Artık şehrin büyüsüne kapılarak yolunuzu kaybetmenize izin vermeyecek bir ayakkabı var hayatınızda. Çünkü havayolu firması EasyJet kendi kendini yönlendirebilen akıllı bir ayakkabı tasarladı. Öyle ki içinde bulunan titreşimli sensorler sayesinde sizi gideceğiniz yöne göre yönlendiriyor.

Bluetooth teknolojisi ile beraber yapılan ve tüm akıllı telefonlar ile uyumlu halde çalışabilen bu yeni akıllı ayakkabı havayolu firması tarafından Sneakairs ismi ile tanıtılırken bir uygulama tarafından kontrol ediliyor. Telefonun GPS sistemini kullanarak kendi uygulaması üzerinden gideceğiniz yeri belirlediğinizde ayağınıza küçük titreşimler göndererek sizi gideceğiniz yöne doğru yönlendiriyor.

easyjet-shoes-inline

 

Eğer gideceğiniz yöne doğru yürürken sağa dönmeniz gerekiyorsa sağ ayakkabınız titrerken, sol dönüş için sol ayakkabınız titriyor. Uygulama şimdilik sadece Iphone kullanıcıları için olsa da şirket yakın zamanda Android versiyonunu da çıkarmaya hazırlanıyor.

Barcelona Street Project tarafından ilk defa Barcelona sokaklarından test edilen bu eğlenceli ayakkabı kullananlar tarafından oldukça sevildi. Özellikle ünlü bir çok tarihi ve mimari mirasın bulunduğu Barcelona’da gitmek istedikleri yerlere haritaya bakmadan gitmelerini sağlaması ile kalpleri kazanan ‘Sneakairs’  bence yeni yerler keşfetmeyi sevenlerle beraber yolunu sürekli kaybeden ya da harita kullanmakta zorlanan kişiler içinde oldukça kullanışlı olacak.

Diyelim ki sağ ayağınız titrediği halde sağa dönmediniz, bu sefer yanlış dönüş dedektörü devreye giriyor ve kaybolma yada bilerek yoldan ayrılma ihtimalinize karşı döndüğünüz yönü baz alarak gideceğiniz rotayı yeniden hesaplıyor. Amacı sizi uygulama üzerinde girdiğiniz yere götürmek olduğu için yanlış yollara sapsanız da sonuçta hep hedeflediğiniz noktaya ulaşıyorsunuz.

Şimdiye kadar reklamlarda sürekli birçok şehrin bizlere bir uçak kadar uzaklıkta olduğunu gösteren havayolu firmaları bir kenarda dursun Birleşik Krallık menşeli EasyJet geliştirdiği yeni akıllı ayakkabısı Sneakair ile seyahate çıkmayı bir uçağın daha da ötesinde kolaylaştırıyor.

EasyJet’in resmi rengi olan turuncu rengini alan Sneakairs akıllı olması ile beraber su geçirmez ve oldukça rahat.  Ancak siz yine de yola çıkarken kendinizi bu ayakkabı ile uzun yolculuklara hazırlamamak için yedek bir ayakkabı daha almayı düşünebilirsiniz.  Unutmayın şehirleri keşfetmenin en güzel yollarından biri sokaklarında kaybolmaktır.

easyjet-shoes-inline2

Bu muhteşem özellikleri bir kenarda dursun Sneakairs hala geliştirilme aşamasında zaten harika bir boşluğu doldurup, gezilerde kaybolma gibi bir sorunu çözen bu akıllı ayakkabıya eklenecek yeni özellikleri oldukça merak ediyoruz elbette.

EasyJet’in ayakkabı hakkında arasında isteyen yolculara da kabinde yolculara satma planı da var.

Siz Sneakairs hakkında ne düşünüyorsunuz, sevdiniz mi?

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın