Maceracı Bünyelere Özel: Suyun Gücü ile Elektrik Üretebilen Jeneratör Estream

Doğada her türlü ihtiyacımızın bir karşılığı var. Kaldı ki ihtiyacımız cep telefonumuzu şarj etmek olsa bile! Tarih boyunca birçok ihtiyacımızı gidermek için kullandığımız hidrogüç şimdilerde Estream ismindeki minik su türbünü ile cep telefonlarımızı şarj etmemizi sağlıyor.

Güney Koreli bir startup Enomad, suyun gücünü elektriğe dönüştüren minik bir hidrogüç aleti olan Estream’i doğada zor durumda olanların yardımına koşuyor.  Sadece akıllı telefon değil USB ile sarj edilebilen tüm cihazlara da uyum sağlıyor.

Nasıl Çalışıyor?

Bir jenaratör görevi gören Estream suyun akarak arka kısmında yer alan türbünü döndürmesi sayesinde elektrik üretiyor. Bu güç Estream’in 6,400mAh bataryasında depolanıyor. Bir su şişesi büyüklüğünde olan Estream akıntının görece az olduğu zamanlarda bile elektrik üretebiliyor.

Bataryanın tam anlamıyla doldurulması yaklaşık 4.5 saati alıyor ancak tam dolu bir batarya ile Estream 3 akıllı telefon, aksiyon kamerası ya da tabletleri tamamen şarj edebiliyor. Hızlı şarj özelliği ile de normalden iki kat daha hızlı şarj edebiliyor.

1905_951_img_7745-970x647-c

Suya erişimin olduğu her yerde kolayca çalışan her türlü sırt çantasına uyum sağlayan Estream her türlü kamp, gezi ve tırmanış gibi aktiviteler için olmazsa olmazlar listesinde sürekli yer edinebilecekmiş gibi görünüyor.

23320enomad20pics1-970x647-c

Neden Suyu Seçmişler?

Estream’in üreticilerine göre bunun birçok nedeni var. İlk olarak enerji tüketiminin çevreye verdiği zararı minimize etmeyi, kişilerin sadece enerji tüketiminde değil aynı zamanda üretiminde de aktif rol almasını istemeleri aynı zamanda suyun enerji üretme bakımından güneş ve rüzgar enerjisinden daha stabil bir kaynak olduğunu düşündükleri için su yardımı ile enerji üretme yoluna gitmişler.

Suya ulaşabileceğiniz her an,  serinlemek, susuzluğunuzu gidermekle beraber enerji ihtiyacınızı da karşılayabileceğinizi bilmek (hem de sürdürülebilir bir kaynaktan) iç ferahlatan bir his olmalı.

Şimdilerde kitle fonlama sitesi Kickstarter’da destek bekleyen Estream, süreçlerin tamamlanması sonrasında 2017’de kargolanmaya başlayacak.

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

İstediğiniz Yere Götürebildiğiniz Portatif Ev

Bazı insanlar, özellikle şehirden uzak, doğayla iç içe olan yerlerde kamp yapmaya bayılırlar. Ancak kamp yapmanın belirli riskleri vardır. Hava koşulları sizi zorlayabilir ya da güvenlik açısından sıkıntı yaşayabilirsiniz. MUJI Hut ise kamp yapmak isteyenler için daha iyi bir seçenek sunuyor.

MUJI Hut, geleneksel Japon tasarımından ilham alınarak istenilen yere taşınabilecek şekilde tasarlanmış bir portatif ev. Bu portatif ev, tasarımcısı tarafından şu şekilde tanımlanıyor:

Onu dağlara yerleştirin, bir okyanus yakınına ya da bir bahçeye. O, sizi tamamen yeni bir hayata davet ederek çabucak çevredekilerle uyum sağlar. Bir eve ya da bir yazlığa sahip olmak kadar heyecan verici değil, ama seyahat etmek kadar basit de değil.

MUJI Hut isimli bu portatif ve mikro ev, aslında ilk olarak geçtiğimiz nisan ayında duyuruldu. Ancak o zaman, sadece no-logo markası ve WOULD isimli Japon şirketinin birlikte yürüttükleri özel bir projede kullanılmak üzere tasarlanmıştı. Şimdi ise MUJI Hut, genel olarak satışa açıldı.

Küçük ama ferah olarak tanımlanan bu portatif evler, internet sitesinde belirtildiğine göre 9,1 metrekare büyüklüğünde bir iç kısma sahip. Bununla birlikte evin bir de verandası bulunuyor ve bu veranda ise 3,1 metrekarelik bir alana sahip. Bunların yanı sıra MUJI’nin internet sitesinde evlerin iskeletlerinin, dış duvarlarının, iç duvarlarının ve zeminlerinin yapımında kullanılan malzemelere kadar birçok detay yer alıyor.

Bu portatif evlerin satış fiyatı ise 3 milyon Japon yeni, yani yaklaşık olarak 103.000 TL. Bununla birlikte inşaat izni gibi şeyler nedeniyle ekstra masrafların oluşabileceği de belirtiliyor. MUJI Hut, şimdilik sadece Tokyo’nun da aralarında bulunduğu Japonya’nın 8 farklı bölgesinde inşa edilebiliyor. İnternet sitesinde belirtilene göre henüz Japonya dışı için bir satış planı yok.

Çin’de İnsansız, Sadece Yapay Zeka ile Çalışan Polis Merkezi Kuruldu

Yapay zeka ile ilgili her geçen gün yaşanan gelişmelere bir yenisi Çin’den ekleniyor.

Büyük şehirlerinden birisi olan Wuhan’a yapay zeka destekli bir polis merkezi açarak yapay zeka ile devlet etkileşimini en üst seviyede yaşayan ülke oldu.

7/24 tüm halka açık olması planlanan yapay zeka destekli polis merkezinin, gelişmiş yüz tanıma teknolojisi ve simülatörler yardımı ile araç kayıt, sürücü ehliyeti gibi genelde uzun süren işlemleri kolaylaştırması planlanıyor.

İnsanları kendi yüzlerini kimlik olarak kullanabileceği bir sistem geliştirilen polis merkezinde hiç bir insan çalışmadığı ve yapılan hizmete özel cihazlar geliştirildiği için normalde uzun ve sıkıcı süren işlemlerin daha az hata ile daha kısa sürece yapılması bekleniyor.

Unmanned AI Police Station to Open in Wuhan

Hizmetleri kullanmak isteyen vatandaşların yapay zeka destekli polis merkezine gittiklerinde herhangi bir uygulama indirmeleri ya da bir sisteme kayıt olmaları da gerekmeyecek. Görüntü tanıma sistemi ile gereken tüm bilgilere ulaşılabilecek. Yani Wuhan halkı böylelikle hafta sonu ya da günün istediği saatinde belgelere ihtiyaç duymadan kayıtlarını yenileyebiliyor olacak.

Tabii böylesine hayatı kolaylaştıran bir sisteme geçilmesi de ülkenin diğer şehirleri tarafından kendi şehirlerine de böyle bir polis merkezi kurulması yönünde taleplere neden olacak gibi görünüyor.

Bir açıdan bakıldığında da robotların insanların işlerini elinden alması açısından da değerlendirilebilecek bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz, ülkemizde de böyle bir hizmet olsa severek kullanır mıydınız?

30 Kasım 2017’de pazarlama ve  iş dünyasında yapay zeka kullanımını konuşacağımız Marketing Meetup etkinliğimize kaydınızı buradan gerçekleştirebilirsiniz. Yapay zekanın dünü, bugünü ve yarınını öğrenmek istiyorsanız Marketing Meetup tam size göre bir etkinlik.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday