Sony Kulaklık Kablolarından Son Moda Seyahat Aksesuarları Yarattı 0

Hayatımızın her alanı teknoloji ile artık o kadar iç içe halde ki. Birkaç ay önce bir heves aldığımız elektronik cihazların yeni versiyonları çıkınca artık kullanılmayacaklar köşesine kendi halinde bırakabiliyoruz.

Bundan en fazla nasibini alanların arasında da Bluetooth kulaklıkların gitgide popülerleşmesine paralel olarak bir köşeye atılmış kulaklıklar bulunuyor. Peki, bir süre kullanıp kenara attığımız o ‘eski’ cihazlara yeniden farklı amaçlarla hayat verebiliyor olsaydık nasıl olurdu?

Tam da bu soruya yanıt niteliğinde bir proje ile karşınızdayız bugün. Sürdürülebilir mayolar üretmekle ün salan AURIA ve ünlü teknoloji şirketi Sony yaptıkları “Fashion Unplugged” isimli projede artık kullanılmayan kulaklık kablolarını yeniden değerlendirmenin bir yolunu bulmuşlar. Eski kulaklık kablolarını kullanarak hepsi birbirinden çekici görünen seyahat aksesuarları yaratmışlar.

sony-h.ear-on-blue-headphones-with-phone-case-copy-2

Seyahatin ilham verdiği koleksiyon “Fashion Unplugged” normalde çöpe atılacak kabloların yeniden elden geçirilerek, bazen örerek bazen sararak, fonksiyonel şekiller verilmesi ile yeniden hayat bulan aksesuarların hikayesini anlatıyor.

Koleksiyonda farklı amaçlarda kullanılan beş parça bulunuyor. Birbirinden farklı renklerdeki kulaklıklar ile siyah bir kumsal terliği, sarı bir pasaport kabı, bordo bir gözlük kabı, petrol mavisinden bir telefon kabı ve kiremit rengi bir plaj çantası oluşturulmuş.

sony-h.ear-on-blue-headphones-with-phone-case-copy

Konunun moda kısmında yer alan AURIA’ya göre böyle bir projede Sony ile beraber çalışmak oldukça heyecan verici. Çünkü AURIA sürdürülebilir moda konusu oldukça ciddiye alan bir kurum ve kablolarından yeniden farklı amaçlarla kullanılmak için harika bir öge olduğunu düşünüyorlar. Aynı zamanda ortaya çıkan her ürünün farklı ve yepyeni bir amaca hizmet ettiğini, renkli, canlı ve en önemlisi uzun dönemli kullanılabilir olduğunun altını çiziyorlar.

Fashion-Unplugged-collection-by-Sony-Auri-04

İşin teknoloji tarafı Sony içinse koleksiyon aslında piyasa yeni sürdükleri Wireless ve gürültü engelleme özelliği olan yeni kulaklık hattı Sony H.ear’ın tanıtımı için eşsiz bir proje olmuş. Çünkü H.ear kulaklıklar gerçek kablolara sahip olsalar da Bluetooth özelliği etkinleştirildiğinde çalışmak için kabloya ihtiyaç duymuyorlar.

image-19

Ne dersiniz, oldukça renkli ve güzel tasarımlara sahip olan bu seyahat aksesuarlarını beğendiniz mi?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Fotoğrafınızın Yer Aldığı Valiz Kılıfları ile Valiz Karışıklığına Son! 0

Birçok valiz, birbirine benzer ve bu yüzden çoğu zaman onları birbirinden ayırt etmek güç olabiliyor. Hatta birçok filmde ya da dizide “valizlerin birbirine karıştırılması” durumunun başlangıç noktasını oluşturduğu hikâyeler ele alınmıştır. Şöyle ki; filmdeki/dizideki iki karakterin de bavulları tamamen aynı görünüme sahiptir. Hava alanında ya da yolda bir şekilde bavullar karışır ve iki karakter de aslında kendine ait olmayan bavulu alır ve yoluna devam eder. Karakterler, bavulların kendilerine ait olmadığını farkettiklerinde ise artık çok geçtir ve bunun akabinde olaylar gelişir.

Bavulların birbirine karışması durumu, eminim gerçek hayatta da birçok kişinin başına gelmiştir ve gerçek hayatta bu durumun genellikle romantik komedi filmlerindeki gibi güzel olaylara vesile olmayacağını söyleyebiliriz. Böylesi karışıklıkların önüne geçmek içinse Firebox isimli firmanın ilginç bir çözümü var: Yüz fotoğrafınızın yer aldığı valiz kılıfları!

Head Case isimli bu kılıflardan satın almak isteyen kullanıcılar, kendi yüzlerinin yer aldığı yüksek kaliteli bir fotoğrafı Firebox’ın internet sitesine yüklüyorlar. Tabii kullanıcılar, istedikleri takdirde bir aile üyesinin ya da bir arkadaşlarının fotoğrafını da yükleyebiliyorlar. Daha sonra ise bu fotoğraf, polyester ve spandeks karışımı, esnek bir malzemeden üretilen kılıfın üzerine basılıyor. Firebox’ın internet sitesi üzerinden satılan bu ilginç valiz kılıflarının fiyatları, boyutlarına göre 26 dolar ile 39 dolar arasında değişiyor.

Siz, kendi fotoğrafınızın yer aldığı bir valiz kılıfı kullanmaya ne kadar razısınız bilemeyiz, ama bu ürünlerin valizleri kişiselleştirmenin ilginç ve eğlenceli bir şekli olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz.

Beste Yapabilen Yapay Zeka; Amper 0

Gelişen teknoloji ile birlikte bizi hayretler içerisinde bırakan bir olay daha geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Yaratıcı alanlarda yavaş yavaş ortaya çıkan yapay zeka kullanımı beste yapabilen yetenekli yapay zeka Amper’i sonunda karşımıza çıkardı. Evet yapay zeka sanatçılar için şarkı sözlerini besteleyebilecek! Hatırlayacak olursak marifetleri saymakla bitmeyen yapay zeka teknolojisinin reklamcılıkta da başarı oranlarını artırdığını önceki yazılarımızda belirtmiştik. Artık insanoğlu olarak teknoloji ve yaratıcılığı makinelerle birleştirerek yükümüzü hafifletir hale geldik.

Gelelim bu teknoloji harikasından yararlanan sanatçımız Trayn Southern’e. Youtube kanalında 450 bin takipçisi bulunan ve 500 milyondan fazla görüntüleme sayısına sahip olan Trayn, aslında müzik, eğlence ve film dünyasına da yabancı değil. Daha önce Dünya İstilası: Los Angeles Savaşı filminde oynamıştı. Amper’in bestesinin ardından onu dünya çapında tanınan ünlü bir yapay zeka haline getirdi.

Southern ve yapay zeka ile ortak çıkarılan ilk singleda Amper, saniyede kaç vuruş olacağını (bpm), ritmi, şarkının ruh halini ve müzik tarzını seçti. Southern kendi vokal melodilerini ve şarkı sözlerini yazdı, Amper ise bu sözleri müzikle birleştirerek single’ı ortaya çıkardı. Müzisyen bir yapay zeka olan Amper, eksiksiz bir müzik albümü oluşturan ilk yapay zeka ünvanına sahip oldu ve 21 Ağustos’ta satışa sunulacak olan bu albüme ‘I Am Al‘ adı verildi.

Sektörde profesyonel olan isimler ve teknoloji uzmanları tarafından geliştirilen Amper, başta mağazalarda ya da asansörlerde çalınabilecek müzikler bestelemek için geliştirilmişti. Böylece insanlara şarkı bestelemesi için para ödemeye gerek kalmadan, yapay zekanın ürettiği müzikleri çalınabilecekti. Üstelik ‘Break Free’ örneğinde görüldüğü gibi günümüz pop şarkılarına aşırı derecede benzediği de aşikar.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link