Superman Hafıza Kristali Gerçek Oluyor: Veriler Milyarlarca Yıl Saklanabilecek! 0

Verileri sonsuza kadar saklama fikri ne kadar gerçek geliyor sizlere? Sizce bu fikri Superman filmlerindeki “hafıza kristali” ile gerçekleştirebilir miydik? İşte bu sorunun netlik kazanması için Birleşik Krallıkta bir grup araştırmacı tam da söz ettiğimiz hafıza kristaline benzer bir veri saklayan aygıt geliştirerek, büyük boyutlardaki verilerin milyarlarca yıl saklanmasına olanak sağlayacak.

Araştırmacılar nano-camdan oluşması planlanan hafıza kristali ile beş boyutlu femtosaniye lazer yazma tekniğinin dijital verilerin geleceğe kalması için önemli bir yol olacağında hemfikir.

Bu özel kristal depolama alanları 360 TB’lık hafızalara ( 22.500 tane standard Iphone düşünün) sahip olacak ve  1000 derece sıcaklığa dayanıklı olarak geliştirilecek.

Böylelikle insanlığa yön veren temel metinler çok çok uzak gelecekteki kuşakların eline ilk versiyonları ile geçebilecek. Örneğin aşağıda yer alan videoda İnsan Hakları Temel Bildirgesinin kristal halini görebiliyoruz.

Araştırmanın başında bulunan Profesör Peter Kazansky konu hakkında “Gelecek kuşaklar için döküman ve kaynakları saklayan bir teknolojiyi geliştirdiğimizi düşünmek oldukça heyecan verici. Bu teknoloji bizim medeniyetimizin son kanıtlarını koruyabilecek: tüm öğrendiklerimiz sonsuza kadar unutulmayacak.” Diyerek hafıza kristalinin önemini belirtti.

Tüm bilgiler nano-yapı olarak tabir edilen kristal diske bilgiler en küçük parçalarına ayrılarak lazer ile işlenecek. Böylelikle zamanda yolculuğunda bir şey kaybetmeyecek ve özel optik araçlar sayesinde okunacak. Verinin işlenmesinde kullanılan 5 boyut ise verilerin boyu, uzunluğu, genişliği, pozisyonu ve yönü olacak.

5 boyuta nano teknoloji sayesinde nasıl veri işlendiğini merak ediyorsanız, aşağıda yer alan video tam size göre!

Dijital veri arşivinde çığır açmayı planlayan hafıza kristalleri, dünyayı oluşturan Büyük Patlama’dan bu zamanda kadar geçen süreden (13.7 milyar yıl)  daha fazla bir süre verileri güvenle saklayabilecek.

Şimdilerde araştırmacılar bu bilimin daha da geliştirilmesi ve günlük hayatta kullanılabilir hale gelmesi için kendilerine iş dünyasından partner arayışındalar.

5 boyutlu veri saklama teknolojisi ile gelecek kuşaklara ulaşma fikri sizi de heyecanlandırıyor değil mi?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

KitKat Kutularının Üzerine İstediğiniz Fotoğrafı Basan Otomat 0

İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle‘nin en önemli markalarından biri hiç şüphesiz KitKat. Nestle Japonya da sıklıkla bu markaya yönelik olarak dikkat çekici kampanyalar yapıyor. Şirketin KitKat markasına yönelik olarak yaptığı son kampanya ise özelleştirilmiş kutulara sahip KitKat veren otomatik satış makinesi oldu.

Japonlar, KitKat’ı aşırı derecede seviyorlar. Hatta KitKat’lar özel butik dükkanlarda el yapımı olarak hazırlanıyor. Bununla birlikte hediyelik eşya dükkanlarında da yaygın bir şekilde bulunuyor ve turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen hediyeler arasında yer alıyor. Bunun bilen Nestle Japonya da yerel halk ve turistler için hediye alışverişini daha kolay hale getirmek amacıyla Kyoto şehrinde yer alan JR Kyoto İstasyonu’na özel bir KitKat satış makinesi yerleştirdi. Bu otomatik satış makinesi, insanların akıllı telefonlarında yer alan herhangi bir fotoğrafı sadece 5 dakika içerisinde bir KitKat kutusuna basabiliyor.

KitKat satış makinesinin verdiği kutuların arkasında yer alan özel kısma, KitKat’ı hediye etmek istediğiniz kişinin adresini yazabiliyor, daha sonra ise bir posta pulu yapıştırıp adresine teslim edilmek üzere postaneye bırakabiliyorsunuz. Kutular güzel bir tasarıma sahip olduğu için bir hatıra olarak saklanılması da mümkün. Ayrıca kutular, evin herhangi bir yerinde sergilenebilmesi için düşmemesini sağlayan bir dayanak ile birlikte geliyor. Bununla birlikte makineden verilen KitKat’ların, Japonya’da çokça tercih edilen “Uji Matcha” isimli yeşil çay aromalı olduğunu da belirtelim.

Böyle bir hediye almanın maliyeti ise 400 Japon yeni, yani yaklaşık olarak 3,5 dolar. Bu KitKat satış makinesi, önümüzdeki yıl nisan ayının ortasına kadar hizmet verecek.

Pepsi’den İçecek Siparişi Vermeye Yarayan Chatbot 0

Yoğun ilginin olduğu herhangi bir etkinliğe katıldıysanız özellikle içecek ikram edilen yerlerin önünde uzun kuyruklar olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Bu durum, zaman zaman kişiyi içecek almaktan vazgeçirebiliyor ya da içecek almak için kuyrukta geçen süre ciddi anlam can sıkıcı olabiliyor.

Dünyaca ünlü içecek markası Pepsi ise bu sorunun üstesinden gelmek için son dönemde sıkça kullanılmaya başlanan chatbot teknolojisinden faydalandı. Alivenow isimli dijital pazarlama ajansı, Pepsi adına Dubai’de gerçekleştirilen Fashion Forward konferansına özel olarak Pepsi Bot-tler isminde bir chatbot geliştirdi. Etkinlikteki katılımcılar, etkinlik alanında yer alan Pepsi afişlerinin üzerindeki Pepsi Messenger kodu aracılığıyla ya da Facebook Messenger uygulamasında arayarak bu chatbot’a ulaşabiliyorlardı. Daha sonra ise katılımcılar, chatbot ile bir sohbet başlatarak içeceklerini sipariş edebiliyorlardı. İçecekler hazır olduğundaysa içeceklerini gidip almaları için chatbot katılımcıları bilgilendiriyordu.

Her ne kadar bu chatbot Fashion Forward etkinliğine özel olsa da, ilerleyen zamanlarda bu gibi etkinliklerde bu tarz chatbot’ların kullanıldığını görebiliriz. Hatta self servis konseptini barındıran restoran ve kafelerde de böyle bir chatbot oldukça kullanışlı olabilir. Popüler kahve dükkanınıza yoğun olduğu bir vakitte gittiğinizde, o uzun kuyrukta beklemek yerine akıllı telefonunuzdan siparişinizi verseniz ve siparişiniz hazır olduğunda da telefonunuza gönderilen bir bildirimle haberdar edilseniz, sizce de daha güzel bir deneyim olmaz mıydı?

Bu arada Alivenow, Pepsi için geliştirdiği Pepsi Bot-tler ismindeki Facebook Messenger chatbot’u ile ilgili olarak bir de video hazırladı. Bu özel chatbot’un işleyiş mantığının gösterildiği videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link