Facebook’un Çeviri Sistemleri Artık Yapay Zekanın Kontrolünde 0

Yapay zeka çalışmaları her geçen gün daha fazla gelişme kaydederek insanların günlük hayatına girmeye başlamış durumda. Bu yoldaki önemli gelişmelerden birini de geçtiğimiz günlerde Facebook hayata geçirdi. Facebook her gün milyarlarca kişinin kullandığı çeviri sisteminde köklü bir değişikliğe giderek çeviri sistemlerinde yapay zeka kullanımına başladı. Bu gelişme öncesinde basit cümleleri çevirebilen ifade temelli bir sistem kullanan Facebook, bu sistemle daha gelişmiş ve daha doğru çeviriler yapılabileceğini ifade etti.  Facebook bir blog yazısında, ”Facebook’u kullanan 2 milyar kişi için en doğru çeviriyi oluşturmak hiç kolay değil. Bağlam, argo, yazım hataları ve eş sesli kelimeleri hesaba katmamız gerekiyor.” dedi.

Geliştirilen yeni çeviri sisteminin önceki sistemden ayrılan en büyük özelliği ise yeni sistemin artık cümleleri bir bütün olarak ele alabilmesi. Eski sistem kelimeleri tek tek çevirerek motomot bir çeviri hizmeti sağlarken yapay zeka sistemi cümleyi bir bütün olarak algılayarak en doğru anlamı oluşturacak çevirileri yapabilmekte.

Yukarıdaki örneklerden ilki eski sistem kullanılarak yapılmış bir çeviriyken ikincisi yapay zeka sistemin gerçekleştirdiği çeviri. İki örnek arasındaki fark ortaya koyuyor ki yapay zeka sistemi çeviri alanında büyük bir başarıya imza atmış durumda.

Facebook sistemi kullanıma açtıktan sonra belirttiği rakamlarda eski sisteme göre çeviri doğruluk oranın %11 artığını da belirtiyor.

Son olarak şirket, ”Yapay zeka, gelecekte gönderilerin yanında paylaşılan fotoğraflar gibi pek çok bağlamı çeviride kullanabilmemizin yolunu açıyor. Ayrıca, dilin birçok yönünü keşfedebilecek çoklu-dil modelleri üzerinde çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Yapay zeka sistemlerinin gelişimi önümüzdeki dönemlerde daha da hızlanacağa ve hayatımızdaki yerini artıracağa benziyor. Geçtiğimiz günlerde yapay zekanın gelişme süreci ve geleceği üzerine yayımladığımız yazıyı da buradan okuyabilirsiniz.

İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Sanatları Bölümü Mezunu. Reklam Yazarlığı kariyerinden sonra, Pazarlamasyon'da içerik editörlüğü.

Bir Cevap Yazın

Facebook’un Yemeksepeti’ne Rakip Olmasını Konuştuk [Video] 1

Bu hafta #HaftanınGündemi serisinde, Facebook’un Yemeksepetine rakip olması ile ilgili keyifli bir sohbet ettik. Sohbetimize konu olan haberin linkine şuradan ulaşabilirsiniz. Yeni videolardan anında haberdar olmak adına Pazarlamasyon’un Youtube hesabını takip etmenizi öneriyoruz. Buraya tıklayarak Youtube hesabımızı takip edebilirsiniz.

Haber İçeriği

Facebook yemek siparişi özelliğiyle işletmelerin Facebook üzerinden sipariş almasına olanak sağlıyor.

Facebook geçtiğimiz cuma günü duyurduğu bu yeniliği ile Yemeksepeti’ne rakip olacağı belirtiliyor.

Atina.io: Girişimlere Özel Kişiselleştirebilir Proje ve Ekip Yönetimi Aracı 0

Türkiye’den çıkan ve global alanda büyümeyi hedefleyen girişimler arasına hızlı bir giriş yapan Atina.io birkaç aydır içinde olduğu Alpha sürecinden bu hafta itibariyle çıktı.

Girişimler ve ekipler için proje yönetimini kolaylaştırmayı ve verimli bir hale getirmeyi hedefleyen Atina.io, Alptekin Can ve Enez Uz‘un kurucu ortaklığıyla yola başlamış, şu anda ise beş kişilik bir ekiple hayatına devam ediyor. Ayrıca projenin geçtiğimiz bir ay içerisinde hem Türkiye hem de ABD‘den 250‘yi aşkın kullanıcıya ulaştığını da belirtmek gerekiyor.

Atina.io, Alpha sürecinde oldukça yoğun bir şekilde hizmet sunarak 100’den fazla projenin tamamlanmasına yardımcı olurken 2.000’den fazla görev de sistem üzerinden başarıyla gerçekleştirilmiş.

Özelleştirebilir projelere ek olarak birçok farklı görev şablonuna da sistem üzerinden ulaşabilmeniz mümkün. Örnek vermek gerekirse; satış süreçlerini izleme, takım görevleri oluşturma, durum güncellemeleri, proje planlama, işe alım süreçlerinin takibi ve içerik takvimi gibi birçok görev Atina.io üzerinde kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

Birçok güçlü rakibin olduğu bir alanda kendini göstermeye çalışan ve bu konuda önemli adımlar atan Türk girişimi Atina, kullanıcı dostu arayüzü ve özelleştirilebilir süreç odaklı kullanımı ile rakiplerinin önüne geçmeyi planlıyor.

Ayrıca bir yıl içerisinde 10.000 aktif kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen projenin İTÜ Çekirdek sahnesinde de yoluna başarıyla devam ettiğini de belirtelim.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link