Rimmel London’dan ‘Makyaj Shazam’ı’ Sayılabilecek bir Uygulama: Get the Look!

Makyaj ve kişisel bakım markaların temel iletişim stratejileri arasında reklam kuşaklarında boy gösteren ünlüler ve bloglar, video kanalları ve hatta Snapchat’te boy gösteren bloggerlar bulunuyor. Böylelikle hedef kitleyi her açıdan kapsadıklarını düşünüyorlar ancak bu durum her kişinin aklında marka açısından aynı berraklıkta ilerlemiyor. Tüm bunlar bir yana İngiltre’nin ünlü markası Rimmel London hedef kitleye ulaşmak için yepyeni bir mecra deniyor: Makyaj Shazam’ı

Tester denemekten sıkılanlara ya da bir afiş, billboard, sokak ya da  herhangi bir yerde gördüğü makyajı çok sevip nasıl yapacağını bilemeyenlere, “O Görüşüne Sahip Olma” isteğindeki tüm makyaj severlere yepyeni bir seçenek daha geliyor: O göz makyajını çok mu beğendin? Öğretelim sende dene!

Güzellik, bakım, makyaj konusunda yüksek duyarlılığa sahip kişiler için oldukça eğlenceli olacak “Get the Look” uygulaması ile Rimmel London, kendi ürünleri ile yaşanılan deneyimi ve elde edilen olumlu sonuçları daha da artırmayı planlıyor.

campaign-hero_app_v8

Kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan uygulamanın çalışma prensibi oldukça basit. Cep telefonunun ön kamerasını kullanarak kullanıcının makyaj seçimlere göre, uygulamak istediği makyaj tipine göre öneriler sunacak, kişiye özel Rimmel London ürünleri kullanılan makyaj videoları sunacak.

Beğendiği makyaj stiline sahip olmak isteyen kişiler, Rimmel London sanal ürünlerini uygulama yardımı ile yüzlerinde deneyecek, beğendiği ürünlere sahip olmak isteyen kişiler de Google Shopping üzerinden sipariş sayfasına yönlendiriliyor.

Özellikle cep telefonları ile haşır neşir kişileri yakalamak, uygulama üzerinde vakit geçirmelerini sağlayarak hem kişilerde Rimmel London ürünleri üzerinde kullanım rutini oluşturmak hem de yeni makyaj seçenekleri denetmeyi planlayan marka, ‘tester’ların da ötesine geçerek kişilerle birebir temas sağlayacak.

#LondonLook kampanyası ile oldukça ses getiren marka, Get The Look uygulaması ile de bir topluluk yaratmayı planlıyor. Öyle ki uygulama üzerinden yapılan makyaj sonuçlarını sosyal mecralarda ve Rimmel London web sitesi galerisinde de paylaşılabilecek.

Uygulamayı satış aracı olmaktan ziyade müşteri deneyimini üst seviyeye çıkarmak olduğunu düşünen marka, kendi küresel hedef kitlesinin de ürünler hakkında bilgisinin arttığını düşünüyor.

Siz ne dersiniz sanal gerçeklik üzerinden makyaj, mağazaya gidip tester denemenin yerini tutar mı?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Kahveli Coca-Cola Bu Yaz Türkiye’de [Duyum]

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürüne test pazarlaması uygulamaya hazırlanıyor: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürdü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı yaz aylarında İstanbul ve Türkiye’nin güney kıyı kesiminde tüketicilerin beğenisine sunmayı planlıyor.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek, test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola diğer bölgelere de satışa sunulacak mı, bunların sonuçlarını sonbaharda göreceğimizi düşünüyorum.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dünyanın Sakızdan Üretilen İlk Spor Ayakkabısı: Gumshoe

Son dönemde geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmiş birçok ürünle karşılaşıyoruz. Denizlerdeki plastik atıklardan üretilen spor ayakkabılar ve balık ağı ve şamdandan yapılan moda ürünleri, bunlardan sadece bazıları. Sosyal sorumluluk ile inovasyonun bir araya geldiği bu ürünlere bir yenisi daha eklendi.

Iamsterdam isimli şehir pazarlama organizasyonu, tasarımcı Explicit Wear ve sürdürülebilirlik şirketi Gumdrop, geri dönüştürülmüş sakızdan yapılmış bir ayakkabı tasarlamak için iş birliği yaptı ve sonuç olarak ortaya Gumshoe (Sakız Ayakkabı) adı verilen bu ayakkabı ortaya çıktı. The Verge’ün paylaştığı habere göre, Gumshoe isimli bu ayakkabının tabanı, Gumdrop tarafından üretilen geri dönüştürülebilir bileşimlerden meydana geliyor ve bu bileşimlerin %20’si sakızdan oluşuyor.

Gumdrop’ta idari müdür ve tasarımcı olarak görev yapan Anna Bullus, projeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Sakızın sentetik kauçuktan yapıldığını keşfettik. Ve bu özellikleri yıkarak yeni bir tür kauçuk üretebildik.” dedi. Belirtilene göre, her yıl yaklaşık olarak 1.500 ton sakız Amsterdam sokaklarına atılıyor ve bunları temizlemek milyonlarca dolara mal oluyor. Bu proje kapsamında, her dört çift ayakkabının üretimi için ise yaklaşık olarak 1 kg sakız kullanılıyor. Üstelik ayakkabıların üretiminde kullanılan bu geri dönüştürülmüş sakızlar, Amsterdam sokaklarından kazınıyor.

İfade edilene göre Gumshoe, dünyanın sakızdan yapılan ilk spor ayakkabısı. Tabanı haricinde, ayakkabının geri kalanı deriden yapılıyor. Müşteriler ihtiyaç duyduklarında, belli bir ücret karşılığında ayakkabı tabanını değiştirebiliyorlar. Bu durumda eski ayakkabı tabanı ise tekrar geri dönüşüme kazandırılıyor. Haziran ayında satışa sunulması planlanan ayakkabının satış fiyatı ise 190 euro olacak. Ayrıca ayakkabının balonlu sakız pembesi, siyah ve kırmızı olmak üzere üç farklı renk seçeneği bulunacak.

Projede görev alan Jonathan Van Loon proje ile ilgili olarak The Verge’e e-posta üzerinden yaptığı açıklamada, ayakkabının tabanında kullanılan bileşimlerin normal kauçuk kadar güçlü olduğunu, hatta sakız gibi koktuğunu ifade etti. Proje ortakları, bu projeyi diğer büyük şehirlere de yaymak ve bu şekilde insanların sakız atıklarından kurtulabilmeleri için daha kolay ve sürdürülebilir bir yol sunmak istiyorlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link