Güle Güle Plastik: Modanın Geleceğinde Biyo-Üretim Var!

Kaptan Paul Watson’ın “Eğer okyanuslar ölürse, biz de ölürüz” sözünü ilke edinerek, deniz ve okyanusların daha temiz kalması ve atıklarla yok edilmemesi için bir araya gelen grup Parley for the Oceans, daha temiz bir dünya için  Biofabricate ile doğada plastiği ikame edebilecek madde arayışına başladı.

Her ne kadar günlük hayatımızı plastik olmadan hayal etmek zor olsa da faydası olan bu madde uzun vadede bize, yaşam alanlarımıza, dünyamıza zarar veriyor. Sürdürülebilir bir hayat yaşamak için hepimizin bireysel olarak yapması gerekenlerin yanı sıra kar amacı gütmeyen çevre kuruluşu Parley for the Oceans, hem tasarım hem de moda endüstrisini değiştirebilecek bir atılımın peşinde.

Geçtiğimiz dönemde Adidas’ın ikon koşu ayakkabısı Ultra Boost’un 3 modelini geri dönüştürülmüş plastik atıktan yapma konusunda ortak bir proje yöneten kuruluş, bu tasarımlar neden diğerlerine de ilham olmasın dedi ve plastiğe alternatif kullanılabilecek maddelerin arayışına girdi.

Biyoloji, teknoloji ve tasarımı birleştirerek kaynağını doğadan alan materyallar  bulmaya kendini adayan Biofabricate, halihazırda hayvan hücreleri, yosun ve bakteri bileşenleri ile materyaller üretmek adına çalışıyor.  Bu materyaller kolayca plastik ya da derinin yerini alarak ürün tasarımında ya da kıyafet ve aksesuar üretiminde kullanılabiliyor. Öyle ki beraber çalıştıkları şirketlerden Bolt Threads, yapıldığı anda hepsi satın alınan örümcek ipeğinden tasarlanmış aksesuarlar üretmiş.

Plastik gibi materyallerin okyanus ve dünyaya olan zararları konusunda tüm markalar ve tasarımcıları uyandırmak ve dünyayı biyo-üretim konusunda bilinçlendirmek için oldukça sıkı çalışmalar yapan bu iki kuruluş gelecekten ümitli.

Tasarım ve moda “sürdürülebilirlik” penceresini daha da fazla aralamaya, günlük yaşamımızda kullanacağımız eşyaların materyalleri de adeta büyük bir değişimin öznesi oluyor. Ne dersiniz, oldukça heyecan verici değil mi?

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

“Sosyal Ağlar Çökerse” Düşüncesiyle Ortaya Çıkan Kurgusal Fotoğraflar

Hiç Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal ağların hepsinin birden bir çöküş yaşadığını hayal etmiş miydiniz? En azından yakın gelecekte bu şirketlerin hepsinin birden çökmesi pek gerçekçi bir yaklaşım olmasa da, Andrei Lacatusu isimli grafik sanatçısı bu durumu hayal etti ve bunun sonucunda son derece etkileyici bir çalışma ortaya çıkardı.

Andrei Lacatusu, “Sosyal Çöküş” adlı çalışması kapsamında günümüzün büyük sosyal ağlarının çöküşünü, adeta terkedilmiş şehirlerde yer alan eski tabelalar aracılığıyla betimledi. Grafik sanatçısının tasarladığı kurgusal fotoğraflarda sosyal medya devlerinin eskimiş ve paslanmış tabelaları yer alıyor ve bu kurgusal fotoğraflar son derece gerçekçi görünmesi nedeniyle insanda hayranlık uyandırıyor. Bununla birlikte Andrei Lacatusu’nun fotoğraflarda tabelalarına yer verdiği şirketler arasında Facebook, Instagram, Twitter, Google, Tinder ve Pinterest yer alıyor.

Business Insider’ın yaptığı haber göre grafik sanatçısı Andrei Lacatusu, Romanya’nın başkenti Bükreş’te yaşıyor ve Carioca Studio isimli şirkette CGI (bilgisayarda oluşturulmuş görüntü) sanatçısı olarak çalışıyor. Kendisi, bu şahane çalışmayı Adobe Photoshop ve üç boyutlu render’lama programları olan 3ds Max ve V-Ray kullanarak ortaya çıkarmış. Son derece gerçekçi gözüken bu kurgusal fotoğraflar ise kendisinin işinde ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne seriyor.

Andrei Lacatusu’nun ortaya çıkarttığı bu şahane kurgusal fotoğrafların tamamını aşağıda bulabilirsiniz. Bununla birlikte grafik sanatçısının diğer görsel çalışmalarını merak ediyorsanız, kendisinin dikkat çekici tasarımlarının yer aldığı Behance sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link