3-D yazıcılar hayatın her alanında yer etmeye başlamıştı evet. Ancak konu müzik olunca kafamız biraz karışmadı değil doğrusu. Az sonra dinleyeceğiniz electro punk grubu Feral Five ve 3D baskı ustası Francisco Bitonti’nin hünerinin bir araya gelmesi ile oluşmuş.

Müzik ve teknolojiyi ilginç bir noktada ortaklaştıran ikili, Rule 9 ismini verdikleri kayıtla dünyada bir ilke imza attılar.

Müziğin yazıcıdan baskı alınması iki katmanlı olarak gerçekleşmiş. İlk katman 3-D yazıcıların iş başında çıkardıkları seslerin kayıt edilmesi ile oluşturulmuş. Öyle ki Rule 9 dinlenirken arkada 3-D yazıcıların çalışırken çıkardığı sesler de duyulabiliyor. İkinci katmanda ise yazıcılardan alınan ses, Bitonti’nin  hücresel otomat adını verdiği bir teknik sayesinde diğeri ile birleştirilmiş.

Aslında duyduğumuz sadece 3-D yazıcı sesi değil bu bestede. Bitonti, algoritmik müzik besteleme süreci sayesinde kendi tasarım algoritmaları ile fiziksel baskı sesini bir arada kullanmış ve hücresel otomat süreci de bu eserin son şeklini almasına yardımcı olmuş.

Frances Bitonti bu konuda “Bu ortaklık dijital bir işin doğasının konuşması gibi. Hepsi veri. Müzik ya da sandalye, bizler bu kalıpları haritalandırıp, ses dalgaları ya da maddelere dönüştürebiliyoruz. Bu ortaklık dijital teknolojilerin bu tip kreatif disiplinlerle nasıl kullanılacağının altını çiziyor.” dedi.

New York’lu 3-D tasarımcısı Bitonti ile Londra’lı Feral Five bir araya gelerek aslında bir moda gösterisinde bile rahatlıkla kullanılabilecek ”Rule 9” isimli elektronik dans müziği olarak tanımlanabilecek bu esere imza atmışlar.

Feral Five
Feral Five

Feral Five ise Francis Bitonti’nin oluşturulduğu melodileri çarpıcı ve hipnotize edici olarak tarif ederken, dans müziği oluşturmak için Francis ile çalışmanın oldukça akıllıca olduğunu ifade ediyor.

Ne dersiniz, sizce Rule 9 bu yazın yeni hit şarkısı olabilir mi?

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın