Dünyanın Yosundan Üretilen İlk Çevre Dostu Ayakkabısı: Ultra Bloom 0

Dünya vatandaşları olarak yüzleştiğimiz en büyük problemler arasında, sorumsuz çevre anlayışımızla yarattığımız çevre kirliliği yer alıyor. Uzaktan bakıp huzur bulduğumuz denizlerimiz içinde yaşatması gereken canlılarla beraber, birçok gereksiz atığın yükünü de üstleniyor. Daha sorumlu davranmak konusunda bilinçlenmemiz gereken çevre kirliliği hususunda elini taşın altına koyanlar, hatta bu anlayışa adımlarımızla bizi ortak edenler de yok değil.

Muhtemelen daha önce koşu ayakkabınızla denizleri daha iyi bir hale getireceğinizi söyleseler şaşırırdınız. Ama artık bu mümkün. 2004 yılında ünlü ayakkabı markası Clarks tarafından satın alınan Vivobarefoot Company tam da bu amaca hizmet etmek için Ultra Bloom adıyla yosun canlı kütlesinden koşu ayakkabısı üretmeye başladı. Temmuz ayında lansmanı yapılacak bu ayakkabılar yosundan üretilen ilk ayakkabı olma özelliği taşıyor.

Minimalist bir yaşam tarzını destekleyen Vivobarefoot, “dünyanın ilk bitki bazlı yüksek performans çözümü sunan sentetik ve petrol bazlı esnek ayakkabı tabanları” üreten Bloom Foam markası ile güçlerini birleştirerek Ultra III ismini verdikleri bu ayakkabıyı tasarlamaya karar veriyor. İnovatif materyali ile beraber Vivobarefoot Ultra Line serisi ile aynı tasarıma sahip olan Ultra Bloom ise tek renk tercihi ile tüketiciye sunuluyor: Yosun yeşili.

Her şeyin atalarımızın çıplak ayakları ile attıkları ilk adımlarla başladığına inanan şirket, ayaklarımızın biyomekanik bir şaheser olduğuna inanıyor. Bu nedenle deneyimlediğimiz her şeyi daha iyi hissetmemizi sağlamak adına, ekstra bir destek koymadan mükemmel ayakkabıya ulaşmayı amaçlıyor.

Ultra III serisinde ise marka, ürettiği her ayakkabı çifti için yaklaşık 215 litre deniz suyunu süzerek tekrar doğal yaşama kazandırıyor. Bununla beraber, 40 balon dolusu karbondioksitin de atmosfere salınmasını engelliyor.  Bloom Foam ayakkabı tabanları ise kirlilik sonucu sudaki oksijen seviyesinin azalması ile meydana gelen alg patlaması riski taşıyan su kaynaklarındaki yosunların hasadından elde edilen yosunları kullanarak bizlere doğa dostu bir ayakkabı seçeneği sunuyor.

Piyasa fiyatı 75 dolar olarak belirlenen Ultra III, tasarım olarak ikonik terlik Crocs’ı andırıyor. Sadece esnek ve hafif oluşu ile değil, aynı zamanda attığınız her adımın dünyayı daha temiz hale getirmeye yardımcı olduğunu bilmenin gönül rahatlığı ile bizce diğer koşu ayakkabılarına göre üstünlük sağlıyor.

h/t:  Vivobarefoot

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Pepsi’den İçecek Siparişi Vermeye Yarayan Chatbot 0

Yoğun ilginin olduğu herhangi bir etkinliğe katıldıysanız özellikle içecek ikram edilen yerlerin önünde uzun kuyruklar olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Bu durum, zaman zaman kişiyi içecek almaktan vazgeçirebiliyor ya da içecek almak için kuyrukta geçen süre ciddi anlam can sıkıcı olabiliyor.

Dünyaca ünlü içecek markası Pepsi ise bu sorunun üstesinden gelmek için son dönemde sıkça kullanılmaya başlanan chatbot teknolojisinden faydalandı. Alivenow isimli dijital pazarlama ajansı, Pepsi adına Dubai’de gerçekleştirilen Fashion Forward konferansına özel olarak Pepsi Bot-tler isminde bir chatbot geliştirdi. Etkinlikteki katılımcılar, etkinlik alanında yer alan Pepsi afişlerinin üzerindeki Pepsi Messenger kodu aracılığıyla ya da Facebook Messenger uygulamasında arayarak bu chatbot’a ulaşabiliyorlardı. Daha sonra ise katılımcılar, chatbot ile bir sohbet başlatarak içeceklerini sipariş edebiliyorlardı. İçecekler hazır olduğundaysa içeceklerini gidip almaları için chatbot katılımcıları bilgilendiriyordu.

Her ne kadar bu chatbot Fashion Forward etkinliğine özel olsa da, ilerleyen zamanlarda bu gibi etkinliklerde bu tarz chatbot’ların kullanıldığını görebiliriz. Hatta self servis konseptini barındıran restoran ve kafelerde de böyle bir chatbot oldukça kullanışlı olabilir. Popüler kahve dükkanınıza yoğun olduğu bir vakitte gittiğinizde, o uzun kuyrukta beklemek yerine akıllı telefonunuzdan siparişinizi verseniz ve siparişiniz hazır olduğunda da telefonunuza gönderilen bir bildirimle haberdar edilseniz, sizce de daha güzel bir deneyim olmaz mıydı?

Bu arada Alivenow, Pepsi için geliştirdiği Pepsi Bot-tler ismindeki Facebook Messenger chatbot’u ile ilgili olarak bir de video hazırladı. Bu özel chatbot’un işleyiş mantığının gösterildiği videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Walmart, Mağazalarında Raf Tarama Robotları Kullanıyor 0

Robotlar, yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı ve bunun etkilerini her geçen gün daha fazla görüyoruz. Bunun en dikkat çeken örneği ise geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’da yaşandı. Suudi Arabistan’da dünya tarihinde ilk defa bir insansı robot vatandaşlığa kabul edildi. Bu, robotların hayatımıza girmesiyle ilgili olarak verilebilecek en ekstrem örneklerden biriyken iş dünyasında kullanılan ve belirli görevleri yapmak üzere tasarlanan robotların sayısı da hızla artıyor.

Birkaç ay önce sizlere Tally By Simbe adındaki raf denetleme robotundan söz etmiştik. Şimdi ise perakende devi Walmart’ın mağazalarında benzer tarzda robotları test ettiği bilgisi ortaya çıktı. Walmart, kullandığı bu robotlarla raflardaki ürün stoklarının durumundan sürekli olarak haberdar oluyor. Bu robotlar, raflardaki ürün stokları azaldığında bunları tespit etmek ve bu ürünlerin stoğunu tamamlamak üzere programlanmış. Robotlar, gün boyunca market reyonlarında dolaşıyor ve bütün rafları tarıyorlar. Bu robotların tek görevi, ürün stoklarını kontrol etmek değil. Robotlar, yanlış yerleştirilmiş ve yanlış fiyatlandırılmış ürünleri de tespit edebiliyorlar. Daha sonra ise bu bilgi çalışanlardan birine gönderilerek hatanın düzeltilmesi sağlanıyor.

Walmart’ın bildirdiğine göre robotlar, bu işi market çalışanlarından %50 oranında daha iyi yapıyorlar. Bununla birlikte, robotlar bu işi yaptığı için çalışanlar da müşterilere yardım olmak gibi daha önemli işlerle ilgilenebiliyorlar. Walmart, şu anda bu stoklama robotlarını Arkansas, Pennsylvania ve California’da yer alan belirli mağazalarında test ediyor.

Bunların yanı sıra Walmart CEO’su Jeremy King, İngiliz haber ajansı Reuters’a yaptığı açıklamada, şirket olarak insan çalışanların yerine robotları almak gibi bir düşünceleri olmadığını ve mağazalardaki çalışan sayısının aynı kalacağını belirtti. Bildiğiniz gibi robotların ve yapay zekanın, insanların işlerini ellerinden alıp almayacağı son zamanların en çok tartışılan konularından biri. Microsoft CEO’su Natya Sadella gibi birçok kişi yapay zekanın yok ettiğinden daha çok iş kolunu ortaya çıkartacağını düşünse de neler olacağını zaman gösterecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link