What3words isimli bir girişim, dünyada bulunan her 8 metrekarelik alana yeni bir isim veriyor. Çok mu saçma geldi, aslında mantıklı sebeplere dayanıyor.

Londra merkezli şirket küresel adreslendirmede yeni bir boyutun habercisi. Aslında bir öfke sonucu doğmuş bir girişim what3words. CEO’su Chris Sheldrick uzun zamanlar müzik endüstrisinde emek vermiş, müzik grupları için rezervasyonlar ayarlayıp onları sahne adresleri göndermiş. Bu nedenle bir harfte bile yapılan yanlışın sizi şehrin bir ucundan diğer ucuna kadar gezdirebileceği gerçeğinin farkında.

Sorun şu ki şehirlerde yaşana kişilerin %50’sinin bir adresi yok. Özellikle gelişmemiş ülkelerde bu durum daha da karmaşık bir hal alıyor. Sheldrick “ adresler on yıllardan bu yana bizimle ama hepsi sıralama usulü ile oluşturulmuş. 2016’da bazen muğlak ya da yanlış olabilecek adresleri kullanmamıza gerek yok. Bunu yapmanın daha kolay bir yolu var.”  Diyerek işe koyulmuş ve arkadaşları ile beraber bir algoritma tasarlamış. Bu algoritma dünyada bulunan her 8 m2 lik bir alan için birbirleri ile alakalı 3 kelimenin kombinasyonunu yeni adres olarak öneriyor. Çatal-kaşık-bıçak  gibi.  Algoritmayı şirketleştiren firma bir de uygulama yayınlamış. Uygulama Google Maps destekli olarak 3 kelimelik adresleri kullanıyor, hem kullanması GPS’den daha kolay hem de sürekli değişen cadde ve sokak isimlerine sahip olduğumuzu düşünürsek bulunma konusunda bizim adreslerimizden daha isabetli.

w3w1

Geliştirmesi sadece 6 aylarını alan algoritmanın mükemmele ulaşması için çalışmalar Sheldrick ve arkadaşlarının bir yılını daha almış. Geliştirirken yaşadıkları en büyük sorun 250.000 kelimeyi içeren bir liste çıkarmak olmuş. Bunun için dil bilimcileri bile işe almışlar. Ayrıca uygulama üzerinden adres aradığınız zaman kelime benzerliği kaynaklı yanlış anlaşılmalar olmasın diye uygulamanın otomatik önerme özelliğini kullanabiliyorsunuz.

İlk etapta tüm 3’lü kelime kombinasyonları İngilizce olarak geliştirilse de şuanda 11 tane dil için çeviri işlemleri devam ediyor. Çeviriler nerede olursanız olun adresinizi kendi ana diliniz ile oluşturabilmeniz için yapılıyor.

What3words’ün gelecek planları arasında hükümet, şirket ve bireyler tarafından aktif olarak kullanılma amacı var ancak bu biraz vakit alacağa benziyor. Aynı zamanda sistem iş yerleri arasında özel bir eklenti sayesinde dağıtım sistemini daha etkin hale getirmek için de kullanılabilir.

Hatta şu anda uygulama Birleşmiş Milletler tarafından afetle mücadele için kullanılıyor, ayrıca Moğol merkez postanesi de sistemi kullanan diğer örnek.

What3words’ün en büyük faydası küresel anlamda yaratılacak bir adres referans sistemi olarak öngörülüyor. Şimdilerde şirket Audi ile ses tanıma sistemi ile söylediğiniz 3 kelimeyi algılarak sizi o adrese götürmeyi planlayan bir sistem üzerinde çalışıyor. Harika değil mi?

Siz ne dersiniz hepimiz 3 kelimeli adreslere sahip olsak eğlenceli olmaz mıydı?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın