Yapay zeka çalışmaları her geçen gün daha fazla gelişme kaydederek insanların günlük hayatına girmeye başlamış durumda. Bu yoldaki önemli gelişmelerden birini de geçtiğimiz günlerde Facebook hayata geçirdi. Facebook her gün milyarlarca kişinin kullandığı çeviri sisteminde köklü bir değişikliğe giderek çeviri sistemlerinde yapay zeka kullanımına başladı. Bu gelişme öncesinde basit cümleleri çevirebilen ifade temelli bir sistem kullanan Facebook, bu sistemle daha gelişmiş ve daha doğru çeviriler yapılabileceğini ifade etti.  Facebook bir blog yazısında, ”Facebook’u kullanan 2 milyar kişi için en doğru çeviriyi oluşturmak hiç kolay değil. Bağlam, argo, yazım hataları ve eş sesli kelimeleri hesaba katmamız gerekiyor.” dedi.

Geliştirilen yeni çeviri sisteminin önceki sistemden ayrılan en büyük özelliği ise yeni sistemin artık cümleleri bir bütün olarak ele alabilmesi. Eski sistem kelimeleri tek tek çevirerek motomot bir çeviri hizmeti sağlarken yapay zeka sistemi cümleyi bir bütün olarak algılayarak en doğru anlamı oluşturacak çevirileri yapabilmekte.

Yukarıdaki örneklerden ilki eski sistem kullanılarak yapılmış bir çeviriyken ikincisi yapay zeka sistemin gerçekleştirdiği çeviri. İki örnek arasındaki fark ortaya koyuyor ki yapay zeka sistemi çeviri alanında büyük bir başarıya imza atmış durumda.

Facebook sistemi kullanıma açtıktan sonra belirttiği rakamlarda eski sisteme göre çeviri doğruluk oranın %11 artığını da belirtiyor.

Son olarak şirket, ”Yapay zeka, gelecekte gönderilerin yanında paylaşılan fotoğraflar gibi pek çok bağlamı çeviride kullanabilmemizin yolunu açıyor. Ayrıca, dilin birçok yönünü keşfedebilecek çoklu-dil modelleri üzerinde çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Yapay zeka sistemlerinin gelişimi önümüzdeki dönemlerde daha da hızlanacağa ve hayatımızdaki yerini artıracağa benziyor. Geçtiğimiz günlerde yapay zekanın gelişme süreci ve geleceği üzerine yayımladığımız yazıyı da buradan okuyabilirsiniz.

KAYNAKThe Verge
Paylaş
İstanbul Kültür Üniversitesi İletişim Sanatları Bölümü Mezunu. Reklam Yazarlığı kariyerinden sonra, Pazarlamasyon'da içerik editörlüğü.

Bir Cevap Yazın