Gerek araç sürücülerinin bisiklet sürücülerine karşı her zaman anlayışlı olmaması, gerekse ülkemizin bisiklet dostu şehir altyapısının geliştirme açısından hala yetersiz olması, bisiklet ulaşımını sürdürülebilir yollarla sağlamak isteyen kişilerin önünde büyük bir engel. Ancak şehirlerin bisiklet dostu olması için geliştirilmesi gereken bir bilinç ve sağlanması gereken güvenlik önlemleri var. Bunun gibi bir girişi neden yaptım diye soracak olursanız, şehir içi ulaşımını bisiklet ile sürdürmek isteyen kişilerin güvenliğini üst seviyelere çıkaran akıllı bir kasktan bahsetmek istiyorum. Classon ile tanışın.

‘Classon’ unisex bir bisiklet kaskı ve sizi bisiklet ile ilerken yolun keyfini güvenle çıkarmanızı sağlayacak gelişmiş güvenlik fonksiyonlarına sahip.

Classon ne gibi özelliklere sahip?

Renk seçeneği olarak fazla geniş bir yelpazeye sahip olmasa da akıllı bisiklet kaskı kişiye sadece bir kol hareketi ile aktifleştirebileceği yön sinyali verme imkanı sunuyor. Sinyal kişinin döneceği yöne göre kaskın sağ ya da sol tarafında yer alıyor.

Bununla beraber bisiklet sürücüsünün ne zaman fren yapacağını içinde bulunan ivmeölçer yardımı ile hesaplayan kask, fren ışıklarını otomatik olarak açıyor.  Böylelikle bisiklet sürücüsü diğer araç sürüleri için görülebilir bir hale geliyor. Sahip olduğu ön ve arka kamerası ile çevreyi tarıyor ve sürücü yoldayken canlı olarak yol durumunu ona gösteriyor. Ayrıca akıllı kask Classon sadece bunlarla kalmıyor, bisiklet sürücüsünün arkasından ya da kör noktasından herhangi bir araç yaklaştığı zaman ışıklı bir sinyal ile sürücüyü uyarıyor.

classon.jpg.650x0_q70_crop-smart

Bu akıllı bisiklet kaskı kendi için tasarlanan telefon uygulamasına da Bluetooth ya da Wi-Fi ile bağlanarak bisiklet yolculuğu ile ilgili bilgileri saklıyor.

Hangi ulaşım aracını tercih edersek edelim trafikte tehlike bitmiyor, ama Classon gibi akıllı bir kaska sahip olarak çevrede neler olup bittiğini daha kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebilir,  bisiklet kullanırken güvenliği bir üst seviyelere çıkarabiliriz. Classon şimdilerde Kickstarter kitle fonlama websitesinde destek bekliyor.

 

 

 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın