Google Translate bir teknoloji şirketi olan m ss ng p eces ile beraber eğlenceli bir çalışmaya imza attı. Evrensel yemek dilimizin herkes tarafından anlaşılabilir ve kullanılabilir olduğunu vurgulayan bu eğlenceli çalışma için iki şirket New York’ta yemek dilinin duvarlarda bile hakim olduğu bir restoran açtılar. Bakalım ilk bakışta duvarda yer alan Türkçe kelimeleri yakalayabilecek misiniz?

Eğer yediğiniz bir yemek lezzetliyse bunu iki parmağınızla hatta gözünüzle bile ifade edebilirsiniz. Bu lezzetin bünyenizde vücut bulmuş, hatta dile gelmiş halidir. Bu nedenle yemek dili evrenseldir ve siz Zimbabwe’ye gitseniz bile lezzet bir yolunu bulup konuşur.

Tüm kültürleri ve dilleri birleştiren ortak dillerimizden birisi olan yemek dilimizin çeşitliliğini kutlamak amacıyla yapılan çalışmada, Google Translate ve m ss ng p eces beş gece çalışacak bir gezici restoran olan Small World’ü (Küçük Dünya) açmış, bununla beraber tüm dünyadan şeflerin yemeğin evrenselliği hakkında görüşlerini bir araya toplayan içinde bol miktarda lezzetli yemek bulunduran ve kampanyayı anlatan şu eğlenceli videoyu da hazırlamışlar:

#EveryoneSpeaksFood mottosu ile birleşen 18 şefin 5 gün gezici restoranda parçası oldukları teknoloji,dil ve yemek deneyi şeflerin ortak dilinin yemeğe olan tutkuları olması sayesinde bir yemeğin içinde İskandinavya, Kore ve Japonya’yı bile birleştirebilmiş. Ve restoran tarihin en özgün, deneysel ve lezzetli menüsüne sahip olmuş.

small_world_everyonespeaksfood

Projenin yapımcısı Kate Oppenheim fikri şöyle anlatıyor:

 “Everyone Speaks Food  yemek ve tüm dünyadaki yemek kültürlerinin zenginliği üzerine kurduğumuz bağlantıyı kutlayan bir fikir. Bizler Google Translate’in her yerdeki insanlar arasından fonksiyonel ve kişisel bağlantı kurabilme özelliğinden ilham aldık. “

tran2

Hem şefler hem de restoranda yemek yiyebilen şanlı kişiler bu projeyi ’ insanın başına bir defa gelebilecek cinsten bir şey ‘olarak tarif etmiş. Ne dersiniz, oldukça özgün, yaratıcı ve eğlenceli bir fikir değil mi?

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın