Dünyanın Yosundan Üretilen İlk Çevre Dostu Ayakkabısı: Ultra Bloom

Dünya vatandaşları olarak yüzleştiğimiz en büyük problemler arasında, sorumsuz çevre anlayışımızla yarattığımız çevre kirliliği yer alıyor. Uzaktan bakıp huzur bulduğumuz denizlerimiz içinde yaşatması gereken canlılarla beraber, birçok gereksiz atığın yükünü de üstleniyor. Daha sorumlu davranmak konusunda bilinçlenmemiz gereken çevre kirliliği hususunda elini taşın altına koyanlar, hatta bu anlayışa adımlarımızla bizi ortak edenler de yok değil.

Muhtemelen daha önce koşu ayakkabınızla denizleri daha iyi bir hale getireceğinizi söyleseler şaşırırdınız. Ama artık bu mümkün. 2004 yılında ünlü ayakkabı markası Clarks tarafından satın alınan Vivobarefoot Company tam da bu amaca hizmet etmek için Ultra Bloom adıyla yosun canlı kütlesinden koşu ayakkabısı üretmeye başladı. Temmuz ayında lansmanı yapılacak bu ayakkabılar yosundan üretilen ilk ayakkabı olma özelliği taşıyor.

Minimalist bir yaşam tarzını destekleyen Vivobarefoot, “dünyanın ilk bitki bazlı yüksek performans çözümü sunan sentetik ve petrol bazlı esnek ayakkabı tabanları” üreten Bloom Foam markası ile güçlerini birleştirerek Ultra III ismini verdikleri bu ayakkabıyı tasarlamaya karar veriyor. İnovatif materyali ile beraber Vivobarefoot Ultra Line serisi ile aynı tasarıma sahip olan Ultra Bloom ise tek renk tercihi ile tüketiciye sunuluyor: Yosun yeşili.

Her şeyin atalarımızın çıplak ayakları ile attıkları ilk adımlarla başladığına inanan şirket, ayaklarımızın biyomekanik bir şaheser olduğuna inanıyor. Bu nedenle deneyimlediğimiz her şeyi daha iyi hissetmemizi sağlamak adına, ekstra bir destek koymadan mükemmel ayakkabıya ulaşmayı amaçlıyor.

Ultra III serisinde ise marka, ürettiği her ayakkabı çifti için yaklaşık 215 litre deniz suyunu süzerek tekrar doğal yaşama kazandırıyor. Bununla beraber, 40 balon dolusu karbondioksitin de atmosfere salınmasını engelliyor.  Bloom Foam ayakkabı tabanları ise kirlilik sonucu sudaki oksijen seviyesinin azalması ile meydana gelen alg patlaması riski taşıyan su kaynaklarındaki yosunların hasadından elde edilen yosunları kullanarak bizlere doğa dostu bir ayakkabı seçeneği sunuyor.

Piyasa fiyatı 75 dolar olarak belirlenen Ultra III, tasarım olarak ikonik terlik Crocs’ı andırıyor. Sadece esnek ve hafif oluşu ile değil, aynı zamanda attığınız her adımın dünyayı daha temiz hale getirmeye yardımcı olduğunu bilmenin gönül rahatlığı ile bizce diğer koşu ayakkabılarına göre üstünlük sağlıyor.

h/t:  Vivobarefoot

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Dünyanın Sakızdan Üretilen İlk Spor Ayakkabısı: Gumshoe

Son dönemde geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmiş birçok ürünle karşılaşıyoruz. Denizlerdeki plastik atıklardan üretilen spor ayakkabılar ve balık ağı ve şamdandan yapılan moda ürünleri, bunlardan sadece bazıları. Sosyal sorumluluk ile inovasyonun bir araya geldiği bu ürünlere bir yenisi daha eklendi.

Iamsterdam isimli şehir pazarlama organizasyonu, tasarımcı Explicit Wear ve sürdürülebilirlik şirketi Gumdrop, geri dönüştürülmüş sakızdan yapılmış bir ayakkabı tasarlamak için iş birliği yaptı ve sonuç olarak ortaya Gumshoe (Sakız Ayakkabı) adı verilen bu ayakkabı ortaya çıktı. The Verge’ün paylaştığı habere göre, Gumshoe isimli bu ayakkabının tabanı, Gumdrop tarafından üretilen geri dönüştürülebilir bileşimlerden meydana geliyor ve bu bileşimlerin %20’si sakızdan oluşuyor.

Gumdrop’ta idari müdür ve tasarımcı olarak görev yapan Anna Bullus, projeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Sakızın sentetik kauçuktan yapıldığını keşfettik. Ve bu özellikleri yıkarak yeni bir tür kauçuk üretebildik.” dedi. Belirtilene göre, her yıl yaklaşık olarak 1.500 ton sakız Amsterdam sokaklarına atılıyor ve bunları temizlemek milyonlarca dolara mal oluyor. Bu proje kapsamında, her dört çift ayakkabının üretimi için ise yaklaşık olarak 1 kg sakız kullanılıyor. Üstelik ayakkabıların üretiminde kullanılan bu geri dönüştürülmüş sakızlar, Amsterdam sokaklarından kazınıyor.

İfade edilene göre Gumshoe, dünyanın sakızdan yapılan ilk spor ayakkabısı. Tabanı haricinde, ayakkabının geri kalanı deriden yapılıyor. Müşteriler ihtiyaç duyduklarında, belli bir ücret karşılığında ayakkabı tabanını değiştirebiliyorlar. Bu durumda eski ayakkabı tabanı ise tekrar geri dönüşüme kazandırılıyor. Haziran ayında satışa sunulması planlanan ayakkabının satış fiyatı ise 190 euro olacak. Ayrıca ayakkabının balonlu sakız pembesi, siyah ve kırmızı olmak üzere üç farklı renk seçeneği bulunacak.

Projede görev alan Jonathan Van Loon proje ile ilgili olarak The Verge’e e-posta üzerinden yaptığı açıklamada, ayakkabının tabanında kullanılan bileşimlerin normal kauçuk kadar güçlü olduğunu, hatta sakız gibi koktuğunu ifade etti. Proje ortakları, bu projeyi diğer büyük şehirlere de yaymak ve bu şekilde insanların sakız atıklarından kurtulabilmeleri için daha kolay ve sürdürülebilir bir yol sunmak istiyorlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Adidas Okyanus Atıklarını Sürdürülebilir Bir Yoga Koleksiyonuna Dönüştürdü

İçinde yaşadığımız dünyaya karşı sorumlu olmak gibi bir yükümlülüğümüz var. Hem kısıtlı kaynakları gelecek nesiller için geri dönüşü olmayacak bir biçimde tüketmemeli, hem de verdiğimiz hasarları minimize etmek ya da düzeltmek için de elimizden geleni yapmalıyız.

Tam da bu nedenlerle sürdürülebilir moda artık birçok markanın gündeminde. Bu bağlamda geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan ürünlerin yer aldığı birçok koleksiyonu da görmeye  de yavaş yavaş alışıyoruz. Tabi bu anlamda ilklerden olan, 2015 yılında adidas x Parley For The Oceans işbirliği ile okyanus atıkları ve balıkçı ağlarının geri dönüşümü ile yapılan ayakkabı koleksiyonunu da unutmamak lazım. Çünkü bu girişimin tek seferlik olmadığını biliyoruz. Adidas sürdürülebilir moda işbirliğine bu kez de yeni yoga koleksiyonunda yer veriyor.

“Sorunu çözüme, atığı ipliğe” dönüştürme misyonu ile hareket eden marka, yoga yaşam biçimi markası Wanderlust ve bir kez daha Parley for the Oceans ile işbirliği yapan Adidas, 42 parçalık bir yoga koleksiyonunu görücüye çıkardı. adidas x Wanderlust koleksiyonunda rahatlık ve stil bir arada düşünülmüş. Koleksiyonu oluşturan parçaların hepsi Parley Ocean Plastic™  okyanuslarda yer alan plastik atıkların geri dönüştürülmesiyle yaratılmış.

Bu konuda sorumlu davranan bir marka olarak Adidas, ürünlerinde saf plastik kullanımını sonlandırarak, plastik atıkların okyanusa ulaşmadan toplanması için çaba sarf ediyor. Ayrıca var olan plastiğin kaderini de onları yüksek performanslı ürünlere dönüştürerek değiştiriyor.

Okyanus ruhuna ve sakinleştiriciliğine uygun bir renk paleti seçilen koleksiyondaki parçalar, mavi, krem, gri, mercan ve lacivertlerden oluşuyor.

Fiyatları 10 dolar ve 90 dolar arası değişen koleksiyon seçili Adidas mağazaları ve online kanallarda bulunabiliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link