Her Yere Götürebileceğiniz Bir Çamaşır Makinası: The Scrubba

Kampa gitmeyi sever misiniz, ya da daha önce hiç sırt çantanızı alıp çıktınız mı? Böyle durumlarda yanınıza az ve sadece ihtiyacınız olan şeyleri almak durumundasınız ki yol boyu size yük olmasın. Peki yol boyu yıkayarak defalarca giymeniz gereken kıyafetlerin temizliğini nasıl sağlamayı planlıyorsunuz?

The Scrubba ile tanışın! Kilimanjaro Dağı’ndan esinlenerek yapılmış dünyanın en küçük çamaşır makinesi sizinle beraber her yere gelerek zorlu yolculuk şartlarında hayatınızı kolaylaştıracak şekilde tasarlanmış.

Her yenilik bir ihtiyaçtan doğar derler ya The Scrubba tam da buna örnek bir çalışma. The Scrubba’nın kurucusu Ash Newland 2010’da bir arkadaşı ile Afrika’ya gidip Kilimanjaro Dağı’na tırmanmaya karar vermiş. Ancak seyahat planı evresinde kamp ve soğuk hava için yanlarına almaları gereken malzemelerden sonra günlük kıyafetler için çok fazla bir yer kalmamış sırt çantalarında. İşte o zaman Newland’in aklına yıkama tahtalarının yıllardır bu işi yaptığı gelmiş. Sonrasında seyahat esnasında kişilerin kıyafetlerini yıkama işini kolaylaştırmak adına bu fikri hayata geçirmiş.

ScrubbaWashBag_UserSteps2_large

Nasıl kullanılıyor?

Scrubba’nın kullanımı aslında oldukça basit. İlk etapta yıkama çantasını su ve temizleyici sıvı ile dolduruyorsunuz. (Bu miktar çantanın %40’ını geçmeyecek şekilde olacak)
Sonrasında çantanın içinde bulunan fazla havayı dışarı çıkararak çantanın sağlam bir şekilde kilitlendiğinden emin olana kadar fermuar kısmını sağlamlaştırıyorsunuz.
Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra 3 dakika kadar sanki çamaşır ovuyormuşsunuz gibi çantayı dışarıdan ovuyorsunuz.

dry_large

Yıkama çantasının klipsini açarak kirli suyu boşalttıktan sonra temiz suyu çamaşır çantasına koyup tekrardan çamaşırları içinde durulayıp sonrasında, güneşte kurumaya bırakabilirsiniz.
Seyahat şekliniz ne olursa olsun (kamp, yürüyüş, tırmanış, hatta iş seyahati) çamaşırlarınızı temizlemenin en kolay yolunu Scrubba sunuyor.
The Scrubba değer vaadine uygun bir sosyal sorumluluk hedefine de sahip. Şirket 2014 yılında Etiyopya’da temiz su, hijyen ve sağlık önlemleri için Tigray Bölge’s,ne 10.000 dolar, Bangladeş’te ki okullara temiz su desteği için se 15.000 dolarlık yardımlarda bulunmuş.
Scrubba çamaşır yıkama çantası kendi websitesinde 55 dolar gibi uygun bir fiyatla satışa sunulmuş durumda.
Detaylar için websitesine buradan ulaşabilirsiniz.

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Düzenli İlaç Takibi İçin Dijital Hap Devri Başlıyor

Yakın bir zamanda üzerinde günlerin yazılı olduğu bir haftalık hap kutularına ihtiyacımız kalmayacak.

Hastaların ilaçlarını düzenli almıyor olmaları her sene sağlık sektöründe 100 milyar dolarlık bir kayba neden oluyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ilaçların alınıp alınmadığını kontrol etmek ve bu kaybı önlemek amacıyla bir dijital hap geliştirdi.

FDA tarafından yapılan açıklamada şizofreni ve bipolar bozukluk gibi bazı ciddi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılacak Abilify MyCite isimli hapa onay verildi.

Abilify MyCite’ın içerisinde silikon, bakır ve magnezyum bulunuyor. Hap mide asidine karıştığında takibi mümkün hale geliyor. Dijital hap vücuda dışarıdan takılabilen bir elektronik bant ile takip edilebilecek şekilde tasarlandı. Akıllı telefonlar üzerinden takip edilebilen sensörler sayesinde hastaların ilaç takibini yakınları ve doktorları gerçekleştirebilecek.

Dijital tedaviyi kabul eden hastalar doktorları ve aile yakınlarından oluşan dört kişiye izin verilen ilaçların alındığı tarih ve saati gösteren elektronik verilere ulaşabilmeleri için izin belgesi imzalıyorlar.

Harward Tıp Fakültesi’nde eğitim veren Ameet Sarpatwari, dijital hapın özellikle haplarını düzenli kullanmak isteyen ama unutan hastalar göz önünde bulundurularak, halk sağlığını iyileştirme potansiyeli olduğunu söyledi. Yanlış kullanılması halinde güven yerine daha fazla güvensizlik uyandırabileceğini de ekledi.

Diğer şirketler bir hastanın dile hap yerleştirip yerleştirmediğini doğrulayabilecek dijital sistemler geliştirmeye devam ediyorlar.

İstediğiniz Yere Götürebildiğiniz Portatif Ev

Bazı insanlar, özellikle şehirden uzak, doğayla iç içe olan yerlerde kamp yapmaya bayılırlar. Ancak kamp yapmanın belirli riskleri vardır. Hava koşulları sizi zorlayabilir ya da güvenlik açısından sıkıntı yaşayabilirsiniz. MUJI Hut ise kamp yapmak isteyenler için daha iyi bir seçenek sunuyor.

MUJI Hut, geleneksel Japon tasarımından ilham alınarak istenilen yere taşınabilecek şekilde tasarlanmış bir portatif ev. Bu portatif ev, tasarımcısı tarafından şu şekilde tanımlanıyor:

Onu dağlara yerleştirin, bir okyanus yakınına ya da bir bahçeye. O, sizi tamamen yeni bir hayata davet ederek çabucak çevredekilerle uyum sağlar. Bir eve ya da bir yazlığa sahip olmak kadar heyecan verici değil, ama seyahat etmek kadar basit de değil.

MUJI Hut isimli bu portatif ve mikro ev, aslında ilk olarak geçtiğimiz nisan ayında duyuruldu. Ancak o zaman, sadece no-logo markası ve WOULD isimli Japon şirketinin birlikte yürüttükleri özel bir projede kullanılmak üzere tasarlanmıştı. Şimdi ise MUJI Hut, genel olarak satışa açıldı.

Küçük ama ferah olarak tanımlanan bu portatif evler, internet sitesinde belirtildiğine göre 9,1 metrekare büyüklüğünde bir iç kısma sahip. Bununla birlikte evin bir de verandası bulunuyor ve bu veranda ise 3,1 metrekarelik bir alana sahip. Bunların yanı sıra MUJI’nin internet sitesinde evlerin iskeletlerinin, dış duvarlarının, iç duvarlarının ve zeminlerinin yapımında kullanılan malzemelere kadar birçok detay yer alıyor.

Bu portatif evlerin satış fiyatı ise 3 milyon Japon yeni, yani yaklaşık olarak 103.000 TL. Bununla birlikte inşaat izni gibi şeyler nedeniyle ekstra masrafların oluşabileceği de belirtiliyor. MUJI Hut, şimdilik sadece Tokyo’nun da aralarında bulunduğu Japonya’nın 8 farklı bölgesinde inşa edilebiliyor. İnternet sitesinde belirtilene göre henüz Japonya dışı için bir satış planı yok.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday