Doğada her türlü ihtiyacımızın bir karşılığı var. Kaldı ki ihtiyacımız cep telefonumuzu şarj etmek olsa bile! Tarih boyunca birçok ihtiyacımızı gidermek için kullandığımız hidrogüç şimdilerde Estream ismindeki minik su türbünü ile cep telefonlarımızı şarj etmemizi sağlıyor.

Güney Koreli bir startup Enomad, suyun gücünü elektriğe dönüştüren minik bir hidrogüç aleti olan Estream’i doğada zor durumda olanların yardımına koşuyor.  Sadece akıllı telefon değil USB ile sarj edilebilen tüm cihazlara da uyum sağlıyor.

Nasıl Çalışıyor?

Bir jenaratör görevi gören Estream suyun akarak arka kısmında yer alan türbünü döndürmesi sayesinde elektrik üretiyor. Bu güç Estream’in 6,400mAh bataryasında depolanıyor. Bir su şişesi büyüklüğünde olan Estream akıntının görece az olduğu zamanlarda bile elektrik üretebiliyor.

Bataryanın tam anlamıyla doldurulması yaklaşık 4.5 saati alıyor ancak tam dolu bir batarya ile Estream 3 akıllı telefon, aksiyon kamerası ya da tabletleri tamamen şarj edebiliyor. Hızlı şarj özelliği ile de normalden iki kat daha hızlı şarj edebiliyor.

1905_951_img_7745-970x647-c

Suya erişimin olduğu her yerde kolayca çalışan her türlü sırt çantasına uyum sağlayan Estream her türlü kamp, gezi ve tırmanış gibi aktiviteler için olmazsa olmazlar listesinde sürekli yer edinebilecekmiş gibi görünüyor.

23320enomad20pics1-970x647-c

Neden Suyu Seçmişler?

Estream’in üreticilerine göre bunun birçok nedeni var. İlk olarak enerji tüketiminin çevreye verdiği zararı minimize etmeyi, kişilerin sadece enerji tüketiminde değil aynı zamanda üretiminde de aktif rol almasını istemeleri aynı zamanda suyun enerji üretme bakımından güneş ve rüzgar enerjisinden daha stabil bir kaynak olduğunu düşündükleri için su yardımı ile enerji üretme yoluna gitmişler.

Suya ulaşabileceğiniz her an,  serinlemek, susuzluğunuzu gidermekle beraber enerji ihtiyacınızı da karşılayabileceğinizi bilmek (hem de sürdürülebilir bir kaynaktan) iç ferahlatan bir his olmalı.

Şimdilerde kitle fonlama sitesi Kickstarter’da destek bekleyen Estream, süreçlerin tamamlanması sonrasında 2017’de kargolanmaya başlayacak.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın