Sony Kulaklık Kablolarından Son Moda Seyahat Aksesuarları Yarattı

Hayatımızın her alanı teknoloji ile artık o kadar iç içe halde ki. Birkaç ay önce bir heves aldığımız elektronik cihazların yeni versiyonları çıkınca artık kullanılmayacaklar köşesine kendi halinde bırakabiliyoruz.

Bundan en fazla nasibini alanların arasında da Bluetooth kulaklıkların gitgide popülerleşmesine paralel olarak bir köşeye atılmış kulaklıklar bulunuyor. Peki, bir süre kullanıp kenara attığımız o ‘eski’ cihazlara yeniden farklı amaçlarla hayat verebiliyor olsaydık nasıl olurdu?

Tam da bu soruya yanıt niteliğinde bir proje ile karşınızdayız bugün. Sürdürülebilir mayolar üretmekle ün salan AURIA ve ünlü teknoloji şirketi Sony yaptıkları “Fashion Unplugged” isimli projede artık kullanılmayan kulaklık kablolarını yeniden değerlendirmenin bir yolunu bulmuşlar. Eski kulaklık kablolarını kullanarak hepsi birbirinden çekici görünen seyahat aksesuarları yaratmışlar.

sony-h.ear-on-blue-headphones-with-phone-case-copy-2

Seyahatin ilham verdiği koleksiyon “Fashion Unplugged” normalde çöpe atılacak kabloların yeniden elden geçirilerek, bazen örerek bazen sararak, fonksiyonel şekiller verilmesi ile yeniden hayat bulan aksesuarların hikayesini anlatıyor.

Koleksiyonda farklı amaçlarda kullanılan beş parça bulunuyor. Birbirinden farklı renklerdeki kulaklıklar ile siyah bir kumsal terliği, sarı bir pasaport kabı, bordo bir gözlük kabı, petrol mavisinden bir telefon kabı ve kiremit rengi bir plaj çantası oluşturulmuş.

sony-h.ear-on-blue-headphones-with-phone-case-copy

Konunun moda kısmında yer alan AURIA’ya göre böyle bir projede Sony ile beraber çalışmak oldukça heyecan verici. Çünkü AURIA sürdürülebilir moda konusu oldukça ciddiye alan bir kurum ve kablolarından yeniden farklı amaçlarla kullanılmak için harika bir öge olduğunu düşünüyorlar. Aynı zamanda ortaya çıkan her ürünün farklı ve yepyeni bir amaca hizmet ettiğini, renkli, canlı ve en önemlisi uzun dönemli kullanılabilir olduğunun altını çiziyorlar.

Fashion-Unplugged-collection-by-Sony-Auri-04

İşin teknoloji tarafı Sony içinse koleksiyon aslında piyasa yeni sürdükleri Wireless ve gürültü engelleme özelliği olan yeni kulaklık hattı Sony H.ear’ın tanıtımı için eşsiz bir proje olmuş. Çünkü H.ear kulaklıklar gerçek kablolara sahip olsalar da Bluetooth özelliği etkinleştirildiğinde çalışmak için kabloya ihtiyaç duymuyorlar.

image-19

Ne dersiniz, oldukça renkli ve güzel tasarımlara sahip olan bu seyahat aksesuarlarını beğendiniz mi?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

KitKat Kutularının Üzerine İstediğiniz Fotoğrafı Basan Otomat

İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle‘nin en önemli markalarından biri hiç şüphesiz KitKat. Nestle Japonya da sıklıkla bu markaya yönelik olarak dikkat çekici kampanyalar yapıyor. Şirketin KitKat markasına yönelik olarak yaptığı son kampanya ise özelleştirilmiş kutulara sahip KitKat veren otomatik satış makinesi oldu.

