Sizler de bitmek bilmeyen Android mi IOS mu muhabbetinden sıkıldınız mı? Bitmek bilmeyen savaş sona eriyor. Bir mobil geliştirici firması olan Tendigi’nin sahibi olan Nick Lee bir telefon kabı geliştirerek kutsal savaşı sona erdiriyor.

Iphone telefonlarda 3.parti yazılımların çalışmasının kısıtlı olmasının yarattığı Android vs IOS savaşının çözümü Lee’nin 45 saat üzerinde uğraştığı bu telefon kabı sayesinde sona eriyor.Daha önce Apple Watch saatine Windows 95 işletim sistemi yükleyerek sınırları ne kadar zorlayabileceğini gösteren Lee Android işletim sistemini Iphone’da çalıştırmaya yarayan bu sistem ile kişilere çalıştırmak istedikleri işletim sistemini seçme şansı tanıyor.

1-aVxrcEmBz2Y3EDxLUaFiA

Lee’nin ‘peki hepsi aynı telefon üzerinde çalışsaydı? ’ öngörüsü ile geliştirdiği telefon kabı Android işletim sisteminin sunduğu faydalardan yararlanmak isteyen Iphone sahiplerine tam bur ‘plug and play’ çözümü sunuyor. Telefon kabını telefonunuza taktığınız anda artık iki işletim sistemi arasında seçim şansına sahip olabiliyorsunuz.

Aşağıda yer alan video telefon kabına yapılan işlemi detaylı bir şekilde anlatıyor;

Peki gerçekten nasıl çalışıyor?

Teknik olarak Android işletim sistemini çalıştırmayan Iphone nasıl oluyor da çalıştırıyor sorusunun yanıtı 3-D yazıcı ile yapılan telefon kabının yazılımı benzetmesi ve duraksamadan telefona iletmesi sayesinde kaba bağlı olan Iphone Andoid işletim sistemini çalıştırabiliyor.

Açık kaynak bir sistem kullanan Andorid’in bu projeyi mümkün kıldığını belirten Lee, kişilerin kendi telefonlarına yapabileceği kadar basit bir işlem olduğunu ancak kabın çalışması için Iphone’un ekran ve kontrol cihazı olarak kullanıldığını ifade etti.

1-RblZLlAE4rfGFWGFUqXh5w

Yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere biraz biçimsiz olarak nitelendirebileceğimiz bu telefon kabı kişilerin kullanımından ziyade bir konseptin mümkün olduğunu göstermek için yapılmış. Ancak daha sonraları belki de tüketici dünyasında da iki işletim sisteminin kullanıldığı günler gelebilir.

Bu konunun Android ve IOS dünyasında nasıl karşılanacağı merak konusu. Peki siz ne düşünüyorsunuz böyle bir telefon kabı satışta olsa alır mıydınız?

 

 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın