Iphone’da Android İşletim Sistemini Çalıştıran Telefon Kabı Yapıldı! 0

Sizler de bitmek bilmeyen Android mi IOS mu muhabbetinden sıkıldınız mı? Bitmek bilmeyen savaş sona eriyor. Bir mobil geliştirici firması olan Tendigi’nin sahibi olan Nick Lee bir telefon kabı geliştirerek kutsal savaşı sona erdiriyor.

Iphone telefonlarda 3.parti yazılımların çalışmasının kısıtlı olmasının yarattığı Android vs IOS savaşının çözümü Lee’nin 45 saat üzerinde uğraştığı bu telefon kabı sayesinde sona eriyor.Daha önce Apple Watch saatine Windows 95 işletim sistemi yükleyerek sınırları ne kadar zorlayabileceğini gösteren Lee Android işletim sistemini Iphone’da çalıştırmaya yarayan bu sistem ile kişilere çalıştırmak istedikleri işletim sistemini seçme şansı tanıyor.

1-aVxrcEmBz2Y3EDxLUaFiA

Lee’nin ‘peki hepsi aynı telefon üzerinde çalışsaydı? ’ öngörüsü ile geliştirdiği telefon kabı Android işletim sisteminin sunduğu faydalardan yararlanmak isteyen Iphone sahiplerine tam bur ‘plug and play’ çözümü sunuyor. Telefon kabını telefonunuza taktığınız anda artık iki işletim sistemi arasında seçim şansına sahip olabiliyorsunuz.

Aşağıda yer alan video telefon kabına yapılan işlemi detaylı bir şekilde anlatıyor;

Peki gerçekten nasıl çalışıyor?

Teknik olarak Android işletim sistemini çalıştırmayan Iphone nasıl oluyor da çalıştırıyor sorusunun yanıtı 3-D yazıcı ile yapılan telefon kabının yazılımı benzetmesi ve duraksamadan telefona iletmesi sayesinde kaba bağlı olan Iphone Andoid işletim sistemini çalıştırabiliyor.

Açık kaynak bir sistem kullanan Andorid’in bu projeyi mümkün kıldığını belirten Lee, kişilerin kendi telefonlarına yapabileceği kadar basit bir işlem olduğunu ancak kabın çalışması için Iphone’un ekran ve kontrol cihazı olarak kullanıldığını ifade etti.

1-RblZLlAE4rfGFWGFUqXh5w

Yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere biraz biçimsiz olarak nitelendirebileceğimiz bu telefon kabı kişilerin kullanımından ziyade bir konseptin mümkün olduğunu göstermek için yapılmış. Ancak daha sonraları belki de tüketici dünyasında da iki işletim sisteminin kullanıldığı günler gelebilir.

Bu konunun Android ve IOS dünyasında nasıl karşılanacağı merak konusu. Peki siz ne düşünüyorsunuz böyle bir telefon kabı satışta olsa alır mıydınız?

 

 

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Pepsi’den İçecek Siparişi Vermeye Yarayan Chatbot 0

Yoğun ilginin olduğu herhangi bir etkinliğe katıldıysanız özellikle içecek ikram edilen yerlerin önünde uzun kuyruklar olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Bu durum, zaman zaman kişiyi içecek almaktan vazgeçirebiliyor ya da içecek almak için kuyrukta geçen süre ciddi anlam can sıkıcı olabiliyor.

Dünyaca ünlü içecek markası Pepsi ise bu sorunun üstesinden gelmek için son dönemde sıkça kullanılmaya başlanan chatbot teknolojisinden faydalandı. Alivenow isimli dijital pazarlama ajansı, Pepsi adına Dubai’de gerçekleştirilen Fashion Forward konferansına özel olarak Pepsi Bot-tler isminde bir chatbot geliştirdi. Etkinlikteki katılımcılar, etkinlik alanında yer alan Pepsi afişlerinin üzerindeki Pepsi Messenger kodu aracılığıyla ya da Facebook Messenger uygulamasında arayarak bu chatbot’a ulaşabiliyorlardı. Daha sonra ise katılımcılar, chatbot ile bir sohbet başlatarak içeceklerini sipariş edebiliyorlardı. İçecekler hazır olduğundaysa içeceklerini gidip almaları için chatbot katılımcıları bilgilendiriyordu.

Her ne kadar bu chatbot Fashion Forward etkinliğine özel olsa da, ilerleyen zamanlarda bu gibi etkinliklerde bu tarz chatbot’ların kullanıldığını görebiliriz. Hatta self servis konseptini barındıran restoran ve kafelerde de böyle bir chatbot oldukça kullanışlı olabilir. Popüler kahve dükkanınıza yoğun olduğu bir vakitte gittiğinizde, o uzun kuyrukta beklemek yerine akıllı telefonunuzdan siparişinizi verseniz ve siparişiniz hazır olduğunda da telefonunuza gönderilen bir bildirimle haberdar edilseniz, sizce de daha güzel bir deneyim olmaz mıydı?

Bu arada Alivenow, Pepsi için geliştirdiği Pepsi Bot-tler ismindeki Facebook Messenger chatbot’u ile ilgili olarak bir de video hazırladı. Bu özel chatbot’un işleyiş mantığının gösterildiği videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Samsung’tan Apple’a Bol Göndermeli Reklam Filmi 0

Samsung markası akıllı telefon üretmeye başladığından beri Apple’a bir şekilde sataşıyordu. 1 dakikalık “Büyümek” isimli son reklam filmiyle de bu gelenek bozulmadı.

Filmde uzun yıllardır iPhone kullanan genç bir adam ve Samsung telefon kullanmayı tercih eden kız arkadaşını görüyoruz. Zaman geçtikçe her iki marka da yeni telefonlar çıkarıyor ve genç adam yavaş yavaş şüpheye düşmeye başlıyor. Parlaklık, su geçirmeme gibi özelliklerde Samsung ve iPhone kıyaslamasını bu çiftin başına gelenler üzerinden yapıyor. Genç adamın iPhone ile ilgili şüpheleri artıyor ve  kız arkadaşı telefonunun performansından çok daha memnun gözüküyor.

Yıllar sonra genç adam Galaxy Note 8 sahibi oluyor ve reklamın sonunda onu çok daha olgun gösteren yeni bir saç stiliyle iPhone X sırasında bekleyenleri geçip gittiğini görüyoruz.

Samsung, “Milyonlarca Amerikalı şu sıralarda telefonlarını en büyük iki markanın tanıttığı en iyi telefonlardan birine yükseltmeye hazırlanıyor. Bu reklam aslında doğrudan onların neden bir sonraki telefonlarını  Galaxy S8, S8+ ve Note 8 seçmeleri gerektiğine vurgu yapan bir reklam oldu.” şeklinde açıklamalarda da bulunuyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link