Japonlar, KitKat’ı aşırı derecede seviyorlar. Hatta KitKat’lar özel butik dükkanlarda el yapımı olarak hazırlanıyor. Bununla birlikte hediyelik eşya dükkanlarında da yaygın bir şekilde bulunuyor ve turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen hediyeler arasında yer alıyor. Bunun bilen Nestle Japonya da yerel halk ve turistler için hediye alışverişini daha kolay hale getirmek amacıyla Kyoto şehrinde yer alan JR Kyoto İstasyonu’na özel bir KitKat satış makinesi yerleştirdi. Bu otomatik satış makinesi, insanların akıllı telefonlarında yer alan herhangi bir fotoğrafı sadece 5 dakika içerisinde bir KitKat kutusuna basabiliyor.

KitKat satış makinesinin verdiği kutuların arkasında yer alan özel kısma, KitKat’ı hediye etmek istediğiniz kişinin adresini yazabiliyor, daha sonra ise bir posta pulu yapıştırıp adresine teslim edilmek üzere postaneye bırakabiliyorsunuz. Kutular güzel bir tasarıma sahip olduğu için bir hatıra olarak saklanılması da mümkün. Ayrıca kutular, evin herhangi bir yerinde sergilenebilmesi için düşmemesini sağlayan bir dayanak ile birlikte geliyor. Bununla birlikte makineden verilen KitKat’ların, Japonya’da çokça tercih edilen “Uji Matcha” isimli yeşil çay aromalı olduğunu da belirtelim.

Böyle bir hediye almanın maliyeti ise 400 Japon yeni, yani yaklaşık olarak 3,5 dolar. Bu KitKat satış makinesi, önümüzdeki yıl nisan ayının ortasına kadar hizmet verecek.

Pepsi’den İçecek Siparişi Vermeye Yarayan Chatbot

Yoğun ilginin olduğu herhangi bir etkinliğe katıldıysanız özellikle içecek ikram edilen yerlerin önünde uzun kuyruklar olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Bu durum, zaman zaman kişiyi içecek almaktan vazgeçirebiliyor ya da içecek almak için kuyrukta geçen süre ciddi anlam can sıkıcı olabiliyor.

Dünyaca ünlü içecek markası Pepsi ise bu sorunun üstesinden gelmek için son dönemde sıkça kullanılmaya başlanan chatbot teknolojisinden faydalandı. Alivenow isimli dijital pazarlama ajansı, Pepsi adına Dubai’de gerçekleştirilen Fashion Forward konferansına özel olarak Pepsi Bot-tler isminde bir chatbot geliştirdi. Etkinlikteki katılımcılar, etkinlik alanında yer alan Pepsi afişlerinin üzerindeki Pepsi Messenger kodu aracılığıyla ya da Facebook Messenger uygulamasında arayarak bu chatbot’a ulaşabiliyorlardı. Daha sonra ise katılımcılar, chatbot ile bir sohbet başlatarak içeceklerini sipariş edebiliyorlardı. İçecekler hazır olduğundaysa içeceklerini gidip almaları için chatbot katılımcıları bilgilendiriyordu.

Her ne kadar bu chatbot Fashion Forward etkinliğine özel olsa da, ilerleyen zamanlarda bu gibi etkinliklerde bu tarz chatbot’ların kullanıldığını görebiliriz. Hatta self servis konseptini barındıran restoran ve kafelerde de böyle bir chatbot oldukça kullanışlı olabilir. Popüler kahve dükkanınıza yoğun olduğu bir vakitte gittiğinizde, o uzun kuyrukta beklemek yerine akıllı telefonunuzdan siparişinizi verseniz ve siparişiniz hazır olduğunda da telefonunuza gönderilen bir bildirimle haberdar edilseniz, sizce de daha güzel bir deneyim olmaz mıydı?

Bu arada Alivenow, Pepsi için geliştirdiği Pepsi Bot-tler ismindeki Facebook Messenger chatbot’u ile ilgili olarak bir de video hazırladı. Bu özel chatbot’un işleyiş mantığının gösterildiği videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday