile 100 kilometreye çıkış hızı 20 saniye. 

Semi’nin tek bir kez şarj ile gidebileceği yol kapasitesi ise tam 800 kilometre ve diesel herhangi bir tırla kıyaslandığında neredeyse hiç maliyeti yok.

Şu anda kullanılan diesel tırların yokuş çıkabilme hızı 65 kilometre ancak Tesla yokuşu 110 kilometreye varan bir hızda çıkabiliyor. Elon Musk Semi’yi tanıtırken bu özelliği “Eğer bir dağın ötesine yük taşıyorsanız bu sizin yarı yarıya kar etmenizi sağlayacak” şeklinde açıkladı.

Keskin virajlar genelde tır şoförlerinin korkulu rüyası olduğuna değinen Elon Musk Tesla’nın her tekerleğinde mevcut olan motorların kendi hızlarını ayarlayabilmesiyle virajlarda savrulmayı önlediği bilgisini de verdi.

Alışık olduğumuz tırlardan farklı olarak Tesla tırlarını telefon ile kontrol edebiliyorsunuz. Telefonunuza indireceğiniz bir uygulama ile sahip olduğunuz tüm Tesla tırlarının bakım zamanlarını kontrol edebiliyor ve tüm bilgilerine ulaşabiliyor olacaksınız.

Tesla Semi’nin iç tasarımında da normal tırlara nazaran tasarımında da radikal değişiklikler söz konusu. Yan yana iki koltuğu bulunan klasik kamyonlarla tezat oluşturarak şoför koltuğu tırın tam ortasına monte edildi. Akünün üzerindeki alanın boşluğu içinde yürünebilecek kadar maksimum düzeyde tutulmaya çalışıldı.  Aerodinamik görünümü kabinin altına yerleştirilen akü grubuyla sağlandı ve şoför koltuğu uluslararası tırlara göre daha önde.

Diesel tırlarla Tesla tırlarının maliyeti kıyaslandığında ise Tesla’yı tercih etmeniz durumunda %20‘lik bir kar söz konusu. ABD’de Tesla Semi’nin tek şarjla 500 kilometre yol kat edebilen versiyonu 150 bin dolardan, 800 kilometre yol kat edebilen versiyonu ise 180 bin dolardan satışa sunulacak.

Aslında Tesla için her anlamda zorlu bir süreç. Tüm yatırımcılarının ve hayranlarının gözleri üzerinde ve herkes oldukça yüksek beklentiler içinde ancak Tesla da bu beklentileri karşılamak için elinden geleni yapıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

1 Comment

  1. Haberde bir hata var 1,9 saniyeye spor arabası çıkıyor Tesla Semi 5 Saniyede çıkıyor 0-100kmyi yüksüz halde

Bir Cevap Yazın

‘’Yapay Zekayı Yenemiyorsak, Ona Katılalım’’

  • Geçtiğimiz haftalarda Joe Rogan ile podcast yayında bir araya gelen Elon Musk aynı yayında esrar ve viski içmesiyle çok konuşulmuştu.
  • Bugün ele alacağımız konu, yazılım programı geliştirmek amacıyla kurduğu Neurolink’in yeni bir ürün üzerinde çalıştıklarını açıkladı.
  • Peki Musk’ın sözünü ettiği yeni teknoloji nedir?
  • İlgili yazıYapay Zeka ile İlgili Dikkat Çekici 15 İstatistik

Geçtiğimiz haftalarda Joe Rogan ile podcast yayında bir araya gelen Elon Musk aynı yayında esrar ve viski içmesiyle çok konuşulmuştu. Fakat bugün ele alacağımız konu, Elon Musk’ın yazılım programı geliştirmek amacıyla kurduğu Neurolink’in yeni bir ürün üzerinde çalıştığı ve şayet bu ürün hayata geçerse oldukça ses getireceği kanısındayız.

Elon Musk bu ürünü ‘’Bu herkesin mümkün olabileceğini düşündüğünden çok daha iyi olacak… En iyi ihtimalle yapay zeka ile etkin bir şekilde birleşeceğiz’’ cümleleriyle anlattı.

Peki Musk’ın sözünü ettiği yeni teknoloji nedir?

Elon Musk’ın sözünü ettiği yeni teknoloji insanları bilgisayarlar ile bir araya getirecek ve yapay zeka ile simbiyotik bir ilişki kurmanın mümkün kılacak.

Katıldığı program da Rogan’ın bu teknolojinin bizi normal insanlardan ne kadar ayıracağı sorusunu sorması üzerine Musk’ın yanıtı epeyce heyecan uyandırmakta‘’ Siz telefonunuz veya bilgisayarınız olmadan ne kadar akıllısınız? Aslında çok akıllısınız… Her türlü soruyu çok hızlı bir şekilde cevaplandırabilirsiniz. Eksiksiz hatırlayabilirsiniz. Telefonunuz fotoğraf ve videoları mükemmel hatırlayabilir. Telefonunuz çoktan sizin bir uzantınız. Sizler çoktan bir siborsunuz. Birçok insan aslında siborg olduklarının farkında değil. Sorun sadece veri akış miktarının çok yavaş olması. Tıpkı çok küçük bir verinin biyolojik ile dijital haliniz arasında akması gibi. Biz bu küçük akıntıyı yüksek geniş bant aralığı ile dev bir nehre çevirmeliyiz.’’

Sonsuza denk yaşayacak bir dijital görüntü!

Musk, Neuralink’in sunacağı yeni teknolojinin ölümden sonra bile yaşayacak olan kendimize ait bir görüntü oluşturmamızın mümkün olabileceğini söyledi.

Musk’a göre bu buluş insanların yapay zeka ile baş edebilme gücünün olduğunu gösterecek. Musk bu konuda şöyle diyor ‘’Yapay zeka ile bir araya gelmek muhtemelen en iyi senaryo. Eğer onu yenemiyorsanız, ona katılın.’’

Burada akıllara şöyle bir soru geliyor;

Elon Musk yapay zekayı bir tehdit olarak gördüğü için yeni bir teknoloji ürün tasarlıyor? Yoksa yapay zeka ve insanın bir araya gelerek yepyeni bir birleşim mi ortaya atıyor?

Önümüzdeki birkaç ay içinde sanırım bu soruların cevaplarını hep birlikte öğrenebileceğiz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Uber’den E-Fatura Hamlesi

Teknolojisiyle şehiriçi ulaşımı dünya çapında kolaylaştıran Uber, Türkiye’de yeni faturalandırma sistemini sunuyor.

Dünyanın her yerinde şehirlere ekonomik katma değer ve teknoloji sağlayarak yarattığı iş fırsatlarıyla ülke ekonomisine katkıda bulunan ve akıllı şehir standartlarını yakalayarak yolculara güvenilir ulaşım hizmeti sağlamak üzere çalışmalarını sürdüren Uber, bu yoldaki adımlardan biri olarak, tüm mevcut UberXL sürücü ortaklarıyla birlikte e-Fatura sistemine geçtiğini duyurdu.  

Yerel paydaşlarla işbirliği çerçevesinde, bu geçişle birlikte yolcular UberXL seyahatleri için, yolculuğu gerçekleştiren taşımacılık şirketi tarafından düzenlenen e-Faturaya Uber profillerine giriş yaparak kolayca erişebiliyorlar. Aynı zamanda, iş ortakları da sağlanan hizmet bedeline ilişkin e-Faturayı Uber’den alabiliyor.

UberXL yolculuklarının e-Faturasına erişmek isteyen yolcular, riders.uber.com adresinden hesaplarına giriş yaparak vergi profillerini doldurup ilgili yolculuğu seçerek e-Faturalarını isteyebilir ve sisteme kayıtlı e-posta adresleri üzerinden e-Faturalarını temin edebilirler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?