Google Levi’s İşbirliği ile ‘Project Jacquard’ Giyilebilir Ceket Üretiliyor 0

Giyilebilir teknolojilerin sadece Google Glass ya da Android Wear’dan ibaret olmadığı yeni bir döneme giriyoruz. Project Jacquard’a selam verin! Google ve Levi’s işbirliğinde yakında hayatımıza en basit anlamıyla dokunmatik bir mont girebilir.

Google’ın yeni giyilebilir teknolojisi Project Jacquard bir Amerikan ikonu olan Levi’s ile beraber üretilen bir montun içine akıllı telefonunuzu kontrol edebileceğiniz bir alan eklenecek. Üstelik bu alan sadece bir montla sınırlı da kalmayacak. İlerde belki de mobilyanızın içinde akıllı telefonunuzu kontrol edebileceğiniz bir alanla karşılaşacaksınız.

https---blueprint-api-production.s3.amazonaws.com-uploads-card-image-94434-Screen_Shot_2016-05-20_at_1.14.40_PM

2015 Google I/O konferansında ilk prototipleri gösterilen bu yeni ürün seri üretime uygun bir ürün değil ancak ilk Jacquard yüzeyi ile geliştirilen montların 2017’de Levi’s mağazalarında satılması planlanıyor.

Kullanılan teknoloji basit olarak özel bir dokuma tekniği ile iletken ipliklerin dokunmasından oluşan bir kumaş olarak tarif edilebilir. Levi’s Jacquard sistemi ise ceketlerinin kolunda yer alacak.

Cekette yer alan özel dokunmatik alan en az ceket kadar sert olacak, yani ceketlerin yıkanması konusunda endişe etmenize gerek kalmayacak.

Dokunmatik alan LED ışıklandırma ile ne yaptığınıza bağlı olarak renk değiştirecek. USB ile şarj olabilecek ceketin koluna yerleştirilecek minyatür elektronik ekipman toplamda bir düğme büyüklüğünden daha fazla olmayacak.

making-clothes-intelligent-1

Son etapta da Jacquard ile akıllı telefon entegre edilecek. Özel bir uygulama sayesinde ceketi giyen kişiye el ve kol hareketleri ile telefonunu yönlendirebilecek. Şimdilerde sadece 8 farklı el ve kol hareketi belirlenmiş ve bu hareketler ile Jacquard’ın desteklediği Google Maps gibi Google servisleri ve  Spotify gibi 3. Parti uygulamalar açılabilecek.

Jacquard sistemli yeni ceketinizle aynı anda kolunuza dokunarak telefona bakabilecek, yol tarifi alabilecek ve playlistinizdeki bir sonraki şarkıya telefonunuza hiç dokunmadan geçiş yapabileceksiniz.

Her ne kadar günümüzde hem fiyatı hem de henüz tam anlamıyla geliştirilememesinden dolayı popüler olmasa da giyilebilir teknolojiler bu tip projeler ile hayatımızda daha fazla yer almaya başlayacak.

embedding-electronics-2

Gelecek baharda satılması planlanan Levi’s Jacquard ceketler için henüz belirli bir tarih bulunmazken ceketlerin sadece belirli Levi’s mağazalarında satılması planlanıyor.

Google’ın Jacquard ile sadece Levi’s gibi birkaç marka ile işbirliği ile kalmayıp teknolojiyi günlük kıyafetlerimize kadar getirmeyi planlıyor.

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

2017’nin İlk Yarısında Dijital Reklam Yatırımlarının Rakamları Açıklandı 0

IAB Türkiye AdEx-TRilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 14,6 oranında artarak 1.063 Milyon TL’ye ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33,7’lik büyümeyle 122,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 35 milyon TL’ye ulaştı.

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 49,8 milyon TL’ye çıktı. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen E-posta yeniden büyüme trendine geçti ve ilk ayda 2,9 milyon TL oldu. Oyun İçi reklamlar ise 5,8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

Mobil reklam yatırımları 454,6 milyon TL olurken, 160,7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2017’nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 625,3 milyon TL’ye çıktı.

 IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun 2017 yılının ilk yarısını şu sözlerle değerlendirdi: “2017 yılına Nisan ayındaki referandum nedeniyle görece yavaş bir başlangıç yaptık. Yine de ilk yarıyı yaklaşık yüzde 15’e yakın bir büyümeyle tamamlamış olmamız sevindirici. Dünyada dijital reklam yatırımlarının 2021’de toplamın yüzde 50’sine ulaşacağını öngörülüyor. Bilindiği gibi dijital Avrupa’da iki senedir televizyonun üstünde yer alıyor. Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022’de Türkiye’de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz. Öngörümüzün gerçekleşmesi için küresel ölçekte yaşanan sorunları sektörün tüm taraflarıyla ele almamız ve birlikte çözüm üretmemiz gerekli. IAB Türkiye olarak mecraların ve pazarlama departmanlarının tüm dünyada dijital transformasyon kavramına odaklandığı günümüzde, sektördeki meslek kuruluşlarının temel görevinin dönüşümü kolaylaştıracak şekilde çalışması gerektiğinin bilincindeyiz.”

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link