Makyaj ve kişisel bakım markaların temel iletişim stratejileri arasında reklam kuşaklarında boy gösteren ünlüler ve bloglar, video kanalları ve hatta Snapchat’te boy gösteren bloggerlar bulunuyor. Böylelikle hedef kitleyi her açıdan kapsadıklarını düşünüyorlar ancak bu durum her kişinin aklında marka açısından aynı berraklıkta ilerlemiyor. Tüm bunlar bir yana İngiltre’nin ünlü markası Rimmel London hedef kitleye ulaşmak için yepyeni bir mecra deniyor: Makyaj Shazam’ı

Tester denemekten sıkılanlara ya da bir afiş, billboard, sokak ya da  herhangi bir yerde gördüğü makyajı çok sevip nasıl yapacağını bilemeyenlere, “O Görüşüne Sahip Olma” isteğindeki tüm makyaj severlere yepyeni bir seçenek daha geliyor: O göz makyajını çok mu beğendin? Öğretelim sende dene!

Güzellik, bakım, makyaj konusunda yüksek duyarlılığa sahip kişiler için oldukça eğlenceli olacak “Get the Look” uygulaması ile Rimmel London, kendi ürünleri ile yaşanılan deneyimi ve elde edilen olumlu sonuçları daha da artırmayı planlıyor.

campaign-hero_app_v8

Kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan uygulamanın çalışma prensibi oldukça basit. Cep telefonunun ön kamerasını kullanarak kullanıcının makyaj seçimlere göre, uygulamak istediği makyaj tipine göre öneriler sunacak, kişiye özel Rimmel London ürünleri kullanılan makyaj videoları sunacak.

Beğendiği makyaj stiline sahip olmak isteyen kişiler, Rimmel London sanal ürünlerini uygulama yardımı ile yüzlerinde deneyecek, beğendiği ürünlere sahip olmak isteyen kişiler de Google Shopping üzerinden sipariş sayfasına yönlendiriliyor.

Özellikle cep telefonları ile haşır neşir kişileri yakalamak, uygulama üzerinde vakit geçirmelerini sağlayarak hem kişilerde Rimmel London ürünleri üzerinde kullanım rutini oluşturmak hem de yeni makyaj seçenekleri denetmeyi planlayan marka, ‘tester’ların da ötesine geçerek kişilerle birebir temas sağlayacak.

#LondonLook kampanyası ile oldukça ses getiren marka, Get The Look uygulaması ile de bir topluluk yaratmayı planlıyor. Öyle ki uygulama üzerinden yapılan makyaj sonuçlarını sosyal mecralarda ve Rimmel London web sitesi galerisinde de paylaşılabilecek.

Uygulamayı satış aracı olmaktan ziyade müşteri deneyimini üst seviyeye çıkarmak olduğunu düşünen marka, kendi küresel hedef kitlesinin de ürünler hakkında bilgisinin arttığını düşünüyor.

Siz ne dersiniz sanal gerçeklik üzerinden makyaj, mağazaya gidip tester denemenin yerini tutar mı?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

1 YORUM

Bir Cevap Yazın