Giyilebilir teknolojilerin sadece Google Glass ya da Android Wear’dan ibaret olmadığı yeni bir döneme giriyoruz. Project Jacquard’a selam verin! Google ve Levi’s işbirliğinde yakında hayatımıza en basit anlamıyla dokunmatik bir mont girebilir.

Google’ın yeni giyilebilir teknolojisi Project Jacquard bir Amerikan ikonu olan Levi’s ile beraber üretilen bir montun içine akıllı telefonunuzu kontrol edebileceğiniz bir alan eklenecek. Üstelik bu alan sadece bir montla sınırlı da kalmayacak. İlerde belki de mobilyanızın içinde akıllı telefonunuzu kontrol edebileceğiniz bir alanla karşılaşacaksınız.

https---blueprint-api-production.s3.amazonaws.com-uploads-card-image-94434-Screen_Shot_2016-05-20_at_1.14.40_PM

2015 Google I/O konferansında ilk prototipleri gösterilen bu yeni ürün seri üretime uygun bir ürün değil ancak ilk Jacquard yüzeyi ile geliştirilen montların 2017’de Levi’s mağazalarında satılması planlanıyor.

Kullanılan teknoloji basit olarak özel bir dokuma tekniği ile iletken ipliklerin dokunmasından oluşan bir kumaş olarak tarif edilebilir. Levi’s Jacquard sistemi ise ceketlerinin kolunda yer alacak.

Cekette yer alan özel dokunmatik alan en az ceket kadar sert olacak, yani ceketlerin yıkanması konusunda endişe etmenize gerek kalmayacak.

Dokunmatik alan LED ışıklandırma ile ne yaptığınıza bağlı olarak renk değiştirecek. USB ile şarj olabilecek ceketin koluna yerleştirilecek minyatür elektronik ekipman toplamda bir düğme büyüklüğünden daha fazla olmayacak.

making-clothes-intelligent-1

Son etapta da Jacquard ile akıllı telefon entegre edilecek. Özel bir uygulama sayesinde ceketi giyen kişiye el ve kol hareketleri ile telefonunu yönlendirebilecek. Şimdilerde sadece 8 farklı el ve kol hareketi belirlenmiş ve bu hareketler ile Jacquard’ın desteklediği Google Maps gibi Google servisleri ve  Spotify gibi 3. Parti uygulamalar açılabilecek.

Jacquard sistemli yeni ceketinizle aynı anda kolunuza dokunarak telefona bakabilecek, yol tarifi alabilecek ve playlistinizdeki bir sonraki şarkıya telefonunuza hiç dokunmadan geçiş yapabileceksiniz.

Her ne kadar günümüzde hem fiyatı hem de henüz tam anlamıyla geliştirilememesinden dolayı popüler olmasa da giyilebilir teknolojiler bu tip projeler ile hayatımızda daha fazla yer almaya başlayacak.

embedding-electronics-2

Gelecek baharda satılması planlanan Levi’s Jacquard ceketler için henüz belirli bir tarih bulunmazken ceketlerin sadece belirli Levi’s mağazalarında satılması planlanıyor.

Google’ın Jacquard ile sadece Levi’s gibi birkaç marka ile işbirliği ile kalmayıp teknolojiyi günlük kıyafetlerimize kadar getirmeyi planlıyor.

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın