Gezdiğiniz Şehirlerde Kaybolmamanız için: Titreşimli Ayakkabı Sneakairs 0

Artık şehrin büyüsüne kapılarak yolunuzu kaybetmenize izin vermeyecek bir ayakkabı var hayatınızda. Çünkü havayolu firması EasyJet kendi kendini yönlendirebilen akıllı bir ayakkabı tasarladı. Öyle ki içinde bulunan titreşimli sensorler sayesinde sizi gideceğiniz yöne göre yönlendiriyor.

Bluetooth teknolojisi ile beraber yapılan ve tüm akıllı telefonlar ile uyumlu halde çalışabilen bu yeni akıllı ayakkabı havayolu firması tarafından Sneakairs ismi ile tanıtılırken bir uygulama tarafından kontrol ediliyor. Telefonun GPS sistemini kullanarak kendi uygulaması üzerinden gideceğiniz yeri belirlediğinizde ayağınıza küçük titreşimler göndererek sizi gideceğiniz yöne doğru yönlendiriyor.

easyjet-shoes-inline

 

Eğer gideceğiniz yöne doğru yürürken sağa dönmeniz gerekiyorsa sağ ayakkabınız titrerken, sol dönüş için sol ayakkabınız titriyor. Uygulama şimdilik sadece Iphone kullanıcıları için olsa da şirket yakın zamanda Android versiyonunu da çıkarmaya hazırlanıyor.

Barcelona Street Project tarafından ilk defa Barcelona sokaklarından test edilen bu eğlenceli ayakkabı kullananlar tarafından oldukça sevildi. Özellikle ünlü bir çok tarihi ve mimari mirasın bulunduğu Barcelona’da gitmek istedikleri yerlere haritaya bakmadan gitmelerini sağlaması ile kalpleri kazanan ‘Sneakairs’  bence yeni yerler keşfetmeyi sevenlerle beraber yolunu sürekli kaybeden ya da harita kullanmakta zorlanan kişiler içinde oldukça kullanışlı olacak.

Diyelim ki sağ ayağınız titrediği halde sağa dönmediniz, bu sefer yanlış dönüş dedektörü devreye giriyor ve kaybolma yada bilerek yoldan ayrılma ihtimalinize karşı döndüğünüz yönü baz alarak gideceğiniz rotayı yeniden hesaplıyor. Amacı sizi uygulama üzerinde girdiğiniz yere götürmek olduğu için yanlış yollara sapsanız da sonuçta hep hedeflediğiniz noktaya ulaşıyorsunuz.

Şimdiye kadar reklamlarda sürekli birçok şehrin bizlere bir uçak kadar uzaklıkta olduğunu gösteren havayolu firmaları bir kenarda dursun Birleşik Krallık menşeli EasyJet geliştirdiği yeni akıllı ayakkabısı Sneakair ile seyahate çıkmayı bir uçağın daha da ötesinde kolaylaştırıyor.

EasyJet’in resmi rengi olan turuncu rengini alan Sneakairs akıllı olması ile beraber su geçirmez ve oldukça rahat.  Ancak siz yine de yola çıkarken kendinizi bu ayakkabı ile uzun yolculuklara hazırlamamak için yedek bir ayakkabı daha almayı düşünebilirsiniz.  Unutmayın şehirleri keşfetmenin en güzel yollarından biri sokaklarında kaybolmaktır.

easyjet-shoes-inline2

Bu muhteşem özellikleri bir kenarda dursun Sneakairs hala geliştirilme aşamasında zaten harika bir boşluğu doldurup, gezilerde kaybolma gibi bir sorunu çözen bu akıllı ayakkabıya eklenecek yeni özellikleri oldukça merak ediyoruz elbette.

EasyJet’in ayakkabı hakkında arasında isteyen yolculara da kabinde yolculara satma planı da var.

Siz Sneakairs hakkında ne düşünüyorsunuz, sevdiniz mi?

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

KitKat Kutularının Üzerine İstediğiniz Fotoğrafı Basan Otomat 0

İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle‘nin en önemli markalarından biri hiç şüphesiz KitKat. Nestle Japonya da sıklıkla bu markaya yönelik olarak dikkat çekici kampanyalar yapıyor. Şirketin KitKat markasına yönelik olarak yaptığı son kampanya ise özelleştirilmiş kutulara sahip KitKat veren otomatik satış makinesi oldu.

Japonlar, KitKat’ı aşırı derecede seviyorlar. Hatta KitKat’lar özel butik dükkanlarda el yapımı olarak hazırlanıyor. Bununla birlikte hediyelik eşya dükkanlarında da yaygın bir şekilde bulunuyor ve turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen hediyeler arasında yer alıyor. Bunun bilen Nestle Japonya da yerel halk ve turistler için hediye alışverişini daha kolay hale getirmek amacıyla Kyoto şehrinde yer alan JR Kyoto İstasyonu’na özel bir KitKat satış makinesi yerleştirdi. Bu otomatik satış makinesi, insanların akıllı telefonlarında yer alan herhangi bir fotoğrafı sadece 5 dakika içerisinde bir KitKat kutusuna basabiliyor.

KitKat satış makinesinin verdiği kutuların arkasında yer alan özel kısma, KitKat’ı hediye etmek istediğiniz kişinin adresini yazabiliyor, daha sonra ise bir posta pulu yapıştırıp adresine teslim edilmek üzere postaneye bırakabiliyorsunuz. Kutular güzel bir tasarıma sahip olduğu için bir hatıra olarak saklanılması da mümkün. Ayrıca kutular, evin herhangi bir yerinde sergilenebilmesi için düşmemesini sağlayan bir dayanak ile birlikte geliyor. Bununla birlikte makineden verilen KitKat’ların, Japonya’da çokça tercih edilen “Uji Matcha” isimli yeşil çay aromalı olduğunu da belirtelim.

Böyle bir hediye almanın maliyeti ise 400 Japon yeni, yani yaklaşık olarak 3,5 dolar. Bu KitKat satış makinesi, önümüzdeki yıl nisan ayının ortasına kadar hizmet verecek.

Pepsi’den İçecek Siparişi Vermeye Yarayan Chatbot 0

Yoğun ilginin olduğu herhangi bir etkinliğe katıldıysanız özellikle içecek ikram edilen yerlerin önünde uzun kuyruklar olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Bu durum, zaman zaman kişiyi içecek almaktan vazgeçirebiliyor ya da içecek almak için kuyrukta geçen süre ciddi anlam can sıkıcı olabiliyor.

Dünyaca ünlü içecek markası Pepsi ise bu sorunun üstesinden gelmek için son dönemde sıkça kullanılmaya başlanan chatbot teknolojisinden faydalandı. Alivenow isimli dijital pazarlama ajansı, Pepsi adına Dubai’de gerçekleştirilen Fashion Forward konferansına özel olarak Pepsi Bot-tler isminde bir chatbot geliştirdi. Etkinlikteki katılımcılar, etkinlik alanında yer alan Pepsi afişlerinin üzerindeki Pepsi Messenger kodu aracılığıyla ya da Facebook Messenger uygulamasında arayarak bu chatbot’a ulaşabiliyorlardı. Daha sonra ise katılımcılar, chatbot ile bir sohbet başlatarak içeceklerini sipariş edebiliyorlardı. İçecekler hazır olduğundaysa içeceklerini gidip almaları için chatbot katılımcıları bilgilendiriyordu.

Her ne kadar bu chatbot Fashion Forward etkinliğine özel olsa da, ilerleyen zamanlarda bu gibi etkinliklerde bu tarz chatbot’ların kullanıldığını görebiliriz. Hatta self servis konseptini barındıran restoran ve kafelerde de böyle bir chatbot oldukça kullanışlı olabilir. Popüler kahve dükkanınıza yoğun olduğu bir vakitte gittiğinizde, o uzun kuyrukta beklemek yerine akıllı telefonunuzdan siparişinizi verseniz ve siparişiniz hazır olduğunda da telefonunuza gönderilen bir bildirimle haberdar edilseniz, sizce de daha güzel bir deneyim olmaz mıydı?

Bu arada Alivenow, Pepsi için geliştirdiği Pepsi Bot-tler ismindeki Facebook Messenger chatbot’u ile ilgili olarak bir de video hazırladı. Bu özel chatbot’un işleyiş mantığının gösterildiği videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link