Lenovo’dan Kalori Hesaplayan Akıllı Spor Ayakkabılar Geliyor! 0

 Akıllı telefonlar, akıllı saatler, tablet ve bilgisayarlar, hayır hepsi artık oldukça sıradan. Lenovo daha iyi bir öneri ile karşımıza çıkıyor. Lenovo’un üreteceği akıllı fitness ayakkabılarını selamlayın!

Bir spor ayakkabıdan rahatlığı dışında neler bekleyeceksiniz size daha da fazlasını sunmaya hazırlanan bu akıllı koşu ayakkabıları İlk etapta tipik bir koşu ayakkabısını andırsa da aslında içinde birçok özellikle geliyor ki bu yazıdan sonra kendi ayakkabılarınızı eskisi kadar fazla sevmeyebilirsiniz.

Günlük egzersiz programının ayrılmaz parçalarından birisi olmaya aday Intel Curie işlemci destekli bu akıllı ayakkabılar adımlarınızı sayıyor, kalori ve vücut yağ denge oranınızı hesaplıyor.

İçinde barındırdığı Curie işlemci kişilerin günlük aktivite hesaplama sistemini onlara ekstra yük oluşturmayacak bir biçimde tüm rahatlığı ile birlikte ayaklara getiriyor. İçinde bulunan ivmeölçer sayesinde kullanan kişinin fiziksel aktivitelerini ve hızını hesaplayabiliyor.

Kendisine özel bir uygulama ile gelen akıllı spor ayakkabılar, kullanan kişilere uygulama sayesinde kaç adım attıklarını ve kaç kalori yaktıklarını gösteriyor.

Screen-Shot-2016-06-15-at-10.10.37-AM

3-D yazıcı ile üretilmesi planlanan ayakkabı astarı kişilerin egzersiz anında vücut-yağ denge oranını takip edip, kayıt altında tutacak.

Alt kısmında ışıklar ile gelecek ayakkabı wireless şarj edilebilme özelliğine sahip. Akıllı ayakkabılar günlük kullanımlar için tercih edildiğinde tam şarj edilmiş haliyle 10 gün kullanılabilecekken, yoğun egzersiz programlarında şarjı sadece 10 saat dayanabiliyor.

Akıllı ayakkabıların sadece koşu ve yürüyüş için değil aynı zamanda fiziksel aktiviteye dayalı oyunlarda da kullanılabilmesi planlanıyor.

Şimdilik sadece prototipi bulunan akıllı ayakkabılar Lenovo tarafından Çin’deki testlerinin bitişi ile beraber (tahminen 2016 yılı sonu) sporseverlere sunulacak.

Sadece spor ve aktif yaşam ile ilgilenen markalar değil,  Lenovo gibi giyilebilir teknolojiye odaklanan teknoloji şirketler hatta ve hatta geçtiğimiz günlerde bir hava yolu şirketi olan Easy Jet gittiğiniz şehirlerde kaybolmamanız için navigasyon destekli kişilere yanlış bir yöne gittiğinde titreşim sistemi ile uyaran kendi akıllı spor ayakkabısını tanıtmıştı.

Ne dersiniz ayakkabı konusunda yıllar geçtikçe oldukça ilginç ve kullanışlı opsiyonlara sahip oluyoruz değil mi?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

KitKat Kutularının Üzerine İstediğiniz Fotoğrafı Basan Otomat 0

İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle‘nin en önemli markalarından biri hiç şüphesiz KitKat. Nestle Japonya da sıklıkla bu markaya yönelik olarak dikkat çekici kampanyalar yapıyor. Şirketin KitKat markasına yönelik olarak yaptığı son kampanya ise özelleştirilmiş kutulara sahip KitKat veren otomatik satış makinesi oldu.

