Bu Girişim Dünyanın Her Yerini Yeniden Adlandırıyor 0

What3words isimli bir girişim, dünyada bulunan her 8 metrekarelik alana yeni bir isim veriyor. Çok mu saçma geldi, aslında mantıklı sebeplere dayanıyor.

Londra merkezli şirket küresel adreslendirmede yeni bir boyutun habercisi. Aslında bir öfke sonucu doğmuş bir girişim what3words. CEO’su Chris Sheldrick uzun zamanlar müzik endüstrisinde emek vermiş, müzik grupları için rezervasyonlar ayarlayıp onları sahne adresleri göndermiş. Bu nedenle bir harfte bile yapılan yanlışın sizi şehrin bir ucundan diğer ucuna kadar gezdirebileceği gerçeğinin farkında.

Sorun şu ki şehirlerde yaşana kişilerin %50’sinin bir adresi yok. Özellikle gelişmemiş ülkelerde bu durum daha da karmaşık bir hal alıyor. Sheldrick “ adresler on yıllardan bu yana bizimle ama hepsi sıralama usulü ile oluşturulmuş. 2016’da bazen muğlak ya da yanlış olabilecek adresleri kullanmamıza gerek yok. Bunu yapmanın daha kolay bir yolu var.”  Diyerek işe koyulmuş ve arkadaşları ile beraber bir algoritma tasarlamış. Bu algoritma dünyada bulunan her 8 m2 lik bir alan için birbirleri ile alakalı 3 kelimenin kombinasyonunu yeni adres olarak öneriyor. Çatal-kaşık-bıçak  gibi.  Algoritmayı şirketleştiren firma bir de uygulama yayınlamış. Uygulama Google Maps destekli olarak 3 kelimelik adresleri kullanıyor, hem kullanması GPS’den daha kolay hem de sürekli değişen cadde ve sokak isimlerine sahip olduğumuzu düşünürsek bulunma konusunda bizim adreslerimizden daha isabetli.

w3w1

Geliştirmesi sadece 6 aylarını alan algoritmanın mükemmele ulaşması için çalışmalar Sheldrick ve arkadaşlarının bir yılını daha almış. Geliştirirken yaşadıkları en büyük sorun 250.000 kelimeyi içeren bir liste çıkarmak olmuş. Bunun için dil bilimcileri bile işe almışlar. Ayrıca uygulama üzerinden adres aradığınız zaman kelime benzerliği kaynaklı yanlış anlaşılmalar olmasın diye uygulamanın otomatik önerme özelliğini kullanabiliyorsunuz.

İlk etapta tüm 3’lü kelime kombinasyonları İngilizce olarak geliştirilse de şuanda 11 tane dil için çeviri işlemleri devam ediyor. Çeviriler nerede olursanız olun adresinizi kendi ana diliniz ile oluşturabilmeniz için yapılıyor.

What3words’ün gelecek planları arasında hükümet, şirket ve bireyler tarafından aktif olarak kullanılma amacı var ancak bu biraz vakit alacağa benziyor. Aynı zamanda sistem iş yerleri arasında özel bir eklenti sayesinde dağıtım sistemini daha etkin hale getirmek için de kullanılabilir.

Hatta şu anda uygulama Birleşmiş Milletler tarafından afetle mücadele için kullanılıyor, ayrıca Moğol merkez postanesi de sistemi kullanan diğer örnek.

What3words’ün en büyük faydası küresel anlamda yaratılacak bir adres referans sistemi olarak öngörülüyor. Şimdilerde şirket Audi ile ses tanıma sistemi ile söylediğiniz 3 kelimeyi algılarak sizi o adrese götürmeyi planlayan bir sistem üzerinde çalışıyor. Harika değil mi?

Siz ne dersiniz hepimiz 3 kelimeli adreslere sahip olsak eğlenceli olmaz mıydı?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

KitKat Kutularının Üzerine İstediğiniz Fotoğrafı Basan Otomat 0

İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle‘nin en önemli markalarından biri hiç şüphesiz KitKat. Nestle Japonya da sıklıkla bu markaya yönelik olarak dikkat çekici kampanyalar yapıyor. Şirketin KitKat markasına yönelik olarak yaptığı son kampanya ise özelleştirilmiş kutulara sahip KitKat veren otomatik satış makinesi oldu.

Japonlar, KitKat’ı aşırı derecede seviyorlar. Hatta KitKat’lar özel butik dükkanlarda el yapımı olarak hazırlanıyor. Bununla birlikte hediyelik eşya dükkanlarında da yaygın bir şekilde bulunuyor ve turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen hediyeler arasında yer alıyor. Bunun bilen Nestle Japonya da yerel halk ve turistler için hediye alışverişini daha kolay hale getirmek amacıyla Kyoto şehrinde yer alan JR Kyoto İstasyonu’na özel bir KitKat satış makinesi yerleştirdi. Bu otomatik satış makinesi, insanların akıllı telefonlarında yer alan herhangi bir fotoğrafı sadece 5 dakika içerisinde bir KitKat kutusuna basabiliyor.

KitKat satış makinesinin verdiği kutuların arkasında yer alan özel kısma, KitKat’ı hediye etmek istediğiniz kişinin adresini yazabiliyor, daha sonra ise bir posta pulu yapıştırıp adresine teslim edilmek üzere postaneye bırakabiliyorsunuz. Kutular güzel bir tasarıma sahip olduğu için bir hatıra olarak saklanılması da mümkün. Ayrıca kutular, evin herhangi bir yerinde sergilenebilmesi için düşmemesini sağlayan bir dayanak ile birlikte geliyor. Bununla birlikte makineden verilen KitKat’ların, Japonya’da çokça tercih edilen “Uji Matcha” isimli yeşil çay aromalı olduğunu da belirtelim.

Böyle bir hediye almanın maliyeti ise 400 Japon yeni, yani yaklaşık olarak 3,5 dolar. Bu KitKat satış makinesi, önümüzdeki yıl nisan ayının ortasına kadar hizmet verecek.

Pepsi’den İçecek Siparişi Vermeye Yarayan Chatbot 0

Yoğun ilginin olduğu herhangi bir etkinliğe katıldıysanız özellikle içecek ikram edilen yerlerin önünde uzun kuyruklar olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Bu durum, zaman zaman kişiyi içecek almaktan vazgeçirebiliyor ya da içecek almak için kuyrukta geçen süre ciddi anlam can sıkıcı olabiliyor.

Dünyaca ünlü içecek markası Pepsi ise bu sorunun üstesinden gelmek için son dönemde sıkça kullanılmaya başlanan chatbot teknolojisinden faydalandı. Alivenow isimli dijital pazarlama ajansı, Pepsi adına Dubai’de gerçekleştirilen Fashion Forward konferansına özel olarak Pepsi Bot-tler isminde bir chatbot geliştirdi. Etkinlikteki katılımcılar, etkinlik alanında yer alan Pepsi afişlerinin üzerindeki Pepsi Messenger kodu aracılığıyla ya da Facebook Messenger uygulamasında arayarak bu chatbot’a ulaşabiliyorlardı. Daha sonra ise katılımcılar, chatbot ile bir sohbet başlatarak içeceklerini sipariş edebiliyorlardı. İçecekler hazır olduğundaysa içeceklerini gidip almaları için chatbot katılımcıları bilgilendiriyordu.

Her ne kadar bu chatbot Fashion Forward etkinliğine özel olsa da, ilerleyen zamanlarda bu gibi etkinliklerde bu tarz chatbot’ların kullanıldığını görebiliriz. Hatta self servis konseptini barındıran restoran ve kafelerde de böyle bir chatbot oldukça kullanışlı olabilir. Popüler kahve dükkanınıza yoğun olduğu bir vakitte gittiğinizde, o uzun kuyrukta beklemek yerine akıllı telefonunuzdan siparişinizi verseniz ve siparişiniz hazır olduğunda da telefonunuza gönderilen bir bildirimle haberdar edilseniz, sizce de daha güzel bir deneyim olmaz mıydı?

Bu arada Alivenow, Pepsi için geliştirdiği Pepsi Bot-tler ismindeki Facebook Messenger chatbot’u ile ilgili olarak bir de video hazırladı. Bu özel chatbot’un işleyiş mantığının gösterildiği videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link