Ikea Yeni Mağazasını Sanal Gerçeklikle Açtı

Ikea birkaç ay önce , alışveriş yapanların, satın almak istedikleri ürünlerin iPhone kullanarak evlerinde nasıl görüneceğini  görmelerine olanak tanıyan bir AR uygulaması açmıştı. Şimdi de Ikea, alışveriş yapan müşterilerinin ürünler hakkında sanal gerçeklikte daha fazla bilgi edinmesini sağlayacak. 

Ikea’nın Dallas’taki yeni mağazasının açılışında VR teknolojisi kullanarak insanlara oyunlar oynattırıldı. Yastık atmadan tutun da bir panda ile bambuların arasında vakit geçirmeye kadar ilginç deneyimler yaşandı. Yaklaşık 300 kişi Ikea VR oyununu oynamak için ortalama üç ila beş dakika harcayarak, ekrandaki mobilyaları öğrendi veya sürdürülebilirlik ve tasarım konusunda hızlı bir ders almayı denedi. 

Kuzey Amerika Ikea Proje Yöneticisi Kelly Cronin Niszczak “Sanırım bizim için potansiyel konukları mağazaya çekme amaçlı bir sonraki seviyeyeydi, Ürün geliştirme ve sürdürülebilirlik konusundaki inanılmaz öykülerimizin bir başka katmanı. Sanırım bizim için misafirlerimize güvenmemiz gerçekten yardımcı oldu.”dedi. 

Ikea’nın VR oyunu potansiyel olarak yeniden kullanabilecek bir şey. Wavemaker’ın deneyim, içerik ve sponsorluk sorumlusu Noah Mallin’e göre, Ikea bu çerçeveyi oluşturduğuna göre, gelecekteki mağaza açılışları için tekrarlanabilir ve taşınabilir durumda.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

En İnovatif Perakende Markası Hangisi?

İnovasyon, hızla değişen dünyaya ayak uydurabilmek ve rakiplerin önüne geçmek için markalar açısından büyük önem taşıyor. Söz konusu inovasyon olunca da, genellikle alanında öncü markalar ön plana çıkıyor. Ancak hangi markanın daha inovatif olduğuna karar vermek, çok da kolay değil. Özellikle iş dünyasına yönelik olarak yaptığı araştırmalarla dikkat çeken PSFK ise markaların ne kadar inovatif olduklarına dair bir anket yaptı.

PSFK’in yaptığı ve perakende sektöründe faaliyet gösteren markaları içeren bu anket, hangi markaların sektörde öncülük yaptığını ve hangi markaların ise yardıma ihtiyaç duyduğunu anlamaya yönelikti. Bu anket verileri, dünyanın çeşitli yerlerindeki 500 kişinin katıldığı ve aylık olarak yapılan anketler sonucunda ortaya çıktı. Ankete katılan kişiler ise PSFK bültenlerini düzenli olarak takip eden okuyuculardan oluşuyor. Bu anket, işlerindeki inovasyon anlayışları için PSFK okuyan iş profesyonellerinin profilleri ile ilişkilidir. Bir bakıma bu anket verilerinin, markaların, tüketicilerin gözündeki inovatifliklerini yansıttığı da söylenebilir.

Anket Katılımcılarının Profilleri

 • Yaş: Ankete katılanların %24’ü 25 – 34, %32’si 35 – 44, %25’i 45 – 54, %12’si ise 55 – 64 yaş aralığındaydı.
 • Lokasyon: Ankete katılanların %2’si Afrika, %8’si Asya, %7’si Avustralya ve Yeni Zelanda, %32’si Avrupa, %8’i Latin Amerika, %1’i Orta Doğu, %44’ü ise ABD ve Kanada’da yer almaktaydı.
 • Tüketici Tipi: Ankete katılanların %9’u belirli bir konuda engin bilgi sahibi, %56’sı erken benimseyen, %30’u gelişen alışverişçi, %3’ü ise ana akıma uyan biri olarak kendisini tanımlıyor.
 • Uzmanlık Alanı: Ankete katılanların %60’ı marka, reklam ve pazarlama, %9’u perakende ve alışveriş deneyimi, %26’sı ise ürün tasarımı ve müşteri deneyimi alanında çalışıyor.

En İnovatif Perakende Markası Amazon

PSFK’in yaptığı bu marka araştırması kapsamında hazırladığı “Perakende İnovasyon Takipçisi” isimli listeye göre, 90 inovasyon puanı alan e-ticaret devi Amazon en inovatif perakende markası olarak öne çıkıyor. Amazon’un hemen arkasında 83 inovasyon puanı bulunan spor giyim markası Nike, onun arkasında ise 82 puanlı Airbnb ve yine aynı puana sahip ABD merkezli teknoloji şirketi Apple yer alıyor. İsveçli mobilya üreticisi IKEA, 80 inovasyonu puanı ile beşinci sırada yer alırken 72 inovasyon puanına sahip olan Çinli e-ticaret devi Alibaba yedinci sırada yer alıyor.

PSFK’in perakende markalarına yönelik olarak yaptığı anket sonucunda, katılımcılar tarafından en inovatif perakende markası Amazon olarak belirlendi.

Listenin ilk 10 sırasında başka çok bilindik marka yer almazken alt sıralarda ise birçok tanıdık perakende markası yer alıyor. Bu perakende markaları ve anket sonucunda elde ettikleri inovasyon puanları şu şekilde:

 • Whole Foods – 63
 • Adidas – 62
 • Lego – 61
 • Under Armour – 61
 • Starbucks – 58
 • Target – 46
 • Gucci – 42
 • Louis Vuitton – 42
 • eBay – 39
 • Converse – 37
 • Walmart – 35
 • Carrefour – 25
 • Sketchers – 25
 • Marks & Spencer – 24
 • Ralph Lauren – 16
 • GAP – 15
 • Four Seasons – 15
 • Nine West – 14

PSFK’in hazırladığı bu listenin tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

IKEA, İkinci El Mobilya Satışına Başlıyor

 • IKEA Avustralya, Sydney’deki mağazasında ikinci el IKEA mobilyalarının satışına başlıyor.
 • Avustralyalılar’ın yarısından fazlası, son 12 ayda mobilyalarını çöpe attı. Buna karşılık IKEA Avustralya bu program sayesinde 13,5 milyon adet mobilya parçasının geri dönüştürülebileceği, yeniden kullanılabileceği ve tamir edilebileceğini tahmin ediyor.
 • Japonya’daki benzer bir programda, ilk yıl içinde IKEA’ya 3500’den fazla ürün satıldı.
 • Dünya plastiklerinin sadece %9’u geri dönüştürülüyor ve yeniden kullanılıyor.
 • İlgili Yazı: IKEA’dan Dolu Yağışını Fırsata Çeviren Reklam

Hangi tür ürün söz konusu olursa olsun, mutlaka ikinci el ürüne bir talep vardır. İşte bu yüzden de birçok üretici zaman içerisinde kendi satış kanalları üzerinden ikinci el ürün satışına başlamaktadır. Bunun son örneklerinden birini ise çok tanıdık bir marka olan IKEA gerçekleştirdi. World Economic Forum’un internet sitesinde yer alan habere göre, İsveçli mobilya üreticisi, Avustralya’nın Sydney şehrinde bulunan mağazasında ikinci el mobilya satışına başlayacak.

Dairesel ekonomi, faydalı hiçbir şeyin atılmaması ilkesine dayanırken doğrusal modele göre ise artık ihtiyaç duyulmadığı zaman, eşyalar elden çıkarılır. Bu yıl içerisinde Accenture Dairesel Ekonomi Strateji Ödülü‘nü (World Economic Forum ve Genç Global Liderler Forumu tarafından ortaya çıkartılan büyük ve yeni ödüllerin bir parçası) kazanan IKEA, dairesel ekonomiye geçişi önceliklendiren şirketlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Ve Sydney mağazasında başlatılan girişim de bunun bir parçası.

Avustralyalılar’ın yarısından fazlası, son 12 ayda mobilyalarını çöpe attı. IKEA Avustralya tarafından hazırlanan “People & Planet Positive 2018” raporuna göre, 13,5 milyon adet mobilya parçasının geri dönüştürülebileceği, yeniden kullanılabileceği ve tamir edilebileceği tahmin ediliyor. Avustralyalılar’ın mobilyalarını atmasının en büyük sebebi ise mobilyaların kırılmış olmasıydı. Zira her dört Avustralyalı’dan biri, eşyaları nasıl tamir edeceğini bilmediğini söylüyor. Buna karşın Avustralyalılar’ın %34’ü ise ikinci el mobilya satın almaktan mutlu olacağını söyledi.

IKEA’nın İkinci El Mobilya Satış Süreci Nasıl İşliyor?

Müşteriler, eski IKEA mobilyalarının fotoğraflarını e-posta aracılığıyla gönderiyorlar ve bu şekilde mobilyalar geri dönüştürülebilirlik açısından değerlendirilebiliyor. Daha sonra kullanılmış ya da kırılmış IKEA mobilyalarını parçalarına ayırmadan mağazaya bırakabiliyorlar ve eski mobilyalarının değeri kadar bir kupon alıyorlar. Aslında bu IKEA’nın ikinci el mobilya satışı konusundaki ilk girişimi değil. Japonya’daki benzer bir programda, ilk yıl içinde IKEA’ya 3500’den fazla ürün satıldı.

Geri alma planı, IKEA mobilyalarının yaşam döngüsünün, katı atık depolama sahasında sona eren düz bir çizgiden ziyade bir döngü içinde hareket edeceği anlamına gelir. Dünya nüfusu arttıkça kaynakları yeniden kullanmak daha da önemli hale gelecektir. Ve buna karşın çöpe atma kültüründen uzaklaşmak bir ivme kazanıyor olsa da, daha gitmemiz gereken çok uzun bir yol var. Örneğin dünya plastiklerinin sadece %9’u geri dönüştürülüyor ve yeniden kullanılıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link