Japonlar, KitKat’ı aşırı derecede seviyorlar. Hatta KitKat’lar özel butik dükkanlarda el yapımı olarak hazırlanıyor. Bununla birlikte hediyelik eşya dükkanlarında da yaygın bir şekilde bulunuyor ve turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen hediyeler arasında yer alıyor. Bunun bilen Nestle Japonya da yerel halk ve turistler için hediye alışverişini daha kolay hale getirmek amacıyla Kyoto şehrinde yer alan JR Kyoto İstasyonu’na özel bir KitKat satış makinesi yerleştirdi. Bu otomatik satış makinesi, insanların akıllı telefonlarında yer alan herhangi bir fotoğrafı sadece 5 dakika içerisinde bir KitKat kutusuna basabiliyor.

KitKat satış makinesinin verdiği kutuların arkasında yer alan özel kısma, KitKat’ı hediye etmek istediğiniz kişinin adresini yazabiliyor, daha sonra ise bir posta pulu yapıştırıp adresine teslim edilmek üzere postaneye bırakabiliyorsunuz. Kutular güzel bir tasarıma sahip olduğu için bir hatıra olarak saklanılması da mümkün. Ayrıca kutular, evin herhangi bir yerinde sergilenebilmesi için düşmemesini sağlayan bir dayanak ile birlikte geliyor. Bununla birlikte makineden verilen KitKat’ların, Japonya’da çokça tercih edilen “Uji Matcha” isimli yeşil çay aromalı olduğunu da belirtelim.

Böyle bir hediye almanın maliyeti ise 400 Japon yeni, yani yaklaşık olarak 3,5 dolar. Bu KitKat satış makinesi, önümüzdeki yıl nisan ayının ortasına kadar hizmet verecek.

Pepsi’den İçecek Siparişi Vermeye Yarayan Chatbot 0

Yoğun ilginin olduğu herhangi bir etkinliğe katıldıysanız özellikle içecek ikram edilen yerlerin önünde uzun kuyruklar olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Bu durum, zaman zaman kişiyi içecek almaktan vazgeçirebiliyor ya da içecek almak için kuyrukta geçen süre ciddi anlam can sıkıcı olabiliyor.

Dünyaca ünlü içecek markası Pepsi ise bu sorunun üstesinden gelmek için son dönemde sıkça kullanılmaya başlanan chatbot teknolojisinden faydalandı. Alivenow isimli dijital pazarlama ajansı, Pepsi adına Dubai’de gerçekleştirilen Fashion Forward konferansına özel olarak Pepsi Bot-tler isminde bir chatbot geliştirdi. Etkinlikteki katılımcılar, etkinlik alanında yer alan Pepsi afişlerinin üzerindeki Pepsi Messenger kodu aracılığıyla ya da Facebook Messenger uygulamasında arayarak bu chatbot’a ulaşabiliyorlardı. Daha sonra ise katılımcılar, chatbot ile bir sohbet başlatarak içeceklerini sipariş edebiliyorlardı. İçecekler hazır olduğundaysa içeceklerini gidip almaları için chatbot katılımcıları bilgilendiriyordu.

Her ne kadar bu chatbot Fashion Forward etkinliğine özel olsa da, ilerleyen zamanlarda bu gibi etkinliklerde bu tarz chatbot’ların kullanıldığını görebiliriz. Hatta self servis konseptini barındıran restoran ve kafelerde de böyle bir chatbot oldukça kullanışlı olabilir. Popüler kahve dükkanınıza yoğun olduğu bir vakitte gittiğinizde, o uzun kuyrukta beklemek yerine akıllı telefonunuzdan siparişinizi verseniz ve siparişiniz hazır olduğunda da telefonunuza gönderilen bir bildirimle haberdar edilseniz, sizce de daha güzel bir deneyim olmaz mıydı?

Bu arada Alivenow, Pepsi için geliştirdiği Pepsi Bot-tler ismindeki Facebook Messenger chatbot’u ile ilgili olarak bir de video hazırladı. Bu özel chatbot’un işleyiş mantığının gösterildiği videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link