Yapay zeka hakkında yazılmış gerilim dolu senaryolara sahip bir çok film izledik bugüne kadar. Aşağıda izleyeceğiniz 9 dakikalık kısa film de bunlardan biri. Geleceğe dair distopik bir öngörü ve gerilimin de bol bol yaşandığı bu kısa filmin senaryosu yapay zekaya ait.

Her zaman film konusunda görmeye alışkın olduğumuz yapay zeka bu sefer senarist koltuğunda. Sunspring ismini alan bu kısa filmin senaryo sürecinde Jetson ismi verilen bir yapay zeka algoritması kullanılırken yönetmen koltuğunda Oscar Sharp ve başrolde Thomas Middleditch var.

Sonralarda ismini Jetson’dan vazgeçerek Benjamin olarak değiştiren program bilim kurgudan esinlemesinin yanısıra birçok metin ve 30.000’i aşkın pop şarkısından beslenmiş. Sonrasında seri bir şekilde senaryoyu yazmış, rolleri aktörlere tayin etmiş hatta eseri için müzikal bir ara bile hazırlamış.

Schermata-2016-05-23-alle-20.32.54-999x499

Hepimiz senaryosu yapay zeka tarafından oluşturulan bir filmin ne kadar ilginçlik barındırabileceğini düşünüyoruz eminim. Şöyle ki film isimleri H , H2 ve C olan üç kişi arasında uzay ya da ona benzer bir evrende geçiyor. Aralarında bir aşk ilişkisinin var olduğu ya da olmadığı da muallak. Gelecekte büyük oranda işsizlik yaşanacağı için gençlerin kanlarını satarak geçinmek zorunda kalınacağına dair bir öngörüsü bulunuyor Benjamin’in…

Sadece akıllı telefonlarımızda bir kelime sonrasında ne yazacağımızı tahmin etmek için çalıştırılmak yerine tamamen farklı bir şey olan senaryolar için yapay zeka ile çalışsak ne olurdu fikrinden ortaya çıkan Sunspring için nöral bir ağ olan LTSM (long short term memory) bir çok şey ile beslenmiş, upuzun bir liste arasında dikkatimi çekenler Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Hitchhiker’s Guide to the Galaxy, Jurassic Park, V for Vandetta, The Truman Show, Leviathan, Men in Black gibi filmler oldu.

Cast ve ekibin bir günde seçildiği kısa film için farklı tipte birçok öge ile beslenen Benjamin, “O yıldızlarla beraber durup, yerde otururken” gibi ilginç şeyler yazmış.

48 saat içinde hem çekilmesi hem de editlenme süreci biten Sunspring yapay zekanın kullanım alanı çeşitliliği konusunda zihin açan, ilginç bir çalışma olmuş.

Siz ne düşünüyorsunuz, yapay zeka tarafından senaryosu oluşturulan Sunspring’i beğendiniz mi?

thescene.com

 

 

 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın