GE Türkiye İnovasyon Yarışması Başladı

65 yıldır ülkemizde çalışmalarını sürdüren GE’nin Türkiye’deki sağlık ve enerji sorunlarına meydan okuyabilecek inovatif fikirleri ödüllendirdiği GE Türkiye İnovasyon yarışması başladı.

GE’nin Türkiye 2023 vizyonu kapsamında TÜBİTAK işbirliğiyle düzenlediği yarşma Türkiye’deki yerel inovasyon çalışmalarını desteklemeyi hedefliyor. Yarışmada sağlık ve enerji olmak üzere 2 kategori yer alıyor. Sağlık kategorisinde ülkenin daha iyi ve tümüyle hasta merkezli bir sağlık hizmetleri sistemine ulaşılabilmesi için yenilikçi, ticari veya teknolojik ürün ve çözüm fikirleri için yarışmacılara “Hangi yenilikçi teknolojiler ve çözümler insanların kaliteli sağlık hizmetlerine daha rahat erişimini sağlayabilir ve Türkiye’nin kırsal alanlarında genel olarak daha olumlu bir hasta deneyimi yaratabilir?” sorusu yöneltiliyor. Enerji kategorisinde ise yarışmacılar “Sanayi tesislerindeki enerji kullanımını ve tüketimini saptamak, takip etmek ve görüntülemek için sensör,kablosuz ve/veya cep telefonu teknolojilerini içeren yenilikçi çözümler önerebilir misiniz?” sorusuna yenilikçi, ticari veya teknolojik ürün ve çözüm fikirleriyle cevap veriyor.

Türkiye’nin 2023 vizyonunda daha parlak bir geleceği hedeflediği sektörleri kapsayan yarışma, en yaratıcı fikri 25 bin dolar ile ödüllerindiriyor. Yarışmanın 2’incisi 15, 3’üncüsüyse 10 bin dolar ödülün sahibi oluyor.

İşletmeleri, girişimcileri, mucitleri ve öğrencileri hedefleyen yarışmaya gelen projeler, GE ve TÜBİTAK tarafından seçilen 5 kişilik bir jüri tarafından değerlendirilecek. Toplam ödülün tam 100 bin dolar olduğu yarışmaya gönderilen fikirler oylamaya açık ve yarışma sürecini www.geinnovationchallenge.com adresi üzerinden izlemek mümkün.

Buradan da GE Türkiye Blog’a ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Pizza Hut’ın Yeni Teslimat Araçlarına Black Mirror’dan İğneleyici Yorum

Japon otomotiv devi Toyota‘nın CES 2018‘de tanıttığı çok fonksiyonlu otonom aracı e-Palette‘den ve bu aracın perakende şirketleri tarafından nasıl kullanılabileceğinden bugün sizlere bahsetmiştik. Amazon, Uber ve Mazda‘nın yanı sıra, Toyota’nın bu aracın kullanımı için ortaklık kurduğu bir diğer şirket ise Pizza Hut‘tı.

Pizza Hut, Toyota’nın geliştirdiği bu otonom aracı pizza teslimatı için kullanmayı planladığını açıkladı. Netflix’in en popüler dizilerinden biri olan Black Mirror’ın dördüncü sezonunu izleyenler içinse bu oldukça tanıdık bir konseptti (Dördüncü sezonu henüz izlemeyenler merak etmesin, spoiler vermeyeceğiz). Zira dizinin dördündü sezonunun “Crocodile” (Timsah) isimli bölümünde de bir otonom pizza teslimat aracı yer alıyordu.

Hatırlarsanız daha önce de sizlere Black Mirror’ın üçüncü sezonunun “Nosedive” (Ani Düşüş) isimli ilk bölümünde yer alan sosyal skor uygulamasının bir benzerinin 2020 yılında Çin’de uygulanmaya başlanacağından söz etmiştik. Bu haberden kısa bir süre sonra da yine Black Mirror’ın ilk sezonunun üçüncü bölümünde yer alan mikroçip implantlarının da İsveçli bir seyahat şirketi tarafından kullanılmaya başlandığını sizlere aktarmıştık. Toyota ve Pizza Hut’ın bu ortaklığıyla birlikte dizide yer alan bir başka teknolojinin daha gerçek olmaya doğru adım adım yaklaştığını söyleyebiliriz.

Pizza Hut, önümüzdeki yıllarda kullanmayı planladığı otonom pizza teslimat aracını resmi Twitter hesabından attığı tweet ile de duyurdu.

Bunun üzerine Black Mirror’ın resmi Twitter hesabı da boş durmadı ve Pizza Hut’ın bu tweet’ini “Bunun nasıl gittiğini biliyoruz.” şeklinde bir yorum ekleyerek retweet’ledi.

Pizza Hut’da Black Mirror’ın bu tweet’ine “Hayır, biz Fence’s değiliz.” şeklinde yanıt verdi.

Bu arada Black Mirror’ın Crocodile bölümünü izlemeyenler için Fence’s’ın, bölümde yer alan otonom pizza teslimat aracının sahibi olan şirketin ismi olduğunu belirtelim. Bölümü izledikten sonra Black Mirror’ın resmi Twitter hesabından niye böyle bir tweet attığını ve Pizza Hut’ın neden bu şekilde karşılık verdiğini anlayacaksınız.

Bunların yanı sıra Pizza Hut’ın CES 2018’de yaptığı açıklamaya göre, bu otonom pizza teslimat araçlarının yaklaşık olarak iki yıl sonra kullanıma sunulması planlanıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Toyota, Perakendenin Değişim Hızına Yetişmeye Çalışıyor

Hatırlarsanız yakın zamanda  Robomart’ın, Dünyanın ilk insansız seyyar marketi‘ni tanıtacağını yazmıştık.  Toyota da benzer bir gelişmeyle karşımıza çıktı. Ancak Toyota’nın yeni aracı seyyar marketten daha fazlasını kapsıyor.

Toyota, kendi kendisine çalışan ve önümüzdeki dönemde piyasaya sürmeyi planladığı araçları e-Palette’yi, Las Vegas’ta düzenlenen CES 2018 fuarında tanıttı.

Perakende Sektörü Nereye Gidiyor?

Son zamanlardaki perakende satışının çok büyük bir kısmının internetten yapıldığını söyleyebiliriz. Bu oranın giderek arttığı da su götürmez bir gerçek. Bu gelişmeler doğrultusunda teknolojinin de bu yeniliklere uyması gerekiyordu elbet. Toyota’nın geliştirdiği araçlar şu an için üst bir teknoloji gibi görünebilir ama yakın zamanda gerçekten ihtiyaç duyacağımız teknoloji olacaklar.

Toyota, tanıtım sırasında yaptığı açıklamada, “Bu araç, sürüş paylaşımı, teslimat ve perakende satış dahil olmak üzere bir dizi kullanıma kolayca adapte edilmiş açık, esnek bir platform. Bugün alışveriş yapmak için mağazaya gitmek zorundasın. Ancak gelecekte mağaza size gelecek.” dedi.

Toyota’nın söylediğine göre araçlar işletmelerin kullanım isteklerine göre şekillendirilebilecek. Her işletmeye uyum sağlayabilecek bir donanımda geliştirilen araçların daha çok e-ticaret şirketleri, kargo şirketleri, lojistik şirketleri gibi şirketler tarafından kullanılması bekleniyor. Şu anda hali hazırda ülkemizde de hizmet veren Getir gibi mobil uygulamaların veya Morhipo gibi e-ticaret sitelerinin işine oldukça yarayabilir gibi görünüyor.

Toyota Başkanı Shoichiro e-Palette’yi Toyota’nın otomobil şirketinden “mobilite şirketine” geçişinin bir parçası olarak gördüğünü belirtti. Toyoda, şirketin e-Palette’yi gerçek haline getirme niyetinin olduğunu söyledi. Şirket, Amazon, Pizza Hut, Uber, Mazda ile ortaklık kuruyor. Ayrıca konseptin 2020 Olimpik Oyunları’nda kullanılabileceğini de belirttiler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link