Elbise diktirmek istiyorsunuz ama terzinin üzerinizde elbise prova etmesini istemiyor musunuz? Neuro adı verilen yeni dijital tasarım süreci 3D yazılım teknolojisini kullanarak elbiseleri sanal modeller üzerinde prova ediyor. Peki bu süreç terzilik mesleğinin sonu mu demek?

Uzun süre ayakta durup, bir parça kumaş, iğne ve iplikle üzerinizde elbise prova edilmesi size sıkıcı geliyor olabilir. Bu fikirden hareket eden Fransız tasarımcı Clement Balavoine sizi bu dertten kurtaracak bir şey keşfetti. Dijital terzilik uygulaması Neuro.

Neuro aslında en basit haliyle bir 3D yazılım teknolojisi, bu yazılım üzerinde yaratılan kıyafetler sanal modeller üzerinde son şeklini alıyor ve tasarımcılara iğneye, ipliğe hatta elbisenin kumaşına bile dokunmadan son düzenlemeleri yapma kolaylığı sağlıyor.

prt_1001x1500_1469058685

Neuro’da sanal mankenler üzerinde son şeklini alan tasarım, sanal olarak birbirine dikiliyor ve 3D çekim simülasyonunun da yardımı ile kıyafetin insan vücudunda nasıl duracağını tasarımcıya gösteriyor.

Video oyun ve film endüstrisinde çalışan konsept artistlerinden ilhamla yapılan Neuro, Marvelous Designer isimli yazılım programını kullanarak oldukça isabetli 2D kalıplar çıkarıyor ve 3D çekim simülasyonu ile de modeldeki halini görerek istenilen değişiklikler (renk, kalıp, tarz) oldukça kolay yapılıyor.

Neuro tasarım sürecini geleneksel terzi uygulamalarına oranla daha hızlı, hesaplı ve çevreyle dost olarak yapması bakımından kendini üstün görüyor. Ayrıca markaların dergiler ya da lookbooklar için kıyafetlerini henüz üretmeden tamamen dijital ortamda Neuro sayesinde hazırlayabileceklerini öngörüyorlar.

Neuro’ya göre sadece lookbooklar değil aynı zamanda müşterinin isteğine göre tasarımda istenen her türlü değişiklik yapılabilir, stok tutmaya gerek kalmadan “tam zamanında üretim” fikri benimsenebilir.

Moda tasarım sürecini dijitalleştirerek, lüksün yeni tanımını yapmaya aday olan Neuro ürettiği her ürünün sürdürülebilir giyilebilir teknoloji olduğuna dikkat çekiyor.

Siz ne dersiniz, moda tasarım sürecinin dijitalleşmesi geleneksel terzilerin sonunu getirir mi?

h/t: Neuro

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın