Türkiye’deki eğitim kültürünün eksikliği üzerine hepimizin anlatıp tartışacağı uzun cümleler her zaman var oldu. Sanırım daha uzunca bir süre de var olmaya devam edecek…

Tabi bizdeki bu tartışmanın tersi etkisinde, sektörün değişimi ve gelişimi ile birlikte var olan değişim furyası her alanda olduğu gibi dünyada eğitimin de yeniden yapılaşması konusunu göz önüne getirdi aslında. Yani dijital eğitim…

2010 yılında dünyada dijital yayın satışı yüzde 1,5 civarında iken, bugün bu oran yüzde 20 seviyelerine ulaşmış durumda. 2016 yılına gelene kadar ise bu oranın yüzde 35’lere artacağı konusu göz önünde bulunduruluyor. Hal böyle olunca, her alanda olduğu gibi eğitimde de dijitalleşme çabalarının büyüklüğü yadsınamaz bir hal alıyor.

Yakın zamanda fark etmişsinizdir belki; Google eğitim alanında önemli bir uygulamayı hayata geçirdi. Google for Education platformu tarafından hayata geçirilen Google Classroom, öğretmenler için öğrencilerini daha kolay takip edebileceği bir yönetim sistemi olarak tanımlanıyor. (Unutmadan belirtelim sistem Türkiye için de artık aktif ! )

Yani dünyada dijital eğitim, yanlızca e-öğrenme metotlarının ya da sosyal katılımların oldukça üzerinde yatırımlar ve projelere doğru ilerliyor.

Türkiye’de maalesef birçok eğitim alanında uygulanmayan yöntemler ve anlayışlar olarak devam eden dijital anlayış için, bugün dünyada kullanım oranı %47’lerde. 2020 yılına gelindiğinde ise, bu oranın %98 seviyelerine ulaşacağı sanılıyor. Aynı zamanda birçok yayın kuruluşu da aslında gelecek altyapısını bu yöne aktarmaya odaklı bir gelişim sürdürüyor.

Eğitim alanındaki bu devrime ayak uydurabilme oranlarımız, pek iç açıcı olmamakla birlikte, şu an biraz zaman çizelgesine sunulmuş konumda beklemede.

Umarım çevrenizde bilincinde öğretim üyeleri var ve giderek artıyordur. :)

Aşağıdaki örnek ise, dijital eğitimin dünyadaki durumu için, çok yeni olmasa da sanırım biraz daha detaylı inceleyebileceğiniz bir infografik olabilir:

state-of-digital-education

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

1 YORUM

  1. MEF Üniversitesi’ni incelemenizi öneririm. Özellikle de efsanevi eski İTÜ Rektörü ve şimdi MEF Üniversitesi’nin Rektörü olan Muhammed Şahin’in ve Eski Bilkent Üniversitesi İşletme Dekanı daha sonra Özyeğin Üniversitesi’ni kuran ve şu anda MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Erhan Erkut’un konuşmalarını YouTube üzerinden dinlemenizi de öneririm :)

Bir Cevap Yazın