Bir araştırma tasarım laboratuvarı akıl ve bedenimizi aynı noktada buluşturan bir bileklik yaptığını duyurdu. Giyilebilir teknolojiye yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan bu yeni bileklik adımlarımızı ya da kaç kalori yaktığımızı ölçmekten ziyade yaşam tarzı dengemizi düzene sokmaya çalışıyor.  Ve fiziksel aktivelerimiz ile ilgilenmek yaptığı işlerden sadece bir tanesi.

Zenta ile tanışın. Zenta duygusal dengemizi kontrol eden dünyanın ilk akıllı bilekliği olma yolunda.

Peki Zenta duygu durumumuzu nasıl ölçüyor?

Stres ve stresin psikolojik tetikleyenlerini ölçerek bizlere ne zaman ve neden mutlu olduğumuzu daha iyi anlamamız konusunda yardımcı olmaya çalışan Zenta aynı zamanda stres ve depresyonu engelleyici bir özelliğe de sahip.  Duygu değişimlerimizi takip ederek kendimizi duygusal anlamda kötü hissettiğimiz zamanları bize göstererek adeta bizi uyarmaya çalışıyor.

Daha önce Zenta’ya benzer bir ürün geliştirilmemişti, ancak Zenta’nın duygu sensörleri de hala tam anlamıyla tutarlı sonuçlar vermiyor ancak ürünü geliştiren şirket Vineya’ya göre sensörleri buna rağmen Appple Watch’dan daha kesin ve tasarım bakımından da oldukça üstün.

Unisex_Zenta_x3rtno

Bileklik aynı zamanda kalp atışı, kandaki oksijen oranı ve elektrodermal aktiviteleri ölçebiliyor, telefonunuz ile bilgi paylaşımı yapabiliyor. Makine öğrenme algoritması ile bilekliğiniz aynı zamanda stres aktivitenizi, mutluluğunuzu ve üretkenlik seviyenizi kolay ve sezgisel olarak gösterebiliyor.

Ancak hepimizin kendi duygularına verdiği tepkinin yoğunluğu da birbirinden farklı. Bu nedenle bilekliğin fazlaca sübjektif unsurlarla ilgilenmesi gerekiyor.

Bu nedenle ilk etapta kullanıcılar başlangıç testinden geçirilerek bir referans noktası oluşturuyor.  Toplanan verilere kişinin profili oluşturuluyor. Bilekliğiniz sizinle ilgili duygusal birkaç ipucu noktası yakalıyor.

Zenta şimdilerde hayatımızda olan bilekliklere baktığımız zaman gelecekten gelmiş gibi görünse de sağlık alanında kullanılacak giyilebilir teknolojilerinde yeni bir devir açacak gibi görünüyor. Ocak 2017’de tamamen hazır olmayı planlayan şirket, duygu teknolojisi ve duygu takibinin geleceğe yön vereceğini söylüyor.

Kate_Smiling_App_m9eksx

Reklam ve pazarlama açısından da düşünürsek zaten duygularımız satın alma kararımızı etkileyen en büyük tetikleyici olduğu için belki de çok uzak olmayan bir gelecekte duygu durum verilerimiz bilekliklerimiz tarafından paylaşılacak ve kişiselleştirilmiş reklamlarda yeni bir devir açılacak kim bilir?

Ne zaman ne koşullarda mutlu olduğumuzu bizle paylaşacak olan Zenta, hayat keşmekeşinde yorulan bizlere acaba mutluluğu da bazen ertelediğimiz gerçeğini hatırlatır mı dersiniz?

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın