Hayatımızın her alanı teknoloji ile artık o kadar iç içe halde ki. Birkaç ay önce bir heves aldığımız elektronik cihazların yeni versiyonları çıkınca artık kullanılmayacaklar köşesine kendi halinde bırakabiliyoruz.

Bundan en fazla nasibini alanların arasında da Bluetooth kulaklıkların gitgide popülerleşmesine paralel olarak bir köşeye atılmış kulaklıklar bulunuyor. Peki, bir süre kullanıp kenara attığımız o ‘eski’ cihazlara yeniden farklı amaçlarla hayat verebiliyor olsaydık nasıl olurdu?

Tam da bu soruya yanıt niteliğinde bir proje ile karşınızdayız bugün. Sürdürülebilir mayolar üretmekle ün salan AURIA ve ünlü teknoloji şirketi Sony yaptıkları “Fashion Unplugged” isimli projede artık kullanılmayan kulaklık kablolarını yeniden değerlendirmenin bir yolunu bulmuşlar. Eski kulaklık kablolarını kullanarak hepsi birbirinden çekici görünen seyahat aksesuarları yaratmışlar.

sony-h.ear-on-blue-headphones-with-phone-case-copy-2

Seyahatin ilham verdiği koleksiyon “Fashion Unplugged” normalde çöpe atılacak kabloların yeniden elden geçirilerek, bazen örerek bazen sararak, fonksiyonel şekiller verilmesi ile yeniden hayat bulan aksesuarların hikayesini anlatıyor.

Koleksiyonda farklı amaçlarda kullanılan beş parça bulunuyor. Birbirinden farklı renklerdeki kulaklıklar ile siyah bir kumsal terliği, sarı bir pasaport kabı, bordo bir gözlük kabı, petrol mavisinden bir telefon kabı ve kiremit rengi bir plaj çantası oluşturulmuş.

sony-h.ear-on-blue-headphones-with-phone-case-copy

Konunun moda kısmında yer alan AURIA’ya göre böyle bir projede Sony ile beraber çalışmak oldukça heyecan verici. Çünkü AURIA sürdürülebilir moda konusu oldukça ciddiye alan bir kurum ve kablolarından yeniden farklı amaçlarla kullanılmak için harika bir öge olduğunu düşünüyorlar. Aynı zamanda ortaya çıkan her ürünün farklı ve yepyeni bir amaca hizmet ettiğini, renkli, canlı ve en önemlisi uzun dönemli kullanılabilir olduğunun altını çiziyorlar.

Fashion-Unplugged-collection-by-Sony-Auri-04

İşin teknoloji tarafı Sony içinse koleksiyon aslında piyasa yeni sürdükleri Wireless ve gürültü engelleme özelliği olan yeni kulaklık hattı Sony H.ear’ın tanıtımı için eşsiz bir proje olmuş. Çünkü H.ear kulaklıklar gerçek kablolara sahip olsalar da Bluetooth özelliği etkinleştirildiğinde çalışmak için kabloya ihtiyaç duymuyorlar.

image-19

Ne dersiniz, oldukça renkli ve güzel tasarımlara sahip olan bu seyahat aksesuarlarını beğendiniz mi?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın