Rimmel London’dan ‘Makyaj Shazam’ı’ Sayılabilecek bir Uygulama: Get the Look! 1

Makyaj ve kişisel bakım markaların temel iletişim stratejileri arasında reklam kuşaklarında boy gösteren ünlüler ve bloglar, video kanalları ve hatta Snapchat’te boy gösteren bloggerlar bulunuyor. Böylelikle hedef kitleyi her açıdan kapsadıklarını düşünüyorlar ancak bu durum her kişinin aklında marka açısından aynı berraklıkta ilerlemiyor. Tüm bunlar bir yana İngiltre’nin ünlü markası Rimmel London hedef kitleye ulaşmak için yepyeni bir mecra deniyor: Makyaj Shazam’ı

Tester denemekten sıkılanlara ya da bir afiş, billboard, sokak ya da  herhangi bir yerde gördüğü makyajı çok sevip nasıl yapacağını bilemeyenlere, “O Görüşüne Sahip Olma” isteğindeki tüm makyaj severlere yepyeni bir seçenek daha geliyor: O göz makyajını çok mu beğendin? Öğretelim sende dene!

Güzellik, bakım, makyaj konusunda yüksek duyarlılığa sahip kişiler için oldukça eğlenceli olacak “Get the Look” uygulaması ile Rimmel London, kendi ürünleri ile yaşanılan deneyimi ve elde edilen olumlu sonuçları daha da artırmayı planlıyor.

campaign-hero_app_v8

Kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan uygulamanın çalışma prensibi oldukça basit. Cep telefonunun ön kamerasını kullanarak kullanıcının makyaj seçimlere göre, uygulamak istediği makyaj tipine göre öneriler sunacak, kişiye özel Rimmel London ürünleri kullanılan makyaj videoları sunacak.

Beğendiği makyaj stiline sahip olmak isteyen kişiler, Rimmel London sanal ürünlerini uygulama yardımı ile yüzlerinde deneyecek, beğendiği ürünlere sahip olmak isteyen kişiler de Google Shopping üzerinden sipariş sayfasına yönlendiriliyor.

Özellikle cep telefonları ile haşır neşir kişileri yakalamak, uygulama üzerinde vakit geçirmelerini sağlayarak hem kişilerde Rimmel London ürünleri üzerinde kullanım rutini oluşturmak hem de yeni makyaj seçenekleri denetmeyi planlayan marka, ‘tester’ların da ötesine geçerek kişilerle birebir temas sağlayacak.

#LondonLook kampanyası ile oldukça ses getiren marka, Get The Look uygulaması ile de bir topluluk yaratmayı planlıyor. Öyle ki uygulama üzerinden yapılan makyaj sonuçlarını sosyal mecralarda ve Rimmel London web sitesi galerisinde de paylaşılabilecek.

Uygulamayı satış aracı olmaktan ziyade müşteri deneyimini üst seviyeye çıkarmak olduğunu düşünen marka, kendi küresel hedef kitlesinin de ürünler hakkında bilgisinin arttığını düşünüyor.

Siz ne dersiniz sanal gerçeklik üzerinden makyaj, mağazaya gidip tester denemenin yerini tutar mı?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Pepsi’den İçecek Siparişi Vermeye Yarayan Chatbot 0

Yoğun ilginin olduğu herhangi bir etkinliğe katıldıysanız özellikle içecek ikram edilen yerlerin önünde uzun kuyruklar olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Bu durum, zaman zaman kişiyi içecek almaktan vazgeçirebiliyor ya da içecek almak için kuyrukta geçen süre ciddi anlam can sıkıcı olabiliyor.

Dünyaca ünlü içecek markası Pepsi ise bu sorunun üstesinden gelmek için son dönemde sıkça kullanılmaya başlanan chatbot teknolojisinden faydalandı. Alivenow isimli dijital pazarlama ajansı, Pepsi adına Dubai’de gerçekleştirilen Fashion Forward konferansına özel olarak Pepsi Bot-tler isminde bir chatbot geliştirdi. Etkinlikteki katılımcılar, etkinlik alanında yer alan Pepsi afişlerinin üzerindeki Pepsi Messenger kodu aracılığıyla ya da Facebook Messenger uygulamasında arayarak bu chatbot’a ulaşabiliyorlardı. Daha sonra ise katılımcılar, chatbot ile bir sohbet başlatarak içeceklerini sipariş edebiliyorlardı. İçecekler hazır olduğundaysa içeceklerini gidip almaları için chatbot katılımcıları bilgilendiriyordu.

