Duygudurumunuzu Takip Eden Bileklik: Zenta 0

Bir araştırma tasarım laboratuvarı akıl ve bedenimizi aynı noktada buluşturan bir bileklik yaptığını duyurdu. Giyilebilir teknolojiye yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan bu yeni bileklik adımlarımızı ya da kaç kalori yaktığımızı ölçmekten ziyade yaşam tarzı dengemizi düzene sokmaya çalışıyor.  Ve fiziksel aktivelerimiz ile ilgilenmek yaptığı işlerden sadece bir tanesi.

Zenta ile tanışın. Zenta duygusal dengemizi kontrol eden dünyanın ilk akıllı bilekliği olma yolunda.

Peki Zenta duygu durumumuzu nasıl ölçüyor?

Stres ve stresin psikolojik tetikleyenlerini ölçerek bizlere ne zaman ve neden mutlu olduğumuzu daha iyi anlamamız konusunda yardımcı olmaya çalışan Zenta aynı zamanda stres ve depresyonu engelleyici bir özelliğe de sahip.  Duygu değişimlerimizi takip ederek kendimizi duygusal anlamda kötü hissettiğimiz zamanları bize göstererek adeta bizi uyarmaya çalışıyor.

Daha önce Zenta’ya benzer bir ürün geliştirilmemişti, ancak Zenta’nın duygu sensörleri de hala tam anlamıyla tutarlı sonuçlar vermiyor ancak ürünü geliştiren şirket Vineya’ya göre sensörleri buna rağmen Appple Watch’dan daha kesin ve tasarım bakımından da oldukça üstün.

Unisex_Zenta_x3rtno

Bileklik aynı zamanda kalp atışı, kandaki oksijen oranı ve elektrodermal aktiviteleri ölçebiliyor, telefonunuz ile bilgi paylaşımı yapabiliyor. Makine öğrenme algoritması ile bilekliğiniz aynı zamanda stres aktivitenizi, mutluluğunuzu ve üretkenlik seviyenizi kolay ve sezgisel olarak gösterebiliyor.

Ancak hepimizin kendi duygularına verdiği tepkinin yoğunluğu da birbirinden farklı. Bu nedenle bilekliğin fazlaca sübjektif unsurlarla ilgilenmesi gerekiyor.

Bu nedenle ilk etapta kullanıcılar başlangıç testinden geçirilerek bir referans noktası oluşturuyor.  Toplanan verilere kişinin profili oluşturuluyor. Bilekliğiniz sizinle ilgili duygusal birkaç ipucu noktası yakalıyor.

Zenta şimdilerde hayatımızda olan bilekliklere baktığımız zaman gelecekten gelmiş gibi görünse de sağlık alanında kullanılacak giyilebilir teknolojilerinde yeni bir devir açacak gibi görünüyor. Ocak 2017’de tamamen hazır olmayı planlayan şirket, duygu teknolojisi ve duygu takibinin geleceğe yön vereceğini söylüyor.

Kate_Smiling_App_m9eksx

Reklam ve pazarlama açısından da düşünürsek zaten duygularımız satın alma kararımızı etkileyen en büyük tetikleyici olduğu için belki de çok uzak olmayan bir gelecekte duygu durum verilerimiz bilekliklerimiz tarafından paylaşılacak ve kişiselleştirilmiş reklamlarda yeni bir devir açılacak kim bilir?

Ne zaman ne koşullarda mutlu olduğumuzu bizle paylaşacak olan Zenta, hayat keşmekeşinde yorulan bizlere acaba mutluluğu da bazen ertelediğimiz gerçeğini hatırlatır mı dersiniz?

 

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

KitKat Kutularının Üzerine İstediğiniz Fotoğrafı Basan Otomat 0

İsviçre merkezli yiyecek ve içecek üreticisi Nestle‘nin en önemli markalarından biri hiç şüphesiz KitKat. Nestle Japonya da sıklıkla bu markaya yönelik olarak dikkat çekici kampanyalar yapıyor. Şirketin KitKat markasına yönelik olarak yaptığı son kampanya ise özelleştirilmiş kutulara sahip KitKat veren otomatik satış makinesi oldu.

Japonlar, KitKat’ı aşırı derecede seviyorlar. Hatta KitKat’lar özel butik dükkanlarda el yapımı olarak hazırlanıyor. Bununla birlikte hediyelik eşya dükkanlarında da yaygın bir şekilde bulunuyor ve turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen hediyeler arasında yer alıyor. Bunun bilen Nestle Japonya da yerel halk ve turistler için hediye alışverişini daha kolay hale getirmek amacıyla Kyoto şehrinde yer alan JR Kyoto İstasyonu’na özel bir KitKat satış makinesi yerleştirdi. Bu otomatik satış makinesi, insanların akıllı telefonlarında yer alan herhangi bir fotoğrafı sadece 5 dakika içerisinde bir KitKat kutusuna basabiliyor.

KitKat satış makinesinin verdiği kutuların arkasında yer alan özel kısma, KitKat’ı hediye etmek istediğiniz kişinin adresini yazabiliyor, daha sonra ise bir posta pulu yapıştırıp adresine teslim edilmek üzere postaneye bırakabiliyorsunuz. Kutular güzel bir tasarıma sahip olduğu için bir hatıra olarak saklanılması da mümkün. Ayrıca kutular, evin herhangi bir yerinde sergilenebilmesi için düşmemesini sağlayan bir dayanak ile birlikte geliyor. Bununla birlikte makineden verilen KitKat’ların, Japonya’da çokça tercih edilen “Uji Matcha” isimli yeşil çay aromalı olduğunu da belirtelim.

Böyle bir hediye almanın maliyeti ise 400 Japon yeni, yani yaklaşık olarak 3,5 dolar. Bu KitKat satış makinesi, önümüzdeki yıl nisan ayının ortasına kadar hizmet verecek.

Pepsi’den İçecek Siparişi Vermeye Yarayan Chatbot 0

Yoğun ilginin olduğu herhangi bir etkinliğe katıldıysanız özellikle içecek ikram edilen yerlerin önünde uzun kuyruklar olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Bu durum, zaman zaman kişiyi içecek almaktan vazgeçirebiliyor ya da içecek almak için kuyrukta geçen süre ciddi anlam can sıkıcı olabiliyor.

Dünyaca ünlü içecek markası Pepsi ise bu sorunun üstesinden gelmek için son dönemde sıkça kullanılmaya başlanan chatbot teknolojisinden faydalandı. Alivenow isimli dijital pazarlama ajansı, Pepsi adına Dubai’de gerçekleştirilen Fashion Forward konferansına özel olarak Pepsi Bot-tler isminde bir chatbot geliştirdi. Etkinlikteki katılımcılar, etkinlik alanında yer alan Pepsi afişlerinin üzerindeki Pepsi Messenger kodu aracılığıyla ya da Facebook Messenger uygulamasında arayarak bu chatbot’a ulaşabiliyorlardı. Daha sonra ise katılımcılar, chatbot ile bir sohbet başlatarak içeceklerini sipariş edebiliyorlardı. İçecekler hazır olduğundaysa içeceklerini gidip almaları için chatbot katılımcıları bilgilendiriyordu.

Her ne kadar bu chatbot Fashion Forward etkinliğine özel olsa da, ilerleyen zamanlarda bu gibi etkinliklerde bu tarz chatbot’ların kullanıldığını görebiliriz. Hatta self servis konseptini barındıran restoran ve kafelerde de böyle bir chatbot oldukça kullanışlı olabilir. Popüler kahve dükkanınıza yoğun olduğu bir vakitte gittiğinizde, o uzun kuyrukta beklemek yerine akıllı telefonunuzdan siparişinizi verseniz ve siparişiniz hazır olduğunda da telefonunuza gönderilen bir bildirimle haberdar edilseniz, sizce de daha güzel bir deneyim olmaz mıydı?

Bu arada Alivenow, Pepsi için geliştirdiği Pepsi Bot-tler ismindeki Facebook Messenger chatbot’u ile ilgili olarak bir de video hazırladı. Bu özel chatbot’un işleyiş mantığının gösterildiği videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link








Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link