Business Insider’ın haberine göre Norveç menşeli YARA firması, ürettiği gübrelerin sevkiyatını gerçekleştirmek için batarya ile güçlendirilmiş konteynır gemisi icat etti. Aslında bu icadın altında yatan konu, gübrelerin sevkiyatı için yılda minimum 40.000 tır seferinin düzenleniyor olması. Hem maddi hem de zaman anlamında çok büyük bir dert olan bu süreçten kurtulabilmenin yolunun otonom ve elektrikli bir kargo gemisi tasarlamak olduğunu düşünen YARA, 2018 yılında bu hayalini gerçekleştirmeyi ön görüyor.

Şimdilik prototip olan Birkeland isimli gemi, faaliyete geçmesi durumunda dünyanın ilk sürücüsüz ve tamamen elektrik donanımlı konteynır gemisi sayılacak ve şirketi yıllık 40.000 tır seferinden kurtarmış olacak.

Birkeland, aynı zamanda karbondioksit emisyonunu da azaltıyor ve çevreyi koruyor. 2018 yılında tamamlanacak gemi projesinin ilk yolculuğu ise 2020 yılında mürettebatsız bir şekilde gerçekleşecek.

Rolls-Royce’un hayata geçirmek istediği otonom gemisi

Bu arada Otonom kargo gemisi projesini 2014’te ortaya atan ünlü lüks otomobil üreticisi Rolls-Royce’un da gelecekte gemi taşımacılığının ne yönde değişeceğine dair öngörüleri var.

Yazıya göre otonom gemilerde insan bulunmasına gerek olmayacağı için gemide kamaralar, kaptan köşkü, cankurtaran botu hatta güverte bile bulunmayabilir. Böylece gemide yük taşımak için daha fazla alan açılacak.

Otonom araçlar, tırlar, gemiler derken son dönemlerde teknolojideki gelişmeler, insan gücüne bağımlılığı giderek azaltmaya başladı. Siz ne dersiniz, kısa bir süre içerisinde iş gücünde insanların yerini tamamen robotlar ve otonom projeler alır mı?

 

Bir Cevap Yazın