Her ne kadar bu chatbot Fashion Forward etkinliğine özel olsa da, ilerleyen zamanlarda bu gibi etkinliklerde bu tarz chatbot’ların kullanıldığını görebiliriz. Hatta self servis konseptini barındıran restoran ve kafelerde de böyle bir chatbot oldukça kullanışlı olabilir. Popüler kahve dükkanınıza yoğun olduğu bir vakitte gittiğinizde, o uzun kuyrukta beklemek yerine akıllı telefonunuzdan siparişinizi verseniz ve siparişiniz hazır olduğunda da telefonunuza gönderilen bir bildirimle haberdar edilseniz, sizce de daha güzel bir deneyim olmaz mıydı?

Bu arada Alivenow, Pepsi için geliştirdiği Pepsi Bot-tler ismindeki Facebook Messenger chatbot’u ile ilgili olarak bir de video hazırladı. Bu özel chatbot’un işleyiş mantığının gösterildiği videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Walmart, Mağazalarında Raf Tarama Robotları Kullanıyor 0

Robotlar, yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı ve bunun etkilerini her geçen gün daha fazla görüyoruz. Bunun en dikkat çeken örneği ise geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’da yaşandı. Suudi Arabistan’da dünya tarihinde ilk defa bir insansı robot vatandaşlığa kabul edildi. Bu, robotların hayatımıza girmesiyle ilgili olarak verilebilecek en ekstrem örneklerden biriyken iş dünyasında kullanılan ve belirli görevleri yapmak üzere tasarlanan robotların sayısı da hızla artıyor.

Birkaç ay önce sizlere Tally By Simbe adındaki raf denetleme robotundan söz etmiştik. Şimdi ise perakende devi Walmart’ın mağazalarında benzer tarzda robotları test ettiği bilgisi ortaya çıktı. Walmart, kullandığı bu robotlarla raflardaki ürün stoklarının durumundan sürekli olarak haberdar oluyor. Bu robotlar, raflardaki ürün stokları azaldığında bunları tespit etmek ve bu ürünlerin stoğunu tamamlamak üzere programlanmış. Robotlar, gün boyunca market reyonlarında dolaşıyor ve bütün rafları tarıyorlar. Bu robotların tek görevi, ürün stoklarını kontrol etmek değil. Robotlar, yanlış yerleştirilmiş ve yanlış fiyatlandırılmış ürünleri de tespit edebiliyorlar. Daha sonra ise bu bilgi çalışanlardan birine gönderilerek hatanın düzeltilmesi sağlanıyor.

Walmart’ın bildirdiğine göre robotlar, bu işi market çalışanlarından %50 oranında daha iyi yapıyorlar. Bununla birlikte, robotlar bu işi yaptığı için çalışanlar da müşterilere yardım olmak gibi daha önemli işlerle ilgilenebiliyorlar. Walmart, şu anda bu stoklama robotlarını Arkansas, Pennsylvania ve California’da yer alan belirli mağazalarında test ediyor.

Bunların yanı sıra Walmart CEO’su Jeremy King, İngiliz haber ajansı Reuters’a yaptığı açıklamada, şirket olarak insan çalışanların yerine robotları almak gibi bir düşünceleri olmadığını ve mağazalardaki çalışan sayısının aynı kalacağını belirtti. Bildiğiniz gibi robotların ve yapay zekanın, insanların işlerini ellerinden alıp almayacağı son zamanların en çok tartışılan konularından biri. Microsoft CEO’su Natya Sadella gibi birçok kişi yapay zekanın yok ettiğinden daha çok iş kolunu ortaya çıkartacağını düşünse de neler olacağını zaman gösterecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link