Akıllı telefonlar, akıllı saatler, tablet ve bilgisayarlar, hayır hepsi artık oldukça sıradan. Lenovo daha iyi bir öneri ile karşımıza çıkıyor. Lenovo’un üreteceği akıllı fitness ayakkabılarını selamlayın!

Bir spor ayakkabıdan rahatlığı dışında neler bekleyeceksiniz size daha da fazlasını sunmaya hazırlanan bu akıllı koşu ayakkabıları İlk etapta tipik bir koşu ayakkabısını andırsa da aslında içinde birçok özellikle geliyor ki bu yazıdan sonra kendi ayakkabılarınızı eskisi kadar fazla sevmeyebilirsiniz.

Günlük egzersiz programının ayrılmaz parçalarından birisi olmaya aday Intel Curie işlemci destekli bu akıllı ayakkabılar adımlarınızı sayıyor, kalori ve vücut yağ denge oranınızı hesaplıyor.

İçinde barındırdığı Curie işlemci kişilerin günlük aktivite hesaplama sistemini onlara ekstra yük oluşturmayacak bir biçimde tüm rahatlığı ile birlikte ayaklara getiriyor. İçinde bulunan ivmeölçer sayesinde kullanan kişinin fiziksel aktivitelerini ve hızını hesaplayabiliyor.

Kendisine özel bir uygulama ile gelen akıllı spor ayakkabılar, kullanan kişilere uygulama sayesinde kaç adım attıklarını ve kaç kalori yaktıklarını gösteriyor.

Screen-Shot-2016-06-15-at-10.10.37-AM

3-D yazıcı ile üretilmesi planlanan ayakkabı astarı kişilerin egzersiz anında vücut-yağ denge oranını takip edip, kayıt altında tutacak.

Alt kısmında ışıklar ile gelecek ayakkabı wireless şarj edilebilme özelliğine sahip. Akıllı ayakkabılar günlük kullanımlar için tercih edildiğinde tam şarj edilmiş haliyle 10 gün kullanılabilecekken, yoğun egzersiz programlarında şarjı sadece 10 saat dayanabiliyor.

Akıllı ayakkabıların sadece koşu ve yürüyüş için değil aynı zamanda fiziksel aktiviteye dayalı oyunlarda da kullanılabilmesi planlanıyor.

Şimdilik sadece prototipi bulunan akıllı ayakkabılar Lenovo tarafından Çin’deki testlerinin bitişi ile beraber (tahminen 2016 yılı sonu) sporseverlere sunulacak.

Sadece spor ve aktif yaşam ile ilgilenen markalar değil,  Lenovo gibi giyilebilir teknolojiye odaklanan teknoloji şirketler hatta ve hatta geçtiğimiz günlerde bir hava yolu şirketi olan Easy Jet gittiğiniz şehirlerde kaybolmamanız için navigasyon destekli kişilere yanlış bir yöne gittiğinde titreşim sistemi ile uyaran kendi akıllı spor ayakkabısını tanıtmıştı.

Ne dersiniz ayakkabı konusunda yıllar geçtikçe oldukça ilginç ve kullanışlı opsiyonlara sahip oluyoruz değil mi?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın