Motorola’dan Modüler Telefon Projesi: “Project Ara”

Motorola, kullanıcının kendi ihtiyaçlarına göre şekillenecek açık kaynaklı telefonlar üretebileceğini duyurdu. Buna göre, kullanıcı telefonun yenilenmesini istediği yada arızalı olduğu bölümü için telefonu değil, yalnızca telefonun o işlevini değiştirip yenileyebilmeyi sağlayacak.

“Ara” adı verilen proje aslında Phonebloks projesinin teknik ve mali olarak desteklenmesini kapsıyor. Motorola Teknoloji ve Ürün grubu, Phonebloks kurucusu Dave Hakkens ile iskelet yapı ve modüller konusunda çalışmalara başladı.

ara2blogpost

Daha önce “Phonebloks” adına daha basit ve donanımsal bazda gerçekleştirilen bu proje, Motorola’nın açıklamasına göre, akıllı telefonlarda da uygulanmaya çalışacak. Çünkü Phonebloks, modüler bir akıllı telefon isteyenlerin tasarımdan taviz vermesi gerektiğini gösteriyordu.

Modüler , açık , özelleştirilebilir ve tüm dünya için yapılmış bir telefon platformu geliştirmek için çalışacaklarını belirten Motorola yetkilileri, açık kaynaklı telefonlarla ilgili topluluğu Phonebloks ile birlikte yürüteceğini bildirdi.

Phonebloks Tanıtımı

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Alibaba ve Ford Ortaklığıyla Hizmete Açılan Araç Satış Otomatı

Geçtiğimiz sene Autobahn Motors isimli bir şirket, Singapur’da otomatik satış makinesi tarzında 15 katlı bir otomobil galerisi açmıştı. Benzer tarzda bir araç satış otomatı, geçtiğimiz günlerde Çin’de Alibaba ve Ford iş birliğiyle hizmete sunuldu. The Verge’ün yaptığı habere göre, geçtiğimiz yıl yeni teknolojik fırsatlar üzerinde birlikte çalışma konusunda anlaşma yapan iki şirket, bu doğrultuda Çin’in Guangzhou şehrinde bu araç satış otomatını kullanıma sundu.

Potansiyel müşterilerin kolay bir şekilde Ford marka otomobillerle test sürüşü yapabilmelerine olanak sağlayan bu otomatik satış makinesi, Alibaba’nın Tmall isimli uygulaması aracılığıyla hizmet veriyor. Kullanıcılar, bu mobil uygulama aracılığıyla ilgilendikleri otomobil modelini seçiyor, dijital olarak bir miktar teminat ücreti yatırıyor, aracı alış zamanını planlıyor ve son olarak test sürüşü için aracı teslim almaya gittiklerinde araç satış otomatının kendilerini tanıyabilmesi için bir selfie çekiyorlar.

Bunların yanı sıra bu test sürüşü imkanı, kredi notu 700 ya da üzerinde olan kişilere ücretsiz olarak sunuluyor. Alibaba’nın e-posta aracılığıyla The Verge’e bildirdiğine göre, kredi notu bu sınırın altında olan kişiler ise test sürüşü yapabilmek için belirli bir miktar ücret ödemek zorunda kalıyorlar.

Kullanıcılar, otomatik araç satış makinesinin yanına geldiklerinde kimliklerini doğruluyorlar ve sonrasında kullanıcının istediği otomobil çok katlı yapıdan aşağı indiriliyor. Alibaba, otomattan aracı teslim alma işleminin 10 dakikadan fazla sürmediğini ifade ediyor. İşin güzel yanı, kullanıcılar, aracı tam üç gün boyunca test edebiliyorlar.

Autoblog’un geçtiğimiz yılın sonunda bu konuyla ilgili olarak paylaştığı habere göre, e-ticaret devi Alibaba, aracın ücretinin %10’una tekabül eden bir ödeme ve kendisine bağlı şirketlerin sunduğu finansman hizmetleri aracılığıyla anında araç satın almaya imkan tanıyan kiosk’ları Çin çeşitli yerlerinde kullanıma sunmayı planlıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tesadüfen Ortaya Çıkan Gıda Ürünü: Dilimlenmiş Ketçap

Zaman zaman yemeğinizi ketçapla şenlendirmek isterken kendinizi ketçap şişesiyle cebelleşirken buluyorsanız ve bu durum canınızı sıkıyorsa, sizin için güzel bir haberimiz var. ABD merkezli Bo’s Fine Foods isimli şirket, katı ve dilimlenmiş ketçap üretti. İlk bakışta garip görünse de, bu dilimlenmiş ketçap, tamamen doğal ve koruyucu içermiyor.

Peki, böyle bir ürün çıkartma fikri nasıl ortaya çıktı? Bo’s Fine Foods şirketinin bu konuda paylaştığı hikaye şu şekilde: Bu fikrin arkasındaki ekip, şirketin kurucu ortaklarından biri olan ve ABD’nin Michigan eyaletinde restoran işleten Emily’nin babasının verdiği bir yemekbarbekü sosu tarifi üzerinde çalışıyordu. Bu barbekü sosu tarifi, çok sayıda sebzeyi pişirmeyi ve daha sonrasında onları çöpe atmayı gerektiriyordu. Bu sebzelerin çöpe gitmemesi için ekip, bütün bunları bir karışım haline getirdi ve daha sonrasında da bu karışımı kuruttu. Ve sonuç olarak tesadüfen “sos dilimi” ismi verilen bu ürün ortaya çıktı.

Barbekü sosunun temeli ketçap; ancak içerisindeki diğer baharatlar, koruyucular ve yüksek fruktozlu mısır şurubu barındırıyor. Bu yüzden ekip, sağlıklı ve yüksek kaliteli malzemeler kullanarak üretilmiş bir ürün üretmeye odaklandı. Bununla birlikte ekip, farklı tatlar denemeyi ve kendine özel bir dilimleme süreci kullanmayı da ihmal etmedi.

Dilimlenmiş ketçap, 8 adet dilim içeren paketler halinde satılıyor. Ürünün en dikkat çekici özelliklerinden birisi ise normal ketçaplar gibi dolapta saklanması gerekmemesi. “Slice of Sauce” (Sos Dilimi) isimli ürün, şu anda kitle fonlama sitesi Kickstarter‘da bağış topluyor. Ürün için başlatılan Kickstarter kampanyası 20 Nisan’da sona erecek ve daha şimdiden 15.000 dolarlık bağış hedefinin yaklaşık olarak 3.000 dolar üzerine çıkılmış durumda.

Dilimlenmiş ketçap ya da başka bir deyişle ketçap dilimi, pratik kullanımı nedeniyle son derece ilgi çekebilecek bir ürün gibi görünüyor. Bu ürün başarılı olduğu takdirde, şirketin diğer sos türlerinin de dilimlenmiş versiyonlarını çıkartması da sanırım hiçbirimizi şaşırtmaz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
19 Nisan'da Uniq İstanbul'da gerçekleşecek olan Marketing Meetup "Experience"a